Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemówienie. Z tą decyzją nie zgadza się Rosja i mówi o "podwójnych standardach".
Reklama.
Reklama.
Trwa sesja zwyczajna Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Z powodu wojny w Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł przyjechać osobiście do Stanów Zjednoczonych.
Decyzją większości członków, może on wygłosić swoje przemówienie online. Z tą decyzją nie zgadza się Rosja.
Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
77. sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczęła się we wtorek, 13 września i ma potrwać do 27 września. W przyszłym tygodniu członkowie państw będą mogli wygłosić, wcześniej zgłoszone, przemówienia. Z powodu wojny na Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł przyjechać osobiście do Nowego Jorku, dlatego zwrócono się z prośbą o zdalne wygłoszenie przemówienia.
Ukraińskie przedstawicielstwo w ONZ argumentowało, że Zełenski "nie może osobiście uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego ze względu na trwającą rosyjską agresję wobec Ukrainy".
Decyzja ta została poddana pod głosowanie. Większość państw nie miała z tym problemu, rozumiejąc trudną sytuację Ukrainy. Obiekcje miała natomiast Rosja i sześć innych popierających ją państwa. Ostatecznie decyzja została przyjęta 101 głosami "za", 7 głosami "przeciw", przy 19 wstrzymującymi się. Przeciwko głosowały Rosja, Białoruś, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua i Syria. Oznacza to, że Wołodymyr Zełenski w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ wygłosi przemówienie za pośrednictwem zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo.
Rosja żali się na podwójne standardy
Wniosek Ukrainy z wiadomych względów nie był po myśli Rosji. W związku z tym zastępca ambasadora Rosji w ONZ Dmitrij Polanski oskarżył głosujące państwa o podwójne standardy. Podkreślił również, że Moskwa zawsze opowiadała się za "osobistą dyplomacją w ONZ".
— Dzieje się to w czasie, gdy przedstawicielom krajów afrykańskich, którzy często napotykają podobne trudności, jeśli chodzi o przyjazd do Nowego Jorku (...), odmówiono podobnego prawa — powiedział Polanski w piątek na forum Zgromadzenia Ogólnego.
Warto zaznaczyć, że od 2020 roku, czyli od wybuchu pandemii COVID-19 przywódcy mieli możliwość zdalnego łączenia się i prezentowania przemówień. Jednak w tym roku oczekiwano, że większość przedstawicieli przybędzie do Nowego Jorku osobiście.
Czym jest Zgromadzenie Ogólne ONZ?
Zgromadzenie Ogólne to jeden z sześciu organów głównych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Zostało utworzone na mocy Karty Narodów Zjednoczonych i składa się z przedstawicieli wszystkich (193) państw członkowskich. Zbiera się ono na doroczne sesje zwyczajne, które rozpoczynają się w drugi wtorek września oraz sesje nadzwyczajne, zwoływane na żądanie sekretarza generalnego lub większości członków. Do tej pory odbyły się 24 sesje nadzwyczajne.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.