nt_logo

Studia dla 6 i 14-latków? Tak! Co więcej takie, o których marzy niejeden dorosły

Artykuł PR-owy Dziecięcy Uniwersytet Sztuki

09 grudnia 2022, 06:41 · 3 minuty czytania
W czasach, gdy nasze dzieci niemal codziennie muszą się mierzyć z nowymi wyzwaniami, w których często łatwo się pogubić, sztuka może pełnić rolę fantastycznego przewodnika po świecie.


Studia dla 6 i 14-latków? Tak! Co więcej takie, o których marzy niejeden dorosły

Artykuł PR-owy Dziecięcy Uniwersytet Sztuki
09 grudnia 2022, 06:41 • 1 minuta czytania
W czasach, gdy nasze dzieci niemal codziennie muszą się mierzyć z nowymi wyzwaniami, w których często łatwo się pogubić, sztuka może pełnić rolę fantastycznego przewodnika po świecie.
Fot. mat. prasowe

W sztuce dziecko może się przejrzeć jak w zwierciadle. Zobaczyć siebie. Dostrzec sytuacje znane z własnego życia i poznać sposoby radzenia sobie z nimi. Może też zobaczyć coś kompletnie abstrakcyjnego, czego do tej pory nie widziało – to z kolei pozwoli mu zrozumieć, że w świecie można spotkać rzeczy nieoczywiste, nowe. Sztuka wpływa na rozwój osobowości i na uspołecznienie młodego człowieka. Nie wolno zapominać, że obcowanie ze sztuką daje dzieciom zwyczajnie wiele radości. Sztuka wyzwala uczucia, sprawia przyjemność i czyni człowieka lepszym. 

Co więcej dziecko potrafi czerpać ze sztuki to, co chce, a nie tylko to, co należy. Nie ma narzuconych norm, jest otwarte i kreatywne.

Gdzie tak jest? Na zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki!

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na cykl fascynujących wykładów o sztuce. 

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki to nowy projekt edukacyjny, który trwa od października 2022 r. Skłania dzieci i młodzież do aktywnego i twórczego odbioru otaczającego ich świata. 

Podczas wykładów Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki uczestnicy rozmawiają o tym, co nie jest sztuką, a co jednak jest. Kreatywnie bawią się słowem, wyruszają w pasjonującą podróż dookoła globu w poszukiwaniu ciekawych historii. Pracują także nad emocjami i oswojeniem stresu. 

Najbliższe spotkanie już 18 grudnia - w tym dniu odbędą się zajęcia z architektury. Młodzi studenci dowiedzą się o najsłynniejszych światowych zabytkach oraz dziełach sztuki. Zbudują też most i sprawdzą czy się nie zawali! 

W styczniu Czesław Mozil i Martyna Sojka postarają się wraz ze studentami odpowiedzieć na pytanie: gdzie mieszka muzyka? Czy uda im się znaleźć odpowiedź? Nie wiadomo, ale na pewno uczestnicy spotkania dowiedzą się jak wygląda przyjaźń z muzyką naszych wybitnych gości. Z pewnością ten wykład stanie się inspiracją do warsztatów perkusyjnych i muzykoterapii, które odbędą się zaraz po nim.

5 lutego 2023 roku rozpoczyna się II semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki - są jeszcze wolne miejsca. Indeksy już czekają na nowych uczestników fascynujących spotkań z malarstwem, tańcem, teatrem, filmem, a nawet reklamą!

Wykłady i warsztaty prowadzą znakomici wykładowcy, eksperci i artyści z różnych dziedzin, m.in.: dr hab. Maria Piątek, dr Pola Wójcik, dr Agnieszka Zawisza,  dr hab. Aleksandra Dziurosz, dr Tomasz Stawiszyński, Czesław Mozil, Martyna Sojka, Anna Teperek, Agnieszka Senderowska- Rucińska, Justyna Czarnota-Misztal, Paulina Staniaszek, Jakub Snochowski, Anna Równy, Karolina Lewicka oraz Magdalena Glapińska.

II semestr rozpocznie się spotkaniem z dr hab. Marią Piątek, która opowie o sile koloru w malarstwie. Zdradzi uczestnikom wykładu tajniki, jak dawniej artyści przygotowywali swoje farby i jak mieszali pigmenty, aby uzyskać unikatowe barwy oraz pokaże, jak mieszanie koloru odbywa się dzisiaj. 

Podczas kwietniowych wykładów teatralnych, uwielbiany przez dzieci i młodzież Jakub Snochowski, wspólnie z młodymi studentami, zastanowi się nad tym: kim jest aktor, co to znaczy: grać? Co to znaczy: udawać? Co to znaczy grać kogoś innego, wcielać się w inną postać, być kimś innym, a co to znaczy być sobą? Sporo ciekawych pytań, na które wykładowca i studenci będą próbowali szukać odpowiedzi. Będzie dużo zabawy i gier, może się okazać, że niechcący, wszyscy nagle staną się aktorami.

Kolejne spotkania to wykłady dotyczące takich dziedzin sztuki jak taniec, film czy reklama.

Wyrusz razem z innymi w podróż po niezwykłych obszarach sztuki! Zapisz się już dziś. Dołącz do Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki.

Kontakt: Milena Szabelewska - koordynator projektu, tel. 601 668 490, e-mail: m.szabelewska@mik.waw.pl

Dostępność Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej. Zainteresowanych opiekunów dzieci organizatorzy proszą o kontakt co najmniej na 7 dni przed spotkaniem.

Zajęcia odbywają się w Mazowieckim Instytucie Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

Więcej informacji na stronie: https://www.mik.waw.pl/dzieciecy-uniwersytet-sztuki-2022