Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbyli kolejną rozmowę telefoniczną, w trakcie której omówili rosyjską inwazję i niedawne wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Kilka dni wcześniej w Waszyngtonie ogłoszono kolejny pakiet pomocy, obejmujący nową broń i pociski artyleryjskie.
Reklama.
Reklama.
Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy wart 275 milionów dolarów
Joe Biden i Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowę, która miała na celu omówienie dotychczasowych działań zarówno po stronie ukraińskiej, jak i amerykańskiej
Ukraińskie media donoszą, że Wołodymyr Zełenskipoinformował Joe Bidena o konsekwencjach rosyjskiego terroru rakietowego, w wyniku którego zniszczeniu uległo blisko 50 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Wyraził przy tym nadzieję, że będzie mógł liczyć na wsparcie przy jej odbudowie.
Zełenski podkreślił również znaczenie tworzenia skutecznej obrony przeciwlotniczej, po czym zaapelował do prezydenta Bidena, aby zrobił wszystko, co możliwe, dla ochrony ludności cywilnej Ukrainy.
Rozmowa Bidena z Zełenskim
O rozmowie poinformował także Biały Dom. Zaznaczono, że "Joe Biden z zadowoleniem przyjął deklarowaną otwartość prezydenta Ukrainy na sprawiedliwy pokój oparty na fundamentalnych zasadach zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych".
W komunikacie dodano, że USA priorytetowo traktują wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy poprzez oferowaną pomoc. Przywódcy USA i Ukrainy rozmawiali m.in. o dostawach broni i systemach obrony przeciwlotniczej.
Dla Zełenskiego ważnym aspektem działań jest także o odbudowa systemu energetycznego Ukrainy. Wyraził on wdzięczność za bezprecedensową obronę i pomoc finansową, jakiej Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. Zaznaczył, że przyczynia się to nie tylko do sukcesu na polu walki, ale także wspiera stabilność ukraińskiej gospodarki.
Kolejny pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy
9 listopada Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy. To dodatkowe 275 mld dolarów, które obejmą środki do zwalczania dronów i wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.
Wołodymyr Zełenski podziękował za ogłoszoną dodatkową pomoc dla jego kraju. Zaznaczył także, że za konsekwentne wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju, jak również za przywództwo w konsolidacji międzynarodowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji - podaje Ukrinform.
Zełenski podkreślił, że Ukraina wciąż dąży do pokoju, a także, że "cieszy się, że ukraińska formuła pokojowa jest pozytywnie odbierana". Zaznaczył, że "to dodaje optymizmu, a im szybciej zostaną zrealizowane punkty tej formuły, tym silniejsze będą gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy".
Pomoc dla Ukrainy
Jak podano w komunikacie Białego Domu, według stanu na 9 września 2022 roku prawie 50 państw członkowskich i partnerskich udzieliło Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
Sojusznicy dostarczyli Ukrainie 10 systemów wielokrotnego startu rakiet dalekiego zasięgu MLRS, 178 systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu, prawie 100 000 sztuk amunicji artyleryjskiej dalekiego zasięgu, prawie 250 000 amunicji przeciwpancernej, 359 czołgów, 629 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty BWP, 8214 pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu i 88 UAV.
Od 24 lutego partnerzy na całym świecie przeznaczyli ponad 13 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.