Świat zmienia się w błyskawicznym tempie. A z transformacją przychodzą kolejne wyzwania: społeczne, środowiskowe, zdrowotne czy technologiczne. Ta dynamika sprawia, że nie wystarczy czekać jedynie na decyzje "góry". Kluczowe są również oddolne inicjatywy, zwłaszcza zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz wspólnego dobra. Temu służy prowadzony przez Samsung program Solve for Tomorrow (SFT).
Reklama.
Reklama.
Palące problemy w Polsce? Z pewnością można by je długo wymieniać. W ostatnim czasie w debacie przebijają się takie tematy jak zmiany klimatyczne, kryzysy psychiczne, bezpieczeństwo cyfrowe czy problemy imigrantów. Dlatego najnowsza edycja programu Solve for Tomorrow otwiera się na projekty zgłaszane przez uczniów w 4 obszarach: klimat, zdrowie, bezpieczeństwo oraz integracja.
Na początku listopada 2022 roku jury konkursu SFT wyłoniło półfinalistów: 6 zespołów z obszaru bezpieczeństwa, 8 zespołów z obszaru integracji, 5 zespołów z obszaru zdrowia i 6 zespołów z obszaru klimatu. Półfinałowe zespoły wybrano spośród 127 zgłoszeń zakwalifikowanych do oceny przez jurorów. Ponadto w półfinale znalazł się też zespół z Bednarskiej Szkoły Realnej, który to zajął 1. miejsce w Hackathonie, organizowanym w Centrum ElektroEkologii w Warszawie.
Zgłoszone przez szkolne zespoły pomysły, które przeszły do drugiego etapu, dotyczą bezpieczeństwa młodzieży i dzieci w internecie, wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami, integracji międzypokoleniowej i zdrowia psychicznego młodego pokolenia. Uczestnicy pochylili się też nad kondycją polskich rzek, oszczędzaniem wody, pozyskiwaniem nowych źródeł energii i ograniczeniem ilości odpadów.
– Zdecydowaliśmy się na udział ze względu na przyszłość naszą, następnych pokoleń i całej planety. Chcemy pomóc zadbać o klimat, angażując się w program SFT, dzięki któremu możemy pokazać, jak ważne i potrzebne jest dbanie o czystość na naszej planecie. Wiemy wiele więcej i niektóre zagadnienia wydają nam się bardziej zrozumiałe niż dotychczas – komentują uczennice z I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.
Teraz półfinaliści pod okiem ambasadorów będą dopracowywać swoje pomysły przy pomocy metodologii Design Thinking, która koncentruje się na odkryciu potrzeb, problemów i marzeń przyszłych użytkowników. Proces składa się 5 etapów: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie. Kilkuosobowe zespoły czekają też dodatkowe szkolenia np. z zakresu budowania marki osobistej.
– Kiedy dowiedzieliśmy się o SFT, szybko zdecydowaliśmy się na udział. Bardzo się cieszymy, że istnieje właśnie taki projekt, który zachęca młodych ludzi do zaangażowania się w różne problemy społeczeństwa. Szkolenia online są prowadzone bardzo rzetelnie, w miłej atmosferze. Zawsze możemy liczyć na pomoc koordynatorów – mówi Katarzyna Drużycka, opiekunka grupy LO nr V we Wrocławiu.
Kolejny krok dla półfinalistów to przygotowanie podsumowującej projekt prezentacji wideo na 16 stycznia 2023 roku. Jury dokona ich oceny i wybierze minimum 8 zespołów, które przejdą do fazy finałowej. Finaliści trafią wówczas pod opiekę ekspertów-wolontariuszy z działu R&D firmy Samsung. Wezmą także udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli 2-dniowym zjeździe, podczas którego w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zespoły będą pracować nad prototypami swoich rozwiązań. Program zakończy się uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej.
Solve for Tomorrow w Polsce wystartował po raz pierwszy w 2021 roku. Jego twórcom przyświecało stworzenie unikatowego programu skierowanego do młodego pokolenia. Ideą jest zgłaszanie pomysłów odpowiadających na aktualne wyzwania współczesnego świata. Program pomaga rozwijać kluczowe kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność, krytyczne myślenie, współpraca, komunikacja i empatia.
Zwycięskie pomysły realizowane są w postaci aplikacji czy rozwiązań technologicznych dla lokalnych problemów. Finaliści I edycji zaproponowali rozwiązania z różnych dziedzin – od aplikacji ułatwiającej poruszanie się po zmroku, przez wodorosty oczyszczające powietrze, po maszynę przyspieszającą proces kompostowania. Tym samym udowodnili, że nie trzeba mieć znajomości, specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia, aby zmieniać świat.
Program edukacyjny SFT wyróżnia się również tym, że stanowi jedną z nielicznych inicjatyw w Polsce, skierowanych do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszych miast i miejscowości. Do II odsłony programu koordynowanego przez Samsung twórcy zaprosili uczniów z klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami.
Solve for Tomorrow odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem inicjatywy jest UNEP/GRID-Warszawa.