nt_logo

Trzy miesiące aresztu dla Karpińskiego. Były minister w rządzie Tuska z zarzutami

Katarzyna Florencka

01 marca 2023, 06:56 · 3 minuty czytania
Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, trafi na 90 dni do aresztu – zdecydował Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Mężczyzna usłyszał zarzuty korupcyjne dotyczące okresu, kiedy pełnił funkcję prezesa MPO w Warszawie.


Trzy miesiące aresztu dla Karpińskiego. Były minister w rządzie Tuska z zarzutami

Katarzyna Florencka
01 marca 2023, 06:56 • 1 minuta czytania
Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, trafi na 90 dni do aresztu – zdecydował Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Mężczyzna usłyszał zarzuty korupcyjne dotyczące okresu, kiedy pełnił funkcję prezesa MPO w Warszawie.
Byly minister skarbu Włodzimierz Karpiński trafi do aresztu na trzy miesiące Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
  • Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu w rządzie PO-PSL oraz były prezes MPO w Warszawie, trafi na 90 dni do aresztu
  • Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt w związku z zarzutami korupcyjnymi
  • Karpiński nie przyznaje się do winy

90 dni aresztu dla Włodzimierza Karpińskiego

61-letni Włodzimierz Karpiński (zgodził się na podawanie nazwiska) był ministrem skarbu w rządzie PO-PSL, od 2021 roku był także sekretarzem Warszawy, a wcześniej w latach 2019-2021 prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. CBA zatrzymało go w poniedziałek 27 lutego rano.

Teraz Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt dla Karpińskiego. – Sąd w pełni zaakceptował wniosek prokuratora o tymczasowe aresztowanie, podzielił wszystkie nasze argumenty i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni – powiedział naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach prok. Tomasz Tadla, cytowany przez PAP.

Według prokuratora podejrzany miał już podjąć działania noszące znamiona matactwa, zaś sąd kierował się "wysokim prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanego mu czynu i zagrożeniem surową karą".

Z kolei pełnomocnik Karpińskiego, mec. Michał Królikowski podkreśla, że "na tym etapie sąd nie orzeka, nie wyrokuje w sprawie winy – ocenia tylko prawdopodobieństwo". – W ocenie sądu było ono wystarczające do tego, żeby zastosować areszt. Obrona nie podziela tego poglądu, będziemy składać zażalenie i domagać się tego, żeby prawa procesowe pana Włodzimierza Karpińskiego były w pełni poszanowane – zapowiedział mec. Królikowski

Śledczy zarzucają Karpińskiemu przyjęcie korzyści majątkowej w związku ze zmianą specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych i przyjęcie łapówki w kwocie prawie 5 mln zł. Były minister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Obrońca Karpińskiego twierdzi, że prokuratura nie zdołała zebrać materiałów potwierdzających tezę o popełnieniu przestępstwa. – To jakby rozliczać kogoś z plotek na jego temat – powiedział RMF FM mec. Królikowski. Jak dodał, zarzuty śledczych oparte są na wyjaśnieniach innych podejrzanych osób, które wcześniej trafiły do aresztu.

Karpiński w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz

Włodzimierz Karpiński urodził się w Puławach, z Platformą Obywatelską był związany od 2001 roku. Kilkukrotnie kandydował z powodzeniem do Sejmu z okręgu lubelskiego, w sierpniu 2011 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA (zastąpił Tomasza Siemoniaka). W kwietniu 2013 został powołany przez Donalda Tuska na stanowisko ministra skarbu państwa, w tym samym roku został też przewodniczącym PO na Lubelszczyźnie.

We wrześniu 2014 ponownie został ministrem skarbu państwa: wówczas wszedł do gabinetu Ewy Kopacz. Dymisję złożył 10 czerwca 2015 roku, w tym samym roku został też ponownie wybrany do Sejmu. Był m.in. zastępcą przewodniczącego Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim.