28 października w polskich szkołach obchodzony jest Tęczowy Piątek. To akt solidarności z osobami LGBT+, który ma pokazać, że w polskiej szkole jest miejsce dla wszystkich. Tegoroczny przekaz kampanii to hasła: "Jesteś okej!" oraz "Będzie dobrze!".
Reklama.
Reklama.
Dziś w szkołach w całej Polsce obchodzony jest Tęczowy Piątek
To coroczna akcja, która odbywa się w ostatni piątek października, jej celem jest wsparcie młodzieży LGBT+
Organizowanie w polskich szkołach Tęczowych Piątków zainicjowała Kampania Przeciw Homofobii w 2016 roku
Tęczowy Piątek w polskich szkołach
28 października na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe flagi, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBT+. Celem akcji jest to, żeby młode osoby homoseksualne, biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce także dla nich. Raporty pokazują, że ci uczniowie osiem razy częściej niż pozostali doświadczają dyskryminacji.
Tego dnia w ramach solidarności uczniowie przychodzą na zajęcia w szkole z tęczowymi symbolami, często są to elementy ubrania czy specjalne przypinki z flagą LGBT+. Tegoroczny przekaz kampanii to hasła: "Jesteś okej! i "Będzie dobrze!".
Homofobiczna atmosfera w Polsce
Chociaż Tęczowe Piątki organizowane są już od sześciu lat, to w ostatnich latach inicjatywa spotyka się ze szczególną niechęcią rządzących. Idei tej nie popiera minister edukacjiPrzemysław Czarnek, który podkreśla w wywiadach, że Tęczowe Piątki odbywają się w marginalnej liczbie szkół. Jego zdaniem stoją za tym "nieodpowiedzialni dyrektorzy, którzy nie dbają właściwą edukację i wychowanie dzieci".
Atmosferę niechęci do osób LGBT+ podsyca sam lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS często na spotkaniach z wyborcami w szyderczym tonie mówi o osobach LGBT+ i dowodzi, że tożsamość osób transpłciowych to... zachcianka.
Z Tęczowym Piątkiem walczy również Ordo Iuris. Działacze, podobnie jak rok temu, przygotowali instrukcję interwencji w szkole dla rodziców w "obronie niewinności dzieci". Jednak niechęć obozu władzy i prawicowych organizacji nie blokuje działań, które mają na celu pokazanie solidarności i wsparcia z osobami LGBT+.
- Wbrew temu, co się mówi, Tęczowy Piątek jest legalny i zgodny z prawem oświatowym i innymi przepisami. Konstytucja i Konwencja o prawach dziecka mówią o prawie do wyrażania własnych poglądów – podkreśla aktywista Dominik Kuc.
KpH udostępnia na stronie www.teczowypiatek.pl materiały informacyjne skierowane do nauczycieli związane z edukacją antydyskryminacyjną.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wzmocnienie młodzieży LGBT+ w wieku szkolnym. Chcemy, żeby młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że są okej, mają wsparcie i nie są same – że jest mnóstwo ludzi, którzy stoją za nimi murem.
Kampania Przeciw Homofobii
Wyobraźmy sobie, że ktoś z panów tutaj siedzących przychodzi w pewnym momencie do swojej pracy i mówi: "Proszę państwa, ja nie jestem Władysław, ja jestem Zosia". No i według tego, co nam zalecają z Zachodu, wszyscy powinni się temu podporządkować, bo inaczej się urażą. "A dlaczego jestem Zosia? No bo... może jutro będę z powrotem Władysławem, ale dzisiaj jestem Zosia".
Jarosław Kaczyński
fragment wystąpienia w Grudziądzu z 26 czerwca 2022 roku