nt_logo

Ukraina przygotowuje plan pokojowy. Wyjawiono, kiedy poznamy jego szczegóły

Natalia Kamińska

23 grudnia 2022, 15:22 · 2 minuty czytania
Pod koniec lutego 2023 roku władze Ukrainy zamierzają przedstawić swoją propozycję pokojową w wojnie z Rosją. 24 lutego 2022 roku Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Jak donosi "WSJ", będzie to rozwinięcie wcześniejszej 10-punktowej "formuły pokoju" ze szczytu na Bali.


Ukraina przygotowuje plan pokojowy. Wyjawiono, kiedy poznamy jego szczegóły

Natalia Kamińska
23 grudnia 2022, 15:22 • 1 minuta czytania
Pod koniec lutego 2023 roku władze Ukrainy zamierzają przedstawić swoją propozycję pokojową w wojnie z Rosją. 24 lutego 2022 roku Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Jak donosi "WSJ", będzie to rozwinięcie wcześniejszej 10-punktowej "formuły pokoju" ze szczytu na Bali.
Władze Ukrainy przygotowują plan pokojowy Fot. Associated Press/East News
  • Prezydent Ukrainy w środę odwiedził USA. Była to historyczna wizyta, gdyż pierwszy raz od wybuchu wojny opuścił kraj
  • Tego samego dnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że do Ukrainy trafią m.in. systemy Patriot
  • Jednak jak donosi "WSJ", mimo trwającej wojny władze w Kijowie mają też myśleć o planie pokojowym. Jego zarys ma zostać przedstawiony już na początku nowego roku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w Kongresie, że na spotkaniu z prezydentem Bidenem zaproponował "formułę pokojową", która, jak ma nadzieję, zaowocuje wspólnymi gwarancjami bezpieczeństwa na kolejne dziesięciolecia.

Władze Ukrainy przygotowują plan pokojowy

Przekazał również, że omówił z Joe Bidenem 10-punktową "formułę pokojową" i wyraził gotowość do wzięcia udziału w szczycie pokojowym. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Jak jednak podaje The Wall Street Journal, pod koniec lutego władze Ukrainy zamierzają przedstawić oficjalnie swoją propozycję pokojową. 24 lutego 2022 roku Rosjanie zaatakowali Ukrainę.

Zełenski podkreśla cały czas, że wszelkie rozmowy pokojowe zależą także od gotowości Rosji. – Byłoby naiwnością oczekiwać na kroki w kierunku pokoju ze strony Rosji, która cieszy się z bycia państwem terrorystycznym – mówił Zełenski w USA. I dodał: "Przywrócenie międzynarodowego porządku prawnego jest naszym wspólnym zadaniem".

Przypomnijmy, że dziesięciopunktowa ukraińska "formuła pokoju" została przedstawiona przez Zełenskiego już w listopadzie w wystąpieniu online podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji.

Co ma być w "formule pokojowej" Ukrainy

Zawiera ona m.in. bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i zakończenie działań bojowych oraz wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Co ważne, administracja Bidena cały czas podkreśla, że nie będzie dyskutować o pokoju bez Ukrainy, ale jak podaje "WSJ" wysocy rangą urzędnicy amerykańscy zaczęli informować Kijów, aby zaczął myśleć o rozmowach pokojowych w przypadku, gdy zima wstrzyma swój impet na polu bitwy.

Z kolei w środę Biden powiedział: "Będziemy wspierać Ukrainę w dążeniu do sprawiedliwego pokoju". Administracja Bidena ogłosiła tego dnia, że przekaże Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 1,85 miliarda dolarów. Pomoc ogłoszono tuż przed spotkaniem Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od lutego.

"Pakiet obejmuje pierwszy w historii transfer na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i zestawów naprowadzania Joint Direct Attack Amunicji" – przekazała wówczas dziennikarka "Politico", Lara Seligman.

Z komunikatu Białego Domu wynikało również, że pakiet obejmuje także 850 mln dolarów dofinansowania w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy.