Poziomy wody w rzekach znacznie zaczyna się podnosić.
Poziomy wody w rzekach znacznie zaczyna się podnosić. Fot. Przemek Świderski / Reporter / IMGW
Reklama.
  • W ciągu ostatnich kilku dni nastąpiło ocieplenie
  • Śnieg zaczyna się roztapiać i powoduje podnoszenie stanu wody w rzekach
  • W związku z roztapianiem się zalegającego śniegu poziom wód w rzekach zaczyna się podnosić. IMGW wydało komunikaty w tej sprawie.

    "W ostatniej dobie, po roztopach i opadach deszczu, na rzekach notowane były wzrosty stanów wody - największe na południu i wschodzie kraju. Stan alarmowy zanotowano na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 11" – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

    Według IMGW, jeśli chodzi o zjawiska lodowe, w większości już zanikły. Dziś obserwatorzy zanotowali je głównie w północno-wschodniej części kraju i w niektórych miejscach w górach.

    Najgorsza sytuacja związana ze spływem wód występuje w województwach: śląskim, opolskim i lubelskim. W sobotę 24 grudnia stany alarmowe w rzekach zostały przekroczone w województwie śląskim na Pszczynce i na Brynicy. W ciągu ostatniej doby straż pożarna w województwie śląskim odnotowała 19 interwencji w związku ze wzrostem wody w rzekach. 11 razy z kolei interweniowała w związku z silnym wiatrem.

    O przekroczeniu stanu ostrzegawczego lub alarmowego ostrzegały w piątek 23 grudnia Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie i Wrocławiu. Ostrzeżenia dotyczyły także soboty, niektóre nawet niedzieli. Dotyczyły zlewni rzek: Bierawki, Małej Wisły, Przemszy, Soły, Górnej Odry, Czadeczki, Olzy, Kłodnicy i Pilicy.

    W piątek wieczorem odwołano ostrzeżenia o roztopach dla większości województwa śląskiego. W sobotę rano obowiązywało do południa ostrzeżenie dotyczące powiatów cieszyńskiego i żywieckiego na temat przyspieszających roztopów i niewielkich opadów deszczu.

     Ostrzeżenie drugiego stopnia ogłoszono również dla obszaru rzeki Huczwy w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. Występuje tam możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

    Pogoda w Święta wiąże się z dodatnimi temperaturami

    Przypomnijmy, że najnowsza prognoza pogody wiąże się z dodatnimi temperaturami. W związku z tym zalegający śnieg topnieje, który zamienia się w wodę. Jak podaje IMGW, nadchodząca Wigilia i Święta Bożego Narodzenia, upłyną z przewagą dużego zachmurzenia i z opadami deszczu, spowodowanymi przechodzeniem przez Polskę kolejnych stref frontowych. W Wigilię, jak podają synoptycy, zachmurzenie będzie duże, a większe przejaśnienia jedynie na południowym zachodzie. Okresami pojawią się opady deszczu, a na północnym wschodzie, północy oraz w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Z kolei z nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie także duże z większymi przejaśnieniami na południowym zachodzie. Okresami pojawią się opady deszczu, a na północnym wschodzie, północy oraz w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. W samo Boże Narodzenie na wschodzie i północy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, a lokalnie także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, jedynie pod koniec dnia na krańcach zachodnich wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe słabe opady deszczu.