nt_logo

Nie żyje Wolfgang Petersen. To on wyreżyserował "Niekończącą się opowieść" i "Troję"

Ola Gersz

17 sierpnia 2022, 11:28 · 2 minuty czytania
Świat kina stracił Wolfganga Petersena. Wybitny niemiecki reżyser i scenarzysta ma w swojej filmografii tak znane tytuły, jak: "Okręt", "Na linii ognia", "Troja", "Niekończąca się opowieść" czy "Air Force One". Miał 81 lat.


Nie żyje Wolfgang Petersen. To on wyreżyserował "Niekończącą się opowieść" i "Troję"

Ola Gersz
17 sierpnia 2022, 11:28 • 1 minuta czytania
Świat kina stracił Wolfganga Petersena. Wybitny niemiecki reżyser i scenarzysta ma w swojej filmografii tak znane tytuły, jak: "Okręt", "Na linii ognia", "Troja", "Niekończąca się opowieść" czy "Air Force One". Miał 81 lat.
Wolfgang Petersen miał 81 lat Fot. Columbia Pictures/Courtesy Everett Collection

"Wolfgang Petersen zmarł spokojnie w piątek (12 sierpnia – red.) w swojej rezydencji w Brentwood (w Los Angeles – red.) na raka trzustki, w ramionach swojej żony od 50 lat, Marii Antoinette" – informuje portal Deadline. Niemiecki reżyser pozostawił również swojego syna Daniela, synową Berit oraz dwoje wnucząt: Maję i Juliena.


Wybitnego twórcę pożegnał już świat kina. Glenn Close, która zagrała u boku Harrisona Forda w "Air Force One" Petersena, powiedziała w rozmowie z AFP, że współpraca z Niemcem jest dla niej "szczególnym wspomnieniem".

– Chociaż scenariusz był porywający i niesamowicie intensywny, pamiętam wiele śmiechu, szczególnie w scenach wokół wielkiego stołu w sali wojennej – powiedziała aktorka. – Pamiętam go jako człowieka pełnego radości z życia, który robił to, co kochał – dodała Close.

Wolfgang Petersen nie żyje

Urodzony w 1941 roku w Emden Wolfgang Petersen rozpoczął swoją karierę w Niemczech w latach 60. i 70. Reżyserował krótkometrażówki oraz filmy telewizyjne, a jego kinowym debiutem był thriller "Einer von uns beiden" ("Jedno z nas dwojga"). W 1977 roku Petersen wzbudził kontrowersje dramatem "Konsekwencja" o związku dwóch mężczyzn. Filmu nie zgodziły się wyświetlić niektóre niemieckie kina.

Do Hollywood wyruszył po przełomowym filmie z 1981 roku, "Okręcie". Klaustrofobiczny, epicki dramat, który dział się na pokładzie okrętu podwodnego w czasach II wojny światowej, był nominowany do sześciu Oscarów. Sam Petersen otrzymał dwie nominacje: za reżyserię (jako pierwszy niemiecki reżyser w historii) oraz scenariusz adaptowany.

Kultowy "Okręt" z Jürgenem Prochnowem w roli kapitana został wydany w kilku edycjach. Oryginalna wersja kinowa trwała 149 minut, w połowie lat 80. BBC wyemitowało trzyczęściowy, 300-minutowy miniserial, a w 1997 roku fani "Okrętu" mogli obejrzeć reżyserską wersję filmu. Jej czas trwania wynosił z kolei 208 minut.

Po sukcesie "Okrętu" Petersen stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych w Hollywood reżyserów "studyjnych filmów akcji – technicznie złożonych i z gwiazdami w obsadzie", opisuje Deadline. Należą do nich: "Okruchy wspomnień" (1991), "Na linii ognia" (1993), "Epidemia" (1995), "Air Force One" (1997) i "Gniew oceanu" (2000) – do których Niemiec napisał również scenariusz – a także "Troja" z 2004 roku i "Posejdon" z 2006.

Wolfgang Petersen wyreżyserował także film science-fiction "Mój własny wróg" z 1985 roku, a także kultowy już film fantasy "Niekończąca się opowieść" z 1984 roku, do którego Niemiec napisał również scenariusz. Wyprodukował również kilka filmów, w tym: "Epidemię", "Na linii ognia" i "Gniew oceanu", a także "Fatalną namietność" Jona Avneta, "Instynkt" Jona Turteltauba (1999) oraz "Człowieka przyszłości" Chrisa Columbusa (1999).

W przeciągu swojej trwającej kilkadziesiąt lat kariery Wolfgang Petersen współpracował z takimi gwiazdami Hollywood, jak: Clint Eastwood, Harrison Ford, George Clooney, Brad Pitt, Rene Russo, Glenn Close, Mark Wahlberg, Dustin Hoffman, Morgan Freeman czy Diane Lane.

Czytaj także: https://natemat.pl/431050,anne-heche-nie-zyje-aktorka-miala-53-lata