
Outifit na babcię – co ma w sobie "coastal grandmother?
Powiedzmy to wprost – wyrażenie "styl babciowy" nie było do tej pory uznawane za komplement. Oznaczało, że zdecydowanie nie dobrałyśmy stylu do swojego wieku, niekorzystnie się postarzyłyśmy, postawiłyśmy na ubrania bezkształtne, długie, niezbyt podkreślające figurę.
Okazuje się jednak, że moda na najwyższym szczeblu rządzi się swoimi prawami i to, co początkowo nieatrakcyjne, może okazać się stylowe, wyrafinowane i urocze, jeśli styl dobierzemy do siebie w odpowiedni sposób.
Modę na babciowe outfity rozpoczęły, jak to zwykle bywa, ikony mody – znane aktorki, modelki czy celebrytki. Zainteresowanie wywołało zdjęcie brytyjskiej aktorki Lily James w szerokich garniturowych spodniach, wiązanych górskich butach, szarym swetrze kołnierzykiem i prostym trenczu bez paska.
Styl babciny często wybierają także Jennifer Lawrence czy Anne Hathaway. Czym jednak charakteryzuje się styl na starszą panią?
"Coastal grandmother to nie polska "starowinka"
Przede wszystkim niewiele ma wspólnego z tym, z czym kojarzy nam się polska babcia. Brak tu miejsca na kapcie z kożuszkiem czy pleciony koszyk z rynku. Nie chodzi tutaj niestety (lub stety) o babcię słowiańską, opatuloną w chustę o ludowym wzorze, a o babcię amerykańską, która w swoim outificie, zamiast doić krowy, przechadza się po tarasie letniego domu z widokiem na ocean popijając martini.
Takim obrazem można opisać styl "coastal grandmother", który wywodzi się z estetyki old money, o której już pisaliśmy w naTemat. "Coastal grandmother" opisuje kobietę starszą, która w swoim życiu już osiągnęła sukces, zarówno ten życiowy, jak i finansowy. Przechadza się więc po swojej willi na wybrzeżu w ubraniu klasycznym, ale wygodnym.
Nie musi już nic nikomu udowadniać, nie jest ograniczona swoim własnym seksapilem, więc nie męczy się w jeansach opinających pupę czy gorsetowych bluzkach. Stawia na ubrania klasyczne, w których wygodnie można położyć się na sofie z lampką dobrego wina. Nie ograniczają jej finanse, więc wybiera materiały najwyższej jakości. Już rozumiecie, o jakiej babci mowa?
Jak więc nosić się jak "coastal grandmother"?
Wysokiej jakości materiały – w stylu, którego podstawą jest old money, ważne jest używanie materiałów wysokiej jakości. Wśród nich wymieniane są bawełna, len, wełna, moher, kaszmir czy jedwab.
Bazowe kolory – wybór jest dość duży, ale szczególnie popularny są beż, piaskowe odcienie, biel, granat, czerń, fiołkowy czy liliowy odcień typowego babcinego swetra. Wszelkie kolory pastelowe jak błękit, pudrowy róż czy przygaszona mięta.
Wzory – często ubrania bogatej babci są gładkie, raczej nie spotkamy na nich logo, ale pojawić się mogą motywy kwiatowe, zwierzęce, paski czy groszki.
Elementy garderoby – można wymienić konkretne elementy garderoby, które pozwolą nam na stworzenie stylizacji w stylu babci z wybrzeża. Wśród nich:
Dodatki – torebka typu nerka, beret, kapelusz, wzorzysta kamizelka, okulary korekcyjne czy wygodne sandałowate buty ortopedyczne to naprawdę must have do odwzorowania stylu babci.
Jeśli nadal brakuje wam wyobrażenia o tym, jak naprawdę powinnyście wyglądać, warto sięgnąć po serial "Grace i Frankie", w którym Jane Fonda i Lili Tomlin wcielają się w rolę odbudowujących swoje życie po rozpadzie ich małżeństw starszych kobiet, które pozostają stylowe i szalone.
Co ciekawe, to nie pierwszy raz gdy styl starszej pani staje się modny. Jak wskazuje Elle.pl: "w 2015 roku Alessandro Michele przejął stery w Gucci, powstało określenie 'granny chic', które odnosiło się do ubrań zaprojektowanych przez utalentowanego Włocha".
Na wybiegu zaprezentowano wtedy bluzki z kokardami wiązanymi pod szyją, plisowane długie spódnice, dzianinowe luźne swetry i wzorzyste kamizelki, berety, duże okulary korekcyjne i eleganckie wiązane buty. Śladem modowego giganta poszły inne równie sławne domy mody.
Grandad core, czyli modny dziadek
Internet jak zwykle rządzi się swoimi prawami i z jakiegoś powodu w 2023 roku wraca do babcinego outfitu. Przede wszystkim jednak dzisiejszy styl babci jest związany z trendem quiet luxury, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do ubrań wysokiej jakości z naturalnych materiałów i w neutralnych barwach.
Oczywiście istnieje także męska odmiana babcinego stroju, czyli grandad core. Żeby ubierać się jak dziadek, warto mieć w szafie:
Większość stylizacji jest bardzo klasyczna, prosta i uniwersalna. Jak skomponować szafę w tym stylu? Podobnie jak w przypadku old money – możesz postawić na najdroższe sklepy, które stawiają na naturalne materiały, proste kroje i ukryte logo lub perełek poszukać w lumpeksach, vintage shopach, sklepach i straganach, w których prędzej ubrałaby się twoja babcia niż koleżanka. Albo poprosić swoją ukochaną staruszkę o pożyczenie czegoś z jej szafy.
Co jest najlepszego w stylu babci? Wygoda, komfort i wolność. Starsi ludzie nie chcą już niczego nikomu udowadniać. Stawiają na własny komfort, luz, stylizacje, które nie ograniczają ich ruchów i aktywności, ale jednocześnie pozwalają czuć im się schludnie.
W świecie, w którym często dostosujemy swoje ciało do zbyt małych rozmiarów, niewygodnych fasonów i krojów, babcia core może być nie tylko ciekawym modowym eksperymentem, ale ciałopozytywnym wybawieniem.
Zobacz także