Przypomnijmy, że ustawa o Sądzie Najwyższym została przegłosowana z jedną poprawką, którą wniosło Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, to właśnie ustawa w aktualnym kształcie ma doprowadzić do tego, że Komisja Europejska uzna za wypełniony jeden z kluczowych kamieni milowych.
To nie koniec, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość chce również przegłosować ustawę o zmianach w kodeksie wyborczym w... roku wyborczym. Marek Ast w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że zmiany, które chce wprowadzić PiS, "będą profrekwencyjne z jednej strony, a z drugiej strony - dotyczące większego docenienia mężów zaufania, likwidacji oddzielnych komisji wyborczych".
Kantar Public postanowiło sprawdzić, czy te wydarzenia wpłynęły na notowania Prawa i Sprawiedliwości. Wyniki najnowszego sondażu są dość zaskakujące. Okazało się, że PiS idzie "łeb w łeb" wraz z Koalicją Obywatelską, jeśli chodzi o poparcie. Po 31 proc. ankietowanych popiera oba zgrupowania. Jednak w ogólnym rozrachunku, Prawo i Sprawiedliwość zyskało na poparciu, opozycja natomiast straciła.
Z kolei Lewica i Polska 2050 mają po 8 proc. poparcia. Dalej uplasowały się Konfederacja z wynikiem 5 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 13 proc. ankietowanych.
– Ten układ preferencji wskazuje, że obecnie nie ma wyraźnego lidera. Chociaż już kolejny raz poziom mobilizacji wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej utrzymuje się na wyższym poziomie niż wśród elektoratu PiS, to nie oznacza to jeszcze zwycięstwa – skomentowała Urszula Krassowska z Kantar Public, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
Krassowska dodała, że przekazy PiS-u najskuteczniej trafiają do najstarszych grup wiekowych. KO z kolei góruje wśród młodszych. – Ale to dopiero początek wyścigu i obfitość obietnic wyborczych jeszcze przed nami… – dodaje. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-23 stycznia 2023 roku na próbie 983 mieszkańców Polski.
Przypomnijmy także o sondażu przeprowadzonym przez państwowy CBOS. Ze styczniowego badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 32 proc. Polaków. To aż 10 punktów proc. więcej niż uzyskała w tym badaniu Koalicja Obywatelska, którą popiera 22 proc. Polaków.
Badania tej sondażowni wydają się jednak często być zawyżone w porównaniu do wyników sondaży prywatnych pracowni.
Jeśli chodzi o inne ugrupowania, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja uzyskały poparcie na poziomie 7 proc. Jak wynika z ankiety, do Sejmu weszłaby też Lewica z wynikiem 5 proc. Poza Sejmem znalazłyby się PSL-Koalicja Polska (3 proc.), a na Kukiz'15 oraz Porozumienie wskazało tylko 1 proc. badanych.