"Jeśli tam mi się uda, uda mi się wszędzie" – śpiewał Frank Sinatra. Nowy Jork to niewątpliwie najbardziej fascynujące miasto świata, które przez niektórych nazywane jest również najpiękniejszym (a przez innych... przereklamowanym). Na czym polega fenomen Wielkiego Jabłka? Zajrzyj do tych 6 książek, które świetnie oddają niezwykłość tej fascynującej (ale i przytłaczającej oraz trawionej bolączkami) metropolii. Ale uwaga, od razu zaczniesz pakować walizkę i szukać najbliższego (oraz najtańszego) lotu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
1. "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero" Magdalena Rittenhouse
Dla kogo? Miłośników historii i tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstał Nowy Jork
Barwna gawęda o Nowym Jorku i potężna dawka historycznej wiedzy, którą pochłoniesz. "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero" (wyd. Czarne) to reportaż Magdaleny Rittenhouse, która spaceruje po mieście i opowiada historie: o nietypowym założycielu "New Yorkera", genezie krzykliwych reklam przy Times Square czy budowie Brooklińskiego Mostu, którą kierowała kobieta bez inżynieryjnego wykształcenia.
Rittenhouse wraca do samych początków metropolii, przedstawia ludzi, którzy ją stworzyli, sypie ciekawostkami jak z rękawa i dzieli się własnymi refleksjami, czego rezultatem jest fascynujący kolaż miasta, które zapragniesz odwiedzisz (oczywiście, jeśli nie marzyłeś o tym już wcześniej!). Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fascynatów Wielkiego Jabłka.
2. "Nowojorczycy. Miasto i ludzie" Craig Taylora
Dla kogo? Fanów ludzkich historii oraz czytelników ciekawych, jak naprawdę żyje się w NYC
Miasto to przede wszystkim ludzie. "Nowojorczycy. Miasto i ludzie" (wyd. Znak) to fascynująca opowieść o Nowym Jorku z perspektywy jego mieszkańców. Nie bez powodu ci nazywają się bowiem przede wszystkim nowojorczykami, a dopiero później Amerykanami.
Craig Taylor przez sześć lat poznawał amerykańską metropolię z perspektywy lokalnych społeczności. Rozmawiał z niewidomym piosenkarzem, elektrykiem montującym światła w iglicy Empire State Building, serwisantem wind, agentem nieruchomości, matką nastoletniego więźnia, złodziejem samochodów… Rezultat? Niezwykły portret Wielkiego Jabłka w całej jego różnorodności i społecznym kolorycie.
3. "Deliryczny Nowy Jork. Retroaktywny manifest dla Manhattanu" Rem Koolhaas
Dla kogo? Miłośników architektury oraz tych zakochanych w nowojorskich budowlach
"Deliryczny Nowy Jork" Rema Koolhaasa (wyd. Karakter) to nietypowa pozycja na tej liście, bo nie jest to stricte reportaż, ale popularonaukowa (choć napisana przystępnym i lekkim językiem!) książka o fascynującej architekturze Wielkiego Miasta. Brzmi nudno? Bynajmniej!
Autor snuje nie tylko architektoniczną historię miasta (i to już od pierwszej flamandzkiej osady nad rzeką Hudson), ale również pasjonująco opowiada o genezie słynnych wieżowców i przedstawia (również te niezrealizowane) wizje budowy Nowego Jorku. Jeśli fascynują cię urbanistyczne projekty i budynki oraz kochasz postmodernizm, to zachwycisz się tą pozycją.
4. "Z Nowym Jorkiem na NY" Magdalena Muszyńska-Chafitz
Dla kogo? Osób planujących podróż do Nowego Jorku i poszukujących praktycznych informacji
"Inspirujący, pożyteczny, ale jednocześnie subiektywny przewodnik turystyczny, który pomoże Ci zaplanować idealny wyjazd do Nowego Jorku" – pisze o swojej książce "Z Nowym Jorkiem na NY"Magdalena Muszyńska-Chafitz, autorka bloga Little Town Shoes i przewodniczka po Nowym Jorku. I wcale nie ma w tym przesady, bo ta książka to faktycznie must-have dla wszystkich podróżników planując podróż za ocean.
"Z Nowym Jorkiem na NY" (wydane przez autorkę) zawiera nie tylko typowe dla przewodników opisy najważniejszych atrakcji i zabytków. Wypełniona jest masą praktycznych "polecajek": mniej turystycznych, ale wartych odwiedzenia miejsc, sklepów, restauracji, barów czy instagramowych miejscówek, w którym zrobisz najlepsze zdjęcia. W drugim wydaniu znalazły się również uwagi czytelników, a to duża wartość dodana dla książki Muszyńskiej-Chafitz.
Dla kogo? Spragnionych subiektywnych opowieści o Nowym Jorku
"Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny" Kamili Sławińskiej (wyd. W.A.B.) to kolejna w tym zestawieniu książka o Nowym Jorku, po którą warto sięgnąć przed rozpoczęciem planowania podróży na zachodnie amerykańskiej wybrzeże. Jak wskazuje tytuł, nie jest to typowy przewodnik, gdyż autorka (która od lat mieszka w NYC) opowiada o mieście z własnej, czysto subiektywnej perspektywy.
Sławińska opisuje ukochane miejsca, nietypowe atrakcje, fascynujące punkty na nowojorskiej mapie, enklawy imigrantów, zapierające dech w piersiach budynki. Nie tylko świetnie oddaje klimat Nowego Jorku, ale również przedstawia doświadczenia Polki, Europejki, która nagle znalazła się w obcym mieście i z dala od domu. Opowiada, jak odnalazła się w tym gigantycznym mieście i w jaki sposób stopniowo stawała się nowojorką.
6. "Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji" Ewa Winnicka
Dla kogo? Fascynatów szalonych lat 20. i historii amerykańskiej prohibicji
Reporterka Ewa Winnicka tym razem wzięła na warsztat lata 20., czyli czasy Wielkiego Gatsby'ego, gangsterów oraz prohibicji (o czym pisała także w równie świetnej i godnej polecenia pozycji PWN "Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów").
"Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji" (wyd. Znak) to pasjonujący historyczny reportaż o dziwacznym zakazie sprzedaży alkoholu, który dzisiaj nie mieści się w głowie, a wówczas... zjadł swój własny ogon. Zwłaszcza w Nowym Jorku, którego pomysłowi mieszkańcy po swojemu radzili sobie z prohibicją i dali władzy popalić. Bo przecież zakazany owoc smakuje najbardziej.
Książka "Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji" to jednak nie tylko opowieść o dawnej epoce, ale również samym Nowym Jorku, którego klimat i fenomen Ewa Winnicka świetnie oddaje.