nt_logo

Pogrzeb Zdzisława Tobiasza. Podano szczegóły ws. ostatniego pożegnania aktora

Joanna Stawczyk

19 października 2022, 07:41 · 3 minuty czytania
Zdzisław Tobiasz, który zyskał rozpoznawalność dzięki roli majora Wołczyka w serialu kryminalnym "07 zgłoś się", zmarł w wieku 96 lat. Jego odejście poruszyło branżę oraz jego fanów. Teraz Związek Artystów Scen Polskich przekazał szczegóły na temat pogrzebu aktora.


Pogrzeb Zdzisława Tobiasza. Podano szczegóły ws. ostatniego pożegnania aktora

Joanna Stawczyk
19 października 2022, 07:41 • 1 minuta czytania
Zdzisław Tobiasz, który zyskał rozpoznawalność dzięki roli majora Wołczyka w serialu kryminalnym "07 zgłoś się", zmarł w wieku 96 lat. Jego odejście poruszyło branżę oraz jego fanów. Teraz Związek Artystów Scen Polskich przekazał szczegóły na temat pogrzebu aktora.
Ostatnie pożegnanie aktora z "07 zgłoś się". Pogrzeb Zdzisława Tobiasza Fot. YouTube.com / @Seriale z PRL-u
  • Zdzisław Tobiasz był aktorem filmowym i teatralnym oraz dubbingowym, a także wykładowcą akademickim w warszawskiej Akademii Teatralnej i łódzkiej Filmówki
  • Aktor zmarł 17 października w Konstancinie-Jeziornej, pozostawiając po sobie wiele niezapomnianych ról
  • Kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie Tobiasza?

Ostatnie pożegnanie aktora znanego z kultowego serialu "07 zgłoś się"

W poniedziałek (17 października) władze Domu Aktora w Skolimowie potwierdziły smutną wiadomość dla świata aktorskiego i najbliższych aktora. Zmarł Zdzisław Tobiasz. Dzień później Związek Artystów Scen Polskich poinformował, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie aktora.

"Msza żałobna odprawiona zostanie 21 października 2022 r. o godzinie 15.00 w kościele Środowisk Twórczych na Pl. Teatralnym w Warszawie. Odprowadzenie do grobu rodzinnego nastąpi w innym terminie" – czytamy.

Na łamach "Super Expressu" dowiadujemy się zaś, że "urna z prochami aktora zostanie przetransportowana do rodzinnego grobu artysty koło Sieradza".

Zdzisław Tobiasz - kim był?

Zdzisław Tobiasz przyszedł na świat 13 maja 1926 roku we wsi Nowe Miedze w powiecie sieradzkim. Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi. Tam dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi na wydział aktorski.

Potem pożegnał się z Łodzią na jakiś czas, tak jak wielu innych studentów idąc w ślady wykładowcy – Leona Schillera, który przeprowadził się do stolicy.

W 1949 zadebiutował na scenie warszawskiego Teatru Placówka, filii łódzkiego Teatru Wojska Polskiego. Dwa lata później, w 1951 roku ukończył studia na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. Był także reżyserem Teatru Telewizji.

Tobiasz związany był następnie z kilkoma scenami w różnych miejscach w Polsce: grał m.in. w teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Osterwy w Lublinie czy Dramatycznym w Szczecinie.

Aktor ma na koncie wiele znakomitych kreacji. Zagrał w takich filmach, jak: "Ludzie z pociągu" Kazimierza Kutza, "Gangsterach i filantropach" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzyńskiego, "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego czy "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Dekalogu V" Krzysztofa Kieślowskiego.

Nie wolno zapominać, że Tobiasz był wybitnym lektorem i znał się na dubbingu. Użyczył głosu postaci Soamesa Forsyte’a w polskiej wersji językowej serialu BBC Two "Saga rodu Forsyte’ów" (TVP 1970), a rola ta przeszła do historii polskiego dubbingu jako największe osiągnięcie w tej dziedzinie filmowej.

Podkładał głos również w takich produkcjach jak: "Dwunastu gniewnych ludzi", "Sześć żon Henryka VIII", "Elżbieta królowa Anglii" i "Pogoda dla bogaczy".

Widzowie najbardziej kojarzą go jednak z roli majora Wołczyka, przełożonego głównego bohatera - porucznika Borewicza w kultowym serialu "07 zgłoś się", który składa się z pięciu sezonów wyprodukowanych w latach 1976-1989.

Tobiasz był również związany z artystyczną Łodzią jako nauczyciel. Od 1975 do 1995 roku był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Warto nadmienić, że jeszcze za życia odznaczono go m.in. takimi honorami jak: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Krzyż Zasługi. W 1991 roku Tobiasz otrzymał zaś prestiżowy Złoty Mikrofon.