nt_logo

Pogoda może popsuć plany na koniec września. Pojawią się silne burze i... śnieg

redakcja naTemat

28 września 2022, 14:54 · 2 minuty czytania
We wrześniu przyzwyczailiśmy się do pogody w kratkę, ale w najbliższych dniach czeka nas wyraźniejsza zmiana. Do Polski nadciąga strefa opadów. Lokalnie wystąpią burze, a także opady deszczu ze śniegiem.


Pogoda może popsuć plany na koniec września. Pojawią się silne burze i... śnieg

redakcja naTemat
28 września 2022, 14:54 • 1 minuta czytania
We wrześniu przyzwyczailiśmy się do pogody w kratkę, ale w najbliższych dniach czeka nas wyraźniejsza zmiana. Do Polski nadciąga strefa opadów. Lokalnie wystąpią burze, a także opady deszczu ze śniegiem.
Pojawią się lokalne burze oraz opady deszczu i śniegu. Fot. screen / windy.com
  • Jaka pogoda na koniec września? Są najnowsze prognozy pogody
  • Trzeba liczyć się z opadami deszczu. Lokalnie spadnie śnieg i wystąpią burze
  • Pojawiła się również zaktualizowana prognoza amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej na zimę 2022/2023

Na razie możemy zapomnieć o pogodnej końcówce miesiąca. Jak podaje TVN Meteo, nad Polską zbierają się kolejne chmury. Główny front z deszczem znajdował się 28 września przed południem nad północno-wschodnią częścią kraju. Od zachodu ma dotrzeć do nas kolejna strefa opadów.

– Na północy kraju niewykluczone są lokalne burze. W województwach pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim prognozowane są opady deszczu od 10 do 15 mm w ciągu 12 godzin – przekazała Wirtualnej Polsce dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Jaka pogoda na weekend 1-2 października?

W czwartek i piątek (30 września) utrzyma się zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 17 st. C, nieco chłodniej w obszarach górskich Karpat, około 10 st. C. W nocy temperatura minimalna od 4 st. C do 11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, nad morzem w porywach do 60 km/h.

W sobotę i niedzielę (2 października) będzie pochmurno, ale z przejaśnieniami. W sobotę na zachodzie wystąpią opady deszczu, na pozostałym obszarze przelotnymi opadami deszczu. W niedzielę przelotne opady deszczu w całym kraju. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 18 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Dodajmy, że w polskich górach już zrobiło się biało. "Stało się... na Kasprowym Wierchu spadł pierwszy śnieg. Zima zbliża się wielkimi krokami" – informowały w niedzielę 18 września władze PKL Kasprowy Wierch. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego poinformował, że spadło 12 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 3 stopnie mrozu.

Jaka będzie zima 2022/2023?

Wcześniej pojawiły się już pierwsze prognozy, dotyczące nadchodzącej zimy. Aktualne modele pogodowe pokazują, że zima 2022/2023 ma być śnieżna. W grudniu suma opadów ma przekroczyć normę z lat 1991-2020, o czym pisaliśmy w naTemat.

Z kolei opady śniegu pojawią się w połowie grudnia i mają się utrzymać przez kilka dni. Mocniejszych opadów śniegu należy spodziewać się w styczniu 2023 r.

Ponadto synoptycy amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) zaktualizowali prognozę pogody dla Europy na końcówkę roku 2022, a także styczeń 2023. Tomasz Wasilewski z TVN24 zauważył, że opublikowana aktualizacja NOAA na jesienne i zimowe miesiące wciąż pokazuje dużo cieplejsze warunki, niż miało to miejsce w ostatnich latach.