nt_logo

Zakończył się marsz papieski w Warszawie. Dołączył Duda, reakcja była wymowna

Agata Sucharska

02 kwietnia 2023, 12:04 · 2 minuty czytania
W Warszawie z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywa się narodowy marsz papieski. Jak relacjonuje Tomasz Golonko wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób. – Marsz odbył się w spokojnej atmosferze. Porządku pilnowała straż marszu – podsumował nasz reporter.


Zakończył się marsz papieski w Warszawie. Dołączył Duda, reakcja była wymowna

Agata Sucharska
02 kwietnia 2023, 12:04 • 1 minuta czytania
W Warszawie z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywa się narodowy marsz papieski. Jak relacjonuje Tomasz Golonko wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób. – Marsz odbył się w spokojnej atmosferze. Porządku pilnowała straż marszu – podsumował nasz reporter.
Narodowy marsz papieski w Warszawie. Zgromadził kilka tysięcy osób. Fot. naTemat.pl

Narodowy marsz papieski w Warszawie

Papież Jan Paweł II zmarł  2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. W niedzielę przypada 18. rocznica jego śmierci.


Z tej okazji o godzinie 11:00 zaczął się narodowy marsz papieski w Warszawie. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania "Roty" i "Barki". Na początku odmówiono również modlitwę skierowaną do Jana Pawła II. Prowadzący poprosił, aby pomodlić się m.in. za osoby starsze.

Tłum zmierzał w kierunku placu Piłsudskiego, gdzie złożone zostały kwiaty. Gdy marsz przechodził przez Krakowskie Przedmieście, dołączył do niego prezydent Andrzej Duda, co zostało przyjęte przez tłum gromkimi oklaskami. Z polityków obecny był również m.in. Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

Podczas marszu puszczane są archiwalne nagrania papieża. Maszerujący śpiewają liczne pieśni religijne m.in. "Oto jest dzień". Około godziny 12:30 zgromadzeni zaczęli już wchodzić do Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

– Marsz odbył się w spokojnej atmosferze. Po drodze nie dostrzegłem kontrmanifestacji. Policja trzymała się z boku. Porządku pilnowała zaś straż marszu – podsumował przebieg wydarzenia nasz reporter Tomasz Golonko.

Dodajmy, że w niedzielę podobne marsze zorganizowano także w innych miastach w Polsce. Jak informowaliśmy w naTemat.pl Ulicami Lublina i Gdańska przejdą marsze wdzięczności za pontyfikat papieża.

W Lublinie rozpocznie się on o godzinie 14.15. Uczestnicy wyruszą z parafii św. Rodziny w Lublinie, przy krzyżu papieskim i przejdą ulicami: Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego – do kościoła Akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 przewidziana jest msza święta.

Marsze ruszą też w pozostałych miastach

Natomiast Gdańszczanie rozpoczną swój przemarsz o godz. 15.00 w bazylice mariackiej, a zakończą pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności.

Nardowy marsz papieski odbędzie się również w Krakowie. Przejdzie on tą samą trasą, którą szedł biały marsz w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Jego początek wyznaczono na godzinę 13:30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II przy al. 3 maja. 

Z kolei we Wrocławiu marsz wyruszy o godz. 13.00 spod bazyliki garnizonowej. Później o godzinie 21:00 pod witrażem papieskim na placu przed kościołem zaplanowana jest modlitwa różańcowa, w której wezmą udział bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i bp nominat Piotr Wawrzynek. Warszawski marsz przebiegł spokojnie, ale łódzkie media informują o przypadku zdewastowania jednego z pomników papieża. Monument został oblany czerwoną farbą, pojawiły się na nim białe napisy, a twarz Jana Pawła II pomalowano na żółto.

Na miejscu działają już funkcjonariusze policji, którzy zbierają odciski palców, próbki farby oraz zabezpieczają ślady butów.