
Ciąża urojona polega na przejawianiu zachowań macierzyńskich w połączeniu z fizycznymi oznakami ciąży, ale bez zajścia w ciążę. Najczęściej pojawia się u niewysterylizowanych suczek po okresie rui. Może wystąpić niezależnie od tego, czy suczka była kryta, czy nie.
Przyczyną urojonej ciąży są zmiany hormonalne. Kiedy suczka ma cieczkę, w jej organizmie wzrasta stężenie hormonów przygotowujących ją do zapłodnienia i utrzymania zarodka. Kiedy nie zachodzi w ciążę, ich poziom spada.
Organizm, nie wiadomo dlaczego, traktuje spadek poziomu hormonów, jako zaproszenie do porodu. W okresie od czterech do dziewięciu tygodniu po cieczce pojawiają się oznaki ciąży, mimo że suczka w niej nie jest.
Objawy urojonej ciąży mogą wystąpić u suczki w każdym wieku. Co ważne, nie muszą występować po każdej rui. Nasilenie objawów różni się u poszczególnych suczek i za każdym razem może wyglądać inaczej. Oto 10 najczęściej spotykanych.
_
1. Powiększone sutki
Powiększone sutki są jednym z pierwszych sygnałów, że mamy do czynienia z urojoną ciążą. Gruczoły sutkowe w jej wyniku stają się nabrzmiałe i mogą być tkliwe. Można odnieść wrażenie, jakby wokół nich gromadził się płyn.
2. Wytwarzanie mleka
U niektórych suczek (nie u wszystkich) w wyniku ciąży urojonej występuje wytwarzanie mleka, czyli laktacja. Za proces ten odpowiada wzrost stężenia hormonu prolaktyny wydzielanego w przysadce mózgowej.
3. Okresowe wymioty
Suczka na skutek urojonej ciąży może wymiotować. Z reguły wymioty mają charakter okresowy i pojawiają się rano lub wieczorem. Pies może mieć też nudności i odmawiać jedzenia.
4. Letarg
Suczka doświadczająca ciąży rzekomej (to inna nazwa ciąży urojonej) może odczuwać silne zmęczenie i zrezygnować z dotychczasowych aktywności, np. treningów sportów kynologicznych, czy długich spacerów.
5. Drażliwość
Następstwem zmian hormonalnych w organizmie mogą być zmiany behawioralne. Suczka sądząca, że jest w ciąży, może stać się drażliwa, niechętna do zabawy, a nawet agresywna w stosunku do ludzi lub innych psów. Może też zamienić się w pieszczocha.
6. Zatrzymanie płynów
Suczka z urojoną ciążą może odmawiać jedzenia, ale kiedy opiekunowie stawiają ją na wadze, okazuje się, że wcale nie schudła. Wszystko za sprawą zatrzymanych w organizmie płynów. Zazwyczaj gromadzą się one na brzuchu.
7. Zaokrąglenie brzucha
Brzuch "ciężarnej” suczki może zwiększyć obwód ze względu na zgromadzone płyny oraz laktację. Najczęściej uwidacznia się w postaci "wystających boków” i wiszącej, wypełnionej płynem skóry w pobliżu sutków.
8. Chronienie zabawek
W okresie ciąży urojonej suczka może znosić do swojego legowiska ulubione zabawki. Robi to po to, by się nimi opiekować. W takiej sytuacji najlepiej schować te zabawki, gdyż takie zachowanie może nasilić inne objawy, np. laktację.
9. Wylizywanie sromu
Narządy płciowe w wyniku zmian hormonalnych mogą stać się nabrzmiałe i tkliwe. Suczka może je wylizywać tak jak przy cieczce. Równie często suczki wylizują sobie gruczoły sutkowe i brzuch. Wszystko po to, by przygotować się na narodziny szczeniąt.
10. Fałszywy poród
Po pojawieniu się laktacji u suczki może dojść do fałszywego porodu. Zazwyczaj następuje on kilka dni po rozpoczęciu procesu wytwarzania mleka. Suczka może mieć wtedy skurcze brzucha, piszczeć, przeć.
Zobacz także
_
Łagodne przypadki ciąży rzekomej u psów nie wymagają leczenia. Zwyczajowo objawy ustępują samoistnie po okresie od 14 do 21 dni. Jeżeli suczka wydaje się fizycznie chora albo zmiany behawioralne są na tyle poważne, że trudno z nią funkcjonować, warto skonsultować się z weterynarzem.
Leczenie ciąży urojonej u psów jest objawowe. Może obejmować uspakajanie psa w celu zmniejszenia drażliwości i stresu oraz leczenie diuretykami celem zmniejszenia laktacji i obrzęków. Zdecydowanie rzadziej wskazane jest leczenie hormonalne.
Czego nie robić w trakcie fałszywej ciąży? Nie doić psa, nie dawać mu piszczących zabawek, nie masować mu sutków. Te zachowania mogą nasilić objawy urojonej ciąży, a finalnie doprowadzić do fałszywego porodu. Tego nie chcemy!
A jak zapobiegać urojonej ciąży? Najskuteczniejszą metodą zapobiegania epizodom ciąży urojonej jest sterylizacja. Wykonanie zabiegu chirurgicznego zaleca się po ustąpieniu wszystkich objawów. Operacja nie zabezpiecza jednak w 100 proc. przed fałszywą ciążą.
W razie pytań lub wątpliwości skonsultuj się ze swoim weterynarzem.