nt_logo

Królowa polskich gier. O tym, jak i dlaczego siatkówka staje się naszym narodowym skarbem

Dawid Wojtowicz

13 września 2022, 19:44 · 4 minuty czytania
Siatkówka to dyscyplina, której pozycji w kraju i międzynarodowego poziomu zazdrości nam wiele państw, w których ten sport również jest uwielbiany. Jednak jej fani w Polsce mają tę szczęście, że mogą kibicować reprezentacji zaliczanej do światowych potęg!


Królowa polskich gier. O tym, jak i dlaczego siatkówka staje się naszym narodowym skarbem

Dawid Wojtowicz
13 września 2022, 19:44 • 1 minuta czytania
Siatkówka to dyscyplina, której pozycji w kraju i międzynarodowego poziomu zazdrości nam wiele państw, w których ten sport również jest uwielbiany. Jednak jej fani w Polsce mają tę szczęście, że mogą kibicować reprezentacji zaliczanej do światowych potęg!
11 września Polska została wicemistrzem w Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. To idealny moment nie tylko na głębszą refleksję nad fenomenem tego sportu w Polsce Materiały prasowe

Na wstępie zaznaczmy, że nie będzie to artykuł z cyklu "wyższość siatkówki nad piłką nożną czy innym dowolnym sportem". Nie ma lepszych czy gorszych dyscyplin, każda ma swoje piękno, urok i atmosferę, każda generuje emocje (z przewagą tych pozytywnych). Wszystkie są ważne, choćby miały tylko jednego kibica, który nie traci wiary w zwycięstwo, czy zawodnika, który walczy do samego końca i się nie poddaje.


Natomiast nie sposób nie zauważyć, jak bardzo siatkówka w wykonaniu naszych reprezentantów i reprezentantek zapracowała na swoją renomę, stając się w Polsce dyscypliną, która coraz częściej spotyka się z takimi nobilitującymi określeniami jak "królowa polskich gier", "polski skarb narodowy" czy "wizytówka polskiego sportu". Powody? Całe mnóstwo, wskażmy jednak te najważniejsze i największe.

Światowa sława

Siatkówka to dyscyplina, której pozycji w kraju i międzynarodowego poziomu zazdrości nam wiele państw, w których ten sport również jest uwielbiany. Jednak jej fani w Polsce mają tę szczęście, że mogą kibicować reprezentacji zaliczanej do światowych potęg! Zdobyte medale to jedna strona medalu (sic!). Drugą jest to, jak bardzo mocną pozycję Polska zajmuje na siatkarskiej arenie międzynarodowej.

Zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja w piłce siatkowej, może pochwalić się wysoką pozycją w klasyfikacji medalowej. W mistrzostwach świata polscy siatkarze z 5 medalami (3 złote, 2 srebrne) zajmują 4. miejsce. Polskie siatkarki na mundialu plasują się na 9. lokacie, mając na koncie 3 medale (1 srebrny, 2 brązowe).

W mistrzostwach Europy męska reprezentacja zdobyła dotąd 10 medali (1 złoty, 5 srebrnych i 4 brązowe), co zapewnia jej 6. lokatę w medalowym rankingu. W rozgrywkach na naszym kontynencie żeńska drużyna cieszy się zaś 5. miejscem, a suma zdobytych przez nią medali sięga 11 (2 złote, 4 srebrne, 5 brązowych).

Niewątpliwie fakt, że nasza reprezentacja mężczyzn i kobiet w siatkówce znajduje się w wąskim gronie najlepszych, ma swój udział w rozsławianiu Polski jako takiej na całym świecie.

Fantastyczni kibice

Nie byłoby fenomenu polskiej siatkówki bez jej zagorzałych rodzimych kibiców. Wśród publiczności z innych krajów stanowią oni obiekt zarówno podziwu, jak i zazdrości. Na wypełnionych po brzegach halach tworzą fantastyczną atmosferę i niepowtarzalny nastrój. Swoim głośnym i wiernym dopingiem oraz fantazją w kreowaniu sportowo-festynowego charakteru imprezy sprawiają, że mecze zmieniają się we wspaniałe show.

Przez to, że siatkówka to dyscyplina, która łączy cały kraj – różne pokolenia, różne miejsca zamieszkania i różny status społeczny – można śmiało powiedzieć, że polscy kibice oddają przekrój naszego społeczeństwa. A grupa ta rośnie w ekspresowym tempie. Przykładowo, mecz Polska-USA z 8 września 2022 oglądało na żywo w hali 12 258 osób (komplet na widowni Arena Gliwice), a przed TV – 4,5 mln widzów!

Warto dodać, że siatkarska publiczność w biało-czerwonych barwach słynie również z bardzo wysokiej kultury kibicowania. Dzięki temu mecze siatkówki w kraju czy za granicą stają się widowiskiem pełnym patriotycznych emocji i uniesień, a jednocześnie wolnym od negatywnych zjawisk, takich jak chuligańskie wybryki w trakcie gry i po meczach czy werbalne i fizyczne konflikty między kibicami przeciwnych drużyn.

Parytet płci

W ciągu ostatnich ponad 20 lat wszystkie reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet (seniorów, juniorów i kadetów) w piłce siatkowej zdobyły na najróżniejszych turniejach łącznie 78 medali: 32 złote, 24 srebrne i 22 brązowe. Siatkówka jest tą grą, w której głośne sukcesy notują zarówno panowie, jak i panie. W europejskich mistrzostwach stosunek zdobytych medali wynosi odpowiednio 10:11, a w światowych – 5:3.

W przypadku piłki siatkowej możemy też mówić o równym zainteresowaniu rodaków, mediów i sponsorów rozgrywkami siatkarskimi, w których grają mężczyźni, i tymi, w których występują kobiety. Każdy mecz męskiej i żeńskiej reprezentacji w najważniejszych zawodach stanowi niemałe wydarzenie sportowe. Przykładowo, mecz finałowy o mistrzostwo Europy w siatkówce kobiet w 2003 roku oglądało 3,5 mln widzów.

Ponadto z badań GUS-u (ostatnie pochodzą z 2012 r.) wynika, że siatkówkę trenuje prawie tyle samo mężczyzn co kobiet (odpowiednio 49 605 mężczyzn i 49 830 kobiet). Wśród osób ćwiczących piłka siatkowa jest najbardziej popularnym sportem kobiecym i drugim męskim. Wreszcie, volleyball ma mniej więcej tyle samo kibiców co kibicek – proporcje między mężczyznami i kobietami rozkładają się w stosunku 55-45 proc.

Hojni sponsorzy

Zbudowanie pozytywnego wizerunku siatkówki w Polsce i stworzenie z tej dyscypliny nowego sportu narodowego Polaków – oglądanego przez całe rodziny, bezpiecznego, kojarzącego się z jednej strony ze świetną zabawą i rozrywką, a z drugiej z wieloma sukcesami na skalę międzynarodową – to również niemała zasługa sponsorów. Oczywiście, większe zainteresowanie to większa świadomość i na odwrót. I koło się zamyka.

W naszym kraju najbardziej kojarzoną z siatkówką marką jest Plus, wręcz synonim tej dyscypliny sportu. To z jego udziałem odbywały się w Polsce największe siatkarskie turnieje: cztery finały Ligii Światowej, Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn oraz Mistrzostwa Świata mężczyzn. To kanały TV należące do Grupy Polsat Plus pokazują na swoich antenach wszystkie najważniejsze rozgrywki siatkarskie.

Obecny sponsor Polskiej Siatkówki (w tym obu reprezentacji – męskiej i żeńskiej) nie zamierza spocząć na laurach, jeśli chodzi o promowanie dalej tego sportu. Dzięki umowie z Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) w 2018 roku stacja Polsat przez 7 lat będzie transmitowała najważniejszej siatkarskie wydarzenia o randze międzynarodowej. Medialnie przed naszą siatkówką rysuje się więc świetlana przyszłość.