nt_logo

Jak rozpoznać raka sutka u psa? 5 objawów, które mogą na niego wskazywać i instrukcja badania w domu

Daria Siemion

11 października 2022, 15:43 · 3 minuty czytania
Guz gruczołu sutkowego u psów stanowi aż 12 proc. wszystkich diagnozowanych nowotworów. Jest drugim najczęściej występującym psim nowotworem i jednym z najwyższą śmiertelnością. Jak samodzielnie badać psa, by rozpoznać chorobę, zanim będzie za późno? Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna?


Jak rozpoznać raka sutka u psa? 5 objawów, które mogą na niego wskazywać i instrukcja badania w domu

Daria Siemion
11 października 2022, 15:43 • 1 minuta czytania
Guz gruczołu sutkowego u psów stanowi aż 12 proc. wszystkich diagnozowanych nowotworów. Jest drugim najczęściej występującym psim nowotworem i jednym z najwyższą śmiertelnością. Jak samodzielnie badać psa, by rozpoznać chorobę, zanim będzie za późno? Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna?
Objawy raka sutka u psa czasami widać gołym okiem fot. 123rf.com

Pamiętaj, że samodzielne czuwanie nad zdrowiem zwierzęcia nie zastąpi wizyty u weterynarza. Traktuj je dodatkowo, tak jak kobiety, które raz w roku chodzą na mammografię, a raz w miesiącu samodzielnie badają piersi.


Rak sutka stanowi aż 52 proc. wszystkich nowotworów wśród suczek, ale chorować mogą również inne samce. Najczęściej chorują niesterylizowane samice między 9 a 11 rokiem życia.

Rasy psów szczególnie predysponowane do zachorowania to pudle, jamniki, owczarki niemieckie, beagle i maltańczyki, ale nie oznacza to, że psy innych ras nie chorują. Wręcz przeciwnie.

Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu sutkowego u psów zwiększa narażenie na czynniki rakotwórcze znajdujące się w środowisku oraz żywności, a także zastrzyki antykoncepcyjne zawierające progestageny.

Objawy nowotworu gruczołu sutkowego u psa

Oto lista objawów raka sutka u psa, dzięki którym dostrzeżesz oznaki choroby, a być może — wyprzedzisz przerzuty.

1. Wyczuwalny guz pod skórą w okolicy sutka

Rak sutka u psa przybiera postać głęboko schowanego pod skórą guza. Zazwyczaj guz nie jest wyraźnie odgraniczony od innych tkanek, ale nie da się go przesunąć. Guzków może być kilka. Najczęściej lokalizują się w okolicy 4 i 5 sutka.

Guzy sutka bardzo często gwałtownie wzrastają w trakcie cieczki (nawet kilkukrotnie), co może wskazywać na złośliwy charakter zmiany. Z tego powodu niepokój powinna wzbudzić nawet niewielka zmiana.

2. Powiększone węzły chłonne

Nawet u 50 proc. suczek z guzem złośliwym dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachowych i/lub pachwinowych. Można znaleźć je pod przednimi i tylnymi łapami czworonoga.

3. Owrzodzenie i stan zapalny sutka

Na skórze znajdującej się nad guzem mogą wystąpić owrzodzenia, stany zapalne i przetoki. Czasami zdarzają się też wycieki z sutka.

4. Nadmierne wylizywanie i bolesność sutka

Stałe wylizywanie sutka przez psa może oznaczać, że to miejsce dla psa bolesne. Pies może też nie pozwalać dotykać bolącego sutka. Tym bardziej opiekun powinien go zaobserwować.

5. Objawy ogólne

Rak gruczołu sutkowego może powodować u psa apatię, brak apetytu, a jeśli dojdzie do przerzutów do płuc, również duszności. Pies może mieć też zaparcia, czyli trudności z oddawaniem kału.

Rak sutka u psa — zdjęcia

Jak badać psa pod kątem raka sutka? Instrukcja krok po kroku

  • 1. Umyj ręce.
  • 2. Pod pretekstem głaskania połóż psa na grzbiecie.
  • 3. Obejrzyj wizualnie każdego sutka: czy nie jest zaczerwieniony, czy nie jest powiększony, czy nie leci z niego żadna wydzielina.
  • 4. Dotknij każdego sutka i obserwuj, czy psu nie sprawia to bólu.
  • 5. Sprawdź, czy węzły chłonne zwierzęcia nie są powiększone.
  • 6. Przejedź ręką po okolicach sutków, żeby sprawdzić, czy nie ma tam żadnych guzków i wybrzuszeń.

Pamiętaj, by badanie nie trwało zbyt długo, żeby pies nie zdążył się zniechęcić. Możesz podzielić je na kilka etapów. Badaj psa przynajmniej raz w miesiącu. Oprócz tego regularnie odwiedzajcie weterynarza.

Jeżeli wyczujesz niepokojące zmiany, zapisz się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii, który potwierdzi lub rozwieje twoje wątpliwości — nie ignoruj nawet niewielkiej zmiany. Zdziwisz się, jak szybko rak sutka potrafi urosnąć.

Leczenie nowotworu sutka u psa

W przypadku potwierdzenia twoich podejrzeń lekarz weterynarii może zdecydować o badaniu palpacyjnym z oceną regionalnych węzłów chłonnych oraz o badaniu rentgenowskim płuc, a przede wszystkim o wycięciu zmiany.

Oprócz leczenia chirurgicznego weterynarz może zlecić chemioterapię adjuwantową w monoterapii lub terapii wielolekowej. Leczenie zostanie zaplanowane na podstawie wyniku badania histopatologicznego wyciętego guza.

Pamiętaj, że rak sutka nie musi być chorobą śmiertelną, a kluczowe dla dobrych rokowań, jest wczesne wykrycie choroby. Opiekunowie zwierząt zbyt często zgłaszają się do weterynarzy za późno.

Czytaj także: https://natemat.pl/436579,dieta-wegetarianska-dla-psow