Kukang — jedno z najsłodszych zwierząt na świecie
Kukang — jedno z najsłodszych zwierząt na świecie fot. 123rf.com
Reklama.

10. Pandka ruda

logo
Pandka ruda fot. 123rf.com

Pandka ruda to zwierzę, która można spotkać na terenie południowych Chin, północno-wschodnich Indii i Nepalu. Jej znakiem charakterystycznym jest rdzawobrązowe umaszczenie i puszysty ogon.

Zdarza się, że robi groźne miny, ale na nikogo ono nie działają. To zdecydowanie jedno z najsłodszych zwierząt na świecie. Niestety jest zagrożone wyginięciem. Wszystko przez człowieka, który niszczy naturalne siedliska pandki rudej.

9. Somalijska ryjówka słoniowa

logo
Ryjówka słoniowa fot. 123rf.com

Somalijska ryjówka słoniowa jest daleką krewną słoni i mrówkojadów. Jej cechą charakterystyczną są duże oczy i wydłużony pyszczek. Zwierzę jest wielkości małego szczura lub myszy,

Gatunek w 1968 roku uznano za wymarły, ale w 2021 roku okazało się, że ryjówki słoniowe żyją i mają się dobrze. W naturze występują we wschodniej Afryce. Podstawę ich diety stanowią owady.

8. Ocelot nadrzewny

logo
Ocelot nadrzewny fot. 123rf.com

Ocelot nadrzewny to drapieżny kot zamieszkujący Amerykę Południową. Dorosłe samce ważą ok. 5 kg, są wielkości domowego kota. Są aktywne w dzień i w nocy. Żywią się owadami, niewielkimi gryzoniami i owocami. Gatunek jest bliski wyginięcia. Wszystko przez wycinanie tropikalnych lasów, w których żyją oceloty. Zwierzęta te, tak jak małpy, dużo czasu spędzają na drzewach. Bez nich nie są w stanie normalnie funkcjonować, gdyż padają łupem większych zwierząt.

7. Ambystoma meksykańska

logo
Ambystoma meksykańska fot. 123rf.com

W naturze ambystoma meksykańska zazwyczaj ma ciemne barwy, ale trzymana w niewoli, wyrasta na kruchego różowego stworka. Jej znakiem rozpoznawczym jest uśmiech od ucha do ucha, przyjazne spojrzenie i słodkie rączki.

Występuje w Meksyku. Żywi się niewielkimi zwierzętami słodkowodnymi, ale zdarza jej się kanibalizm. Gatunek jest zagrożony wyginięciem. Znajduje się pod szczególną ochroną rządu Meksyku.

6. Dikdik

logo
Dikdik fot. 123rf.com

Dikdik to niewielka antylopa występująca w Afryce Południowej oraz w Afryce Wschodniej. Długość jej ciała wynosi od 47,5 do 69 cm. Dorosłe osobniki ważą maksymalnie 9 kg. Wielkością często są porównywane do zająca. Samce mają małe, szpiczaste różki.

Zdarza się, że dikdiki padają ofiarą drapieżnych ptaków, a także lwów i gepardów. Ich jedyną bronią jest czujność. Gatunek na szczęście nie jest zagrożony, choć ze względu na płochliwość niełatwo zaobserwować go na sawannie.

5. Jeż pigmejski

logo
Jeż pigmejski fot. 123rf.com

Jeż pigmejski to zwierzę domowe osiągające długość od 15 do 25 cm. Mają bystre oczy i słodkie łapki. Trzeba przyznać, że ich widok zmiękczy każde serce, ale uwaga — ich hodowla wcale nie jest taka prosta.

Jeże pigmejskie potrzebują dużego terrarium lub klatki. Bardzo ważna jest dla nich odpowiednia temperatura oraz schronienie. To gatunek potrzebujących specjalnych śpiworków lub domków. Białko powinno stanowić aż 35 proc. jego diety.

4. Alpaka

logo
Alpaka fot. 123rf.com

Mają 90 cm wysokości w kłębie i krótki ogonek. Ich znakiem rozpoznawczym jest puszyste futro i duże oczy. Słyną z przyjaznego usposobienia i niewielkich wymagań. Są hodowane w Peru, Boliwii i Chile, ale swoich miłośników mają na całym świecie.

Alpaki, bo o nich mowa, są jednymi z najsłodszych zwierząt na świecie. Nie dość, że są prześliczne, to jeszcze w ramach alpakoterapii pomagają osobom z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, zespołem Aspergera. Prawdziwe anioły!

3. Koala australijski

logo
fot. 123rf.com

Koala to zwierzę znane na całym świecie. Ma duży nos, włochate uszy i szare futerko. Występuje w Australii. Większość czasu spędza, wspinając się po drzewach. Jego ulubionym daniem są eukaliptusy.

W 1927 roku uznano koalę za gatunek narażony na wyginięcie i objęto go całkowitą ochroną. W ciągu ostatnich 18-24 lat populacja koali zmniejszyła się o 28 proc. Wszystko za sprawą trawiących Australię susz i pożarów, a de facto globalnego ocieplenia.

2. Fenek pustynny

logo
Fenek fot. 123rf.com

Ogromne uszy, duże oczy i miękkie futerko. Mowa o lisku fenku. To piękne zwierzątko mieszka na pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Żywi się chrząszczami i owadami, a także jajami.

Fenki w naturze żyją w kilkunastoosobowych grupach. Są zwierzętami łatwymi w oswojeniu i niektórzy hodują je w domach, jednak ich hodowla wymaga zbudowania dużego wybiegu. Nie są to zwierzęta, z którymi można iść na spacer.

1. Kukang

logo
Kukang fot.

Pierwsze miejsce w rankingu najsłodszych zwierząt na świecie zdobywa kukang. To śliczne zwierzątko występuje w Tajlandii, Singapurze i Malezji. Ich znakiem rozpoznawczym są ogromne, okrągłe oczy i niewielkie uszy. Ich futerko w dotyku jest bardzo miłe.

Jego słodki wygląd jest dla niego przekleństwem. W wielu krajach małe kukangi odbiera się matkom, a następnie sprzedaje do domowych hodowli. Gatunek jest zagrożony wyginięciem i jeżeli próżność ludzka nie ustanie, wkrótce wyginie.

Większość najsłodszych gatunków zwierząt jest zagrożona wyginięciem. Możesz pomóc im, adoptując zdalnie zwierzę albo wspierając inicjatywy służące ich przetrwaniu Wystarczy drobny datek.

Przydatne linki:

  • Red Panda Network — fundacja na rzecz pandki czerwonej;
  • Save Wild Cats Foundation — fundacja wspierająca oceloty nadrzewne;
  • Foundation for the Conservation of Salamanders — fundacja na rzecz ambystomy meksykańskiej;
  • Australian Koala Foundation — fundacja na rzecz koali;
  • Love Wildlife — fundacja wspierająca kukangi w Tajlandii.