Emilian Kamiński był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Spełniał się też w roli reżysera i dyrektora Teatru Kamienica. Zapisał się na kartach historii polskiego kina, jako wyjątkowa osobowość. 26 grudnia media obiegła informacja o jego odejściu. Przypominamy najsłynniejsze role Kamińskiego.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński
Odegrał wiele kultowych ról w filmach, spektaklach i musicalach. Użyczał swojego głosu postaciom z bajek. Był też reżyserem. Oto jego największe osiągnięcia
Pracownicy Teatru Kamienica i rodzina słynnego aktora przekazała we wpisie na Facebooku przykre wieści. Emilian Kamiński zmarł rankiem 26 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie.
Świat kultury pogrążony jest w żałobie po jego śmierci. Artysta odegrał wiele kultowych ról. Przypomnijmy, w jakich filmach, serialach i przedstawieniach mogliśmy go zobaczyć.
Dorobek artystyczny Emiliana Kamińskiego
Kamiński miał 23 lata, gdy zadebiutował w stołecznym Teatrze na Woli. Zagrał postać Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Natomiast swój debiut filmowy miał w "Akcji pod Arsenałem". W tej produkcji wcielił się w rolę "Jura".
Jednak to angaż do serialu "Szaleństwa Panny Ewy", gdzie wcielił się w romantycznego malarza Jerzego, przyniósł mu największą popularność. A już wtedy miał na swoim koncie grę m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Krystyny Jandy czy Tadeusza Łomnickiego.
Postanowił też sam spróbować swoich sił jako reżyser. Pierwsze przedstawienie, które wyreżyserował, nosiło tytuł "Słodkie miasto". Dotyczyło "szaleństwa dyskotekowej muzyki" i było wystawiane w Teatrze Ateneum. Tam też wraz z Wojciechem Młynarskim zrealizował słynny spektakl "Brel".
Dużą sympatię widzów zyskał swoimi występami w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą". Stworzył tam przekonującą postać Jerzego Bociana – skruszonego gangstera, pozornie twardziela, w rzeczywistości człowieka o dobrym sercu.
Warto wspomnieć, że Kamiński był świetnym aktorem dubbingowym. Młodsi widzowie doskonale znają jego głos z "Małej Syrenki", gdzie zagrał Kraba Sebastiana, "Króla Lwa", w którym wcielił się w Pumbę, a także z "Toy Story" (głos świnki-skarbonki Hamm).
Aktor występował również w serialach. Przewinął się w "Na dobre i na złe" czy "Pensjonat pod różą". Był szefem firmy komputerowej w sitcomie "Bulionerzy". Ale najdłużej (bo od 2004 roku) pracował przy "M jak miłość". W kultowej produkcji TVP wcielił się w postać ojca Magdy Marszałek. Anna Mucha, która odgrywała tę postać, pożegnała aktora w swoich mediach społecznościowych.
Jednym z największych osiągnięć w życiu Emiliana Kamińskiego było założenie własnego Teatru Kamienica. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2009 roku.
Dodajmy, że ostatni raz na wielkim ekranie aktor pojawił się w 2021 roku w dramacie sensacyjnym "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego. Zaledwie kilka dni temu Kamiński za swoje osiągnięcia dla kultury został odznaczony przez ministra prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.