Kiedy świat był skupiony na świętowaniu Bożego Narodzenia, Niemcy bez większego rozgłosu ogłosiły kolejną transzę pomocy militarnej dla Ukrainy. Szczególnie ważne dla Ukraińców będą transportery opancerzone Bergepanzer 2, pojazdy saperskie Dingo, dziesiątki pojazdów ochrony granic oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ukraina już niemal rok zmaga się w rosyjską inwazją. W tym czasie Zachód pokazał solidarności i ofiarność w pomocy dla Kijowa
Największym dostawcą broni dla Ukrainy są oczywiście USA, ale kraje europejskie wysyłają także wiele ważnego i cennego sprzętu
O kolejnej takiej transzy w wigilijny wieczór poinformował Berlin. RFN zdecydowała, że do Ukrainy pojedzie nowy sprzęt wojskowy oraz medyczny
Kolejna ważna dostawa niemieckiej broni dla Ukrainy
Lista sprzętu, który trafi zaraz doUkrainy, jest imponująca. Niemcy zdecydowały się, że dostarczą Ukrainie13 opancerzonych pojazdów ratowniczych Bergepanzer 2, 78 pojazdów ochrony granic, 35 karetek pogotowia, 6 wózków podnośnikowych, 60 000 sztuk amunicji 40 mm, 18 500 pocisków 155 mm, 18 samochodów do transportu ładunków, 50 pojazdów saperskich Dingo, 12 pojazdów Oshkosh do transportu czołgów i 3 pojazdy do układania mostów Beaver.
To nie wszystko. RFN wyśle także 50 pieców polowych dla żołnierzy służących bezpośrednio na polu bitwy. Tej zimy nie tylko zwykli Ukraińcy marzną w swoich domach, ale przede wszystkim żołnierze na froncie.
To nie koniec dobrych wiadomości w okresie świątecznym z Berlina dla Kijowa. Jak podsumowały niemieckie media, w 2022 roku rząd w Berlinie dał zielone światło dla eksportu broni w wysokości co najmniej 8,9 mld euro (8,48 mld dolarów).
W 2022 roku z Niemiec do Ukrainy trafiło mnóstwo drogiej broni
Co ważne dla Kijowa, ponad jedna czwarta broni i sprzętu wojskowego wysłanego w ciągu tego roku trafiła właśnie do Ukrainy, która walczy już niemal rok z inwazją Rosji.
Do tej pory Niemcy zrealizowały do Ukrainy dostawy o wartości 2,24 mld euro, w tym pojazdy obrony przeciwlotniczej, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, system obrony powietrznej IRIS-T czy samobieżne haubice. Oficjalne dane mają zostać ponownie zaktualizowane w styczniu.
Walki w Ukrainie cały czas trwają w kontrolowanych przez Rosję wschodnich obwodach donieckim i ługańskim. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała, że siły rosyjskie próbowały okrążyć miasto Bachmut w obwodzie donieckim, ale bez powodzenia.
– Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, które Rosjanie próbują zająć od miesięcy, trzyma się bohatersko, pomimo skoncentrowanych wysiłków rosyjskich sił, które próbują nacierać – stwierdziła we wtorek polityczka.
Ciężkie walki na wschodzie Ukrainy
Zdobycie kontroli nad miastem mogłoby dać Rosji krok do ataku na dwa większe miasta: Kramatorsk i Słowiańsk.Ciężkie walki toczą się także wokół miasta Kreminna w obwodzie ługańskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował również o większej liczbie rosyjskich ostrzałów miasta Chersoń na południu Ukrainy, w obwodzie zaporoskim oraz osiedli w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie w pobliżu granicy z Rosją. Co jakiś czas syreny alarmowe wyłączają się też w Kijowie, a nawet we Lwowie.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.