Nie ma dobrego funkcjonowania fizjologicznego i psychologicznego bez zdrowego snu. Twoje ciało potrzebuje snu, tak jak potrzebuje powietrza i pożywienia, aby funkcjonować jak najlepiej. Jeśli śpimy zbyt krótko, tj., poniżej 7 godzin, to przedkłada się to nasze funkcjonowanie emocjonalne i poznawcze. Podczas snu organizm dokonuje samoleczenia i przywraca równowagę chemiczną. Mózg tworzy też nowe połączenia neuronalne i regeneruje funkcje wzmacniające zachowanie pamięci. Wiele badań wskazuje, że zbyt mała porcja snu w nocy zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. I choć drzemki mają swoją ratowniczą moc, to nie zastąpią podstawowego snu w nocy. Dłuższa bezsenność może też zakłócać sposób, w jaki organizm zwykle wysyła i przetwarza informacje.
Mózg niewyspany może mieć kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, nauką nowych rzeczy czy podejmowaniem decyzji. W takich warunkach nasze efektywne funkcjonowanie jest praktycznie niemożliwe. Jeśli brak snu trwa wystarczająco długo, możesz zacząć mieć halucynacje - widzieć lub słyszeć rzeczy, których tak naprawdę nie ma i doświadczać również dużo poważniejszych dolegliwości, dlatego na przykład w Instytucie BezStresu diagnostyka źródeł stresu i powodów bezsenności jest kluczowa przed rozpoczęciem leczenia.
Sen optymalny to 7 godzin dziennie. Wówczas regeneruje się nie tylko nasze ciało, ale także nasze zdolności poznawcze, funkcje wykonawcze i tym podobne. Mogą być oczywiście jakieś niewielkie odchylenia osobnicze, niemniej nie ma co zakładać, że ta odmienność dotyczy właśnie nas – to raptem 2% populacji potrzebuje mniej (lub więcej) snu niż zdecydowana większość z nas. Gdy nasze ciało doświadcza deprywacji snu może odczuwać m.in. ogólne zmęczenie, rozkojarzenie, wahania nastroju i wiele innych doraźnych dolegliwości, które wpływają na nasze ogólne funkcjonowanie.
Konsekwencje przewlekłego niedoboru snu są bardzo niebezpieczne dla naszego funkcjonowania. Szacuje się, że nawet co drugi z nas doświadcza jakiegoś rodzaju trudności psychosomatycznych wynikających z deprywacji snu. Jesteśmy chronicznie zmęczeni, przewrażliwieni emocjonalnie, możemy częściej sięgać po zachowania ryzykowne. Częściej też – niestety, będziemy w grupie ryzyka zachorowania na depresje. Możemy też mieć częściej myśli rezygnacyjne i / lub samobójcze. W wyniku deprywacji snu nasz układ immunologiczny zaczyna szwankować, czego efektem mogą być częstsze infekcje.
Jeśli nie masz wystarczającej ilości snu w dobie, twoje ciało może nie być w stanie odeprzeć wystarczająco skutecznie wirusów i bakterii, chorujemy, a także sam powrót do zdrowia jest dłuższy i bardziej dotkliwy dla całego organizmu. Poza tym, długotrwała deprywacja snu zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca. Trzeba też powiedzieć jasno, że zaburzenia snu, to prosta droga do przedwczesnej śmierci. Jak widzimy złożoność chorób, które mogą wynikać z zaburzeń snu jest praktycznie tak samo długa, jak lista samych rodzajów zaburzeń snu, dlatego najlepiej rozpocząć diagnostykę i leczenie w ośrodku, który będzie umiał poradzić sobie z taką złożonością zagadnienia, jak na przykład Instytut BezStresu.
Monitorowanie snu, to podstawa zrozumienia, jak nasz organizm funkcjonuje w czasie snu. Jeszcze do niedawna było to wyłącznie możliwe w bardzo zawansowanych pracowniach wyposażonych w aparaturę do polisomnografii. Polisomnografia o sposób badania kluczowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie w czasie snu. Metoda pozwala ocenić poszczególne stadia snu, ogólną architekturę snu, wzorzec oddychania, poziom saturacji krwi, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu. Obecnie tego typu dane możemy monitorować w prosty sposób za pomocą urządzeń takich jak smartwatche lub opaski sportowe. Wszystkie niezbędne funkcje, które mogą pomóc nam w zrozumieniu natury naszego snu posiadają m.in. urządzenia z serii Galaxy Watch5.
Gdy nasz sen staje się niewystarczający i/lub zaburzony, monitorowanie snu może przyczynić się do wcześniejszego podjęcia przez nas decyzji o zasięgnięciu pomocy u profesjonalisty. To ważne, gdyż im szybciej zajmiemy się zaburzeniami snu, tym szybciej mamy szansę powrócić do dobrego funkcjonowania i zapobiec wszystkim długofalowym skutkom deprywacji. Ważne, by powrót do zdrowia odbywał się pod okiem specjalistów snu, uwzględniając złożony charakter natury tych zaburzeń. Współpraca psychologa, somnologa, pulmonologa, psychiatry, a czasami również dietetyka, czy fizjoterapeuty są kluczowe, by efekty leczenia pozostały na długi czas.
Bio (Dr Anna Kieszkowska-Grudny) – prezeska i współzałożycielka Minds of Hope | Instytut BezStresu. Doktor nauk medycznych, psycholożka kliniczna, neuropsycholożka i psychoterapeutka, liderka, coachka i mentorka, trenerka, wykładowczyni. Absolwentka wielu prestiżowych uczelni, w tym Akademii Medycznej, Uniwersytetu SWPS, Stanford University School of Medicine, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego. Pierwsza w Europie specjalistka z certyfikatem The American Institute of Stres w zakresie kompleksowej diagnozy i terapii skutków stres. Niezależna ekspertka w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach, wiceprzewodnicząca KIS Zdrowe Społeczeństwo oraz przewodnicząca Zespołów Badania Kliniczne i Skoordynowana Opieka Zdrowotna. Pomysłodawczyni i dyrektorka programowa biznesowych studiów podyplomowych Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe, realizowanych przy współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego oraz Stowarzyszeniem LiderShe.
W wyniku współpracy ekspertów z Instututu BezStresu i firmy Samsung powstał kompleksowy Poradnik Dobrego Snu, gdzie znaleźć można więcej wskazówek, jak zadbać o lepszy sen samodzielnie i z pomocą specjalistów. Poradnik DobregoSnu jest dostępny do pobrania na stronie Zadbaj o jakość snu | Samsung Polska.