
Zgodnie z chrześcijańską tradycją świąt Bożego Narodzenia, Wigilia rozpoczyna się wraz z symboliczną "pierwszą gwiazdką" – to oczywiście nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia wieczór spędzany przy wigilijnym stole ma być czasem pojednania, a dla osób wierzących – także wspólnej modlitwy.
Czytaj też: Jak wygląda Boże Narodzenie w Ukrainie? Czym ukraińskie tradycje świąteczne różnią się od polskich?
Jaki fragment Pisma Świętego przeczytać w Wigilię?
Zgodnie z wieloletnią tradycją wigilijną wieczerzę rozpoczyna czytanie fragmentu Pisma Świętego. Chodzi konkretnie o Ewangelię według św. Łukasza (Łk 2,1-14). Wspomniany fragment znajduje się oczywiście w Nowym Testamencie.
Większość osób wierzących przed czytaniem Pisma Świętego wykonuje znak krzyża. Fragment Ewangelii czyta zwyczajowo najstarszy mężczyzna w rodzinie. Czytanie zaczynamy od fragmentu: "Narodzenie Jezusa", później czytamy także fragment "Pasterze u żłóbka".
"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna" – czytamy w Ewangelii według św. Łukasza.
"Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli" – brzmi dalszy fragment Ewangelii.
"Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania" – brzmi fragment odczytywany w polskich domach podczas wigilijnej wieczerzy.
Po odczytaniu fragmentu domownicy zebrani przy stole wspólnie odmawiają modlitwę. Dopiero potem dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia, a wreszcie – zasiadają do wigilijnej kolacji.