nt_logo

I nie żyli długo i szczęśliwie. 10 najsmutniejszych filmów wszech czasów o miłości

Ola Gersz

12 września 2022, 19:34 · 4 minuty czytania
Miłość, choroby, rozstania, śmierć. Kino kocha smutne romantyczne filmy, kochamy je też, my widzowie. Dlaczego? Bo lubimy sobie popłakać, a nic nie wzrusza tak, jak smutne historie o miłości. Takich filmów są setki, my wybraliśmy 10 wyciskaczy łez. Przygotuj chusteczki i... przygotuj się na złamanie serca.


I nie żyli długo i szczęśliwie. 10 najsmutniejszych filmów wszech czasów o miłości

Ola Gersz
12 września 2022, 19:34 • 1 minuta czytania
Miłość, choroby, rozstania, śmierć. Kino kocha smutne romantyczne filmy, kochamy je też, my widzowie. Dlaczego? Bo lubimy sobie popłakać, a nic nie wzrusza tak, jak smutne historie o miłości. Takich filmów są setki, my wybraliśmy 10 wyciskaczy łez. Przygotuj chusteczki i... przygotuj się na złamanie serca.
Uwielbiamy smutne filmy o miłości Fot. Kadr z filmu "Pamiętnik"

1. Love Story (1970)

"Love Story" to jeden z najsmutniejszych filmów o miłości wszech czasów. Jeśli nie najsmutniejszy. Melodramat Arthura Hillera z Ali MacGraw i Ryanem O’Nealem opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, Olivera i Jenny. On jest zamożnym studentem Harvardu, ona pochodzi z klasy robotniczej. Mimo różnic para zakochuje się w sobie bez pamięci i rozpoczyna wspólne życie.


To jednak nie potrwa długo – na drodze zakochanych pojawia się bowiem ciężka choroba. "Love Story" to łamiący serce film o miłości i stracie, na którym nie sposób nie wylać łez. Film otrzymał aż siedem nominacji do Oscarów (w tym za najlepszy film i główne role MacGraw i O'Neala) i zdobył złotą statuetkę za muzykę Francisa Laia. Słynny motyw muzyczny wzrusza już sam z siebie.

2. Uwierz w ducha (1990)

Scena przy kole garncarskim przeszła do historii kina, a utwór "Unchained Melody" The Righteous Brothers już zawsze będzie się z nią kojarzyć. Zresztą melodramat "Uwierz w ducha" Jerry'ego Zuckera z Demi Moore i Patrickiem Swayzem w rolach głównych również pamiętany jest do dziś – jako murowany wyciskacz łez.

To historia związku Sama i Molly, który szybko się kończy, gdy mężczyzna zostaje zamordowany. Jednak miłość jest silniejsza niż śmierć – Sam wraca jako duch, aby nie tylko pocieszyć zrozpaczoną Molly, ale również ostrzec ją przed zagrożeniem. Na tym filmie zapłaczą nawet najwięksi twardziele.

3. Jeden dzień (2011)

15 lipca 1988 rok. Emma (Anne Hathaway) i Dexter (Jim Sturgess), bohaterowie filmu "Jeden dzień" Lone Scherfig, poznają się w noc ukończenia szkoły. Są skrajnie różni: ona jest idealistką z klasy robotniczej, on jest bogatym i nonszalanckim uwodzicielem. Mimo to spędzają ze sobą noc i postanawiają spotykać się co roku tego samego dnia.

Niecodzienną znajomość Emmy i Dextera obserwujemy przez kolejne 20 lat. Zmieniają się oni, ich życie, partnerzy, doświadczenia. Zmienia się również ich relacja. Czy bohaterowie w końcu zdadzą sobie sprawę, jak bardzo są dla ciebie ważni? Ale czy nie będzie za późno?

4. Pokuta (2007)

"Pokuta" w reżyserii Joe Wrighta nie jest typowym melodramatem. Nominowany do siedmiu Oscarów film (zdobył jednego za muzykę Dario Marianellego), który oparty jest na powieści Iana McEwana, to historia o nieoczywistej miłości, brutalnej wojnie i błędach młodości, które mają katastrofalne skutki.

Cecilia (Keira Knightley) i Robbie (James McAvoy) pałają do siebie uczuciem mimo klasowych różnic. Zostają jednak rozdzieleni, gdy Briony, siostra Cecilli, oskarża Robbiego o przestępstwo, którego nie popełnił. Wybucha wojna, mijają lata, a miłość bohaterów wciąż nie może się spełnić i rozwinąć. Zakończenie "Pokuty" złamie ci serce.

5. P.S. Kocham cię (2007)

Miłość i śmierć to filmowe połączenie, które jest gwarantem łez. Tak jest i w "P.S. Kocham cię", melodramacie Richarda LaGravenese'a z Hilary Swank i Gerardem Butlerem. Holly trwa w żałobie po śmierci swojego ukochanego męża Gerry'ego.

W dniu swoich trzydziestu urodzin załamana kobieta nieoczekiwanie otrzymuje pierwszy list od ukochanego. W napisanych przed śmiercią wiadomościach Gerry pomaga Holly ruszyć do przodu i cieszyć się życiem nawet w obliczu niewyobrażalnej straty. "P.S. Kocham cię" nie tylko wzrusza, ale daje również nadzieję i siłę.

6. Blue Valentine (2010)

"Blue Valentine" Dereka Cianfrance'a z doskonałymi rolami Michelle Williams i Ryana Goslinga (Williams otrzymała za nią nominację do Oscara) jest jednym z najbardziej dołujących (i realistycznychfilmów o miłości. To historia rozpadu małżeństwa, które próbuje wskrzesić dawne uczucie: intensywne, romantyczne, szalone. Jednak mijają lata, a Cindy i Dean oddalają się od siebie coraz bardziej.

"Blue Valentine" pokazuje euforyczny początek i gorzki koniec miłości. To niesamowicie intymny portret związku dwojga ludzi, który nie ma mitycznego "szczęśliwego zakończenia". Ono przynależy zresztą do świata bajek. W rzeczywistości związki są o wiele bardziej skomplikowane, a uczucia – tak samo, jak i ludzie – potrafią drastycznie się zmienić.

7. Moulin Rouge! (2001)

Koniec XIX wieku, Paryż. Satine jest kurtyzaną i największą gwiazdą klubu Moulin Rouge, Christian – ubogim poetą. Para zakochuje się w sobie wbrew wszystkim i wszystkiemu, ale szczęście nie będzie jej pisane.

"Moulin Rouge!" Baza Luhrmanna to nie tylko jeden z najsłynniejszych musicalów w historii kina, ale również jeden z najpiękniejszych i najsmutniejszych romantycznych filmów. Widowiskowe i spektakularne dzieło z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem to historia tragicznej miłości, która nie miała prawa się zdarzyć. A jednak.

8. I że cię nie opuszczę (2012)

Paige (Rachel McAdams) i Leo (Channing Tatum) to młode małżeństwo, które spotyka olbrzymia tragedia. W wyniku wypadku samochodowego Paige zapada w śpiączkę. Gdy kobieta się wybudza, okazuje się, że straciła pamięć. Leo jest dla niej zupełnie obcym mężczyzną, jednak postanawia zrobić wszystko, aby na nowo rozkochać w sobie ukochaną. Oparte na faktach "I że cię nie opuszczę" ("The Vow") udowadnia, że miłość potrafi być silniejsza od życiowych tragedii.

9. Gwiazd naszych wina (2014)

"Gwiazd naszych wina" to kolejny na tej liście łzawy, romantyczny pewniak. Nic dziwnego skoro John Green, autor bestsellerowej powieści, na której oparty jest film Josha Boone'a, zdecydował się na fabularne połączenie, które złamie każde serce: miłości i śmierci. Dodajmy do tego chorobę nastolatków oraz pierwszą miłość i wyciskacz łez gotowy.

Nastoletnia Hazel (Shailene Woodley) jest śmiertelnie chora na raka. W terapeutycznej grupie spotyka Augustusa (Ansela Elgorta), u którego lekarza stwierdzili remisję. Para zakochuje się w sobie, a Hazel dobrze wie, że jej pierwsze uczucie będzie jej ostatnim. Jeśli mimo emocjonalnego zniszczenia szukacie innych wzruszających filmów o miłości dla nastolatków, sięgnijcie po: "Trzy kroki od siebie", "Szkołę uczuć" czy "Niech będzie teraz".

10. Pamiętnik (2004)

"Pamiętnik" to jeden z największych wyciskaczy łez, który doczekał się już statusu kultowego melodramatu. Film Nick Cassavetesa na podstawie powieści Nicholasa Sparksa stał się również trampoliną do sławy dla Rachel McAdams i Ryana Goslinga. To wielkiej historia miłości, która jest silniejsza od uprzedzeń, choroby, a nawet śmierci. Lepiej przygotujcie chusteczki.

Akcja "Pamiętnika" dzieje się na dwóch planach czasowych. W pierwszym starszy mężczyzna, mieszkaniec domu opieki, czyta pacjentce chorej na Alzheimera jej pamiętnik. Jej historia przenosi nas do lat 40. XX wieku do Karoliny Północnej, gdzie ubogi chłopak Noah zakochuje się w pochodzącej z zamożnej rodziny Allie. Mimo że rodzina dziewczyny jest przeciwna ich związkowi, Allie i Noah po latach znajdują do siebie drogę.

Czytaj także: https://natemat.pl/432485,najsmutniejsze-filmy-wszech-czasow