Wielu Polaków jadąc na wakacje do Chorwacji omija Słowenię. Dlaczego? Głównie chodzi o względy finansowe, bo winiety na słoweńskie autostrady są dość drogie. Jak więc najlepiej ominąć ten kraj, żeby zaoszczędzić? Oto nasze propozycje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jedna z najszybszych tras z Polski do Chorwacji przebiega przez Czechy – Austrię i Słowenię. Niektórzy jednak wybierają inną drogę z pominięciem tego ostatniego kraju. Dlaczego? Ponieważ cena za winiety w Słowenii (15 euro) w porównaniu do faktu, że pokonuje się tamtejszymi autostradami zaledwie 50 km, jest dość wygórowana.
Ponadto jeśli planujemy krótki, 7 lub 8-dniowy pobyt w Chorwacji, to w Czechach, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji winiety kupimy na okres 10 dni, czyli na spokojnie przejedziemy przez te kraje nie martwiąc się tym, czy skończy nam się jej ważność. Z kolei w Słowenii winiety sprzedawane są na 7 dni za 15 euro, a potem już na 30 dni za 30 euro.
Dlatego niektórzy wolą trochę zboczyć z trasy, żeby zaoszczędzić.
Jak najlepiej ominąć Słowenię w drodze do Chorwacji?
Przede wszystkim można wybrać trasę przez Czechy, Słowację, Węgry. Wtedy płacimy za winiety w dwóch krajach lub trzech, jeśli ktoś jedzie z zachodniej Polski.
Wtedy można pojechać na przykład trasą: Ostrawa - Brno - Bratysława - Szombathely - Letenye - Zagrzeb - Makarska. Autostradą D1 przez Ostrawę, z której odbijamy na Ołomuniec na drogę 35. Za Ołomuńcem skręcamy na Brno i drogę E462, żeby na wysokości Vyskova znowu wjechać na autostradę D1.
Mijając Brno odbijamy na południe na D2 (E65) w kierunku Bratysławy. Objeżdżamy obwodnicą stolicę Słowacji i jedziemy za węgierską granicę już autostradą M15, którą dojeżdżamy do M1. Na wysokości miejscowości Krisztinamajor skręcamy na zachód na drogę 86. Nią jedziemy do okolic Csorny, bo przed tą miejscowością odbijamy na autostradę M86 do Szombathely.
Mijamy to miasto i odbijamy na południe i znowu trasą 86 mkniemy prawie pod chorwacką granicę. Tam wjeżdżamy na M70 do Letenye i tam też przekraczamy granicę. Stamtąd mkniemy E65 do Zagrzebia.
Za stolicą Chorwacji mijamy bramki i wjeżdżamy na autostradę A1 (E65) w kierunku Rijeki. Za miejscowością Bosiljevo odbijamy na południe na A1 (E71) i jedziemy nią aż do zjazdu Zagvozd (29). Tam drogami 71 i 8 docieramy do Makarskiej.
Jeśli zaś ktoś podróżuje do Chorwacji ze wschodniej Polski może pojechać trasą: Svidnik - Koszyce - Miszkolc - Budapeszt - Letenye - Zagrzeb - Makarska.
Do granicy ze Słowacją docieramy trasą S19, która po słowackiej stronie jest już drogą 21. Nią docieramy do drogi 18. Następnie odbijamy na Preszów. Po minięciu tego miasta wjeżdżamy na autostradę D1. Tą trasą jedziemy aż do zjazdu na Koszyce (droga 20). Miasto omijamy obwodnicą, a potem znowu odbijamy na południe na drogę numer 17.
Tą drogą możemy dojechać do granicy, lub wcześniej zjechać na autostradę R4, która też zmierza w tym samym kierunku. Po węgierskiej stronie i tak wjeżdżamy na autostradę M30, która następnie wpada w M3 i nią dojeżdżamy do Budapesztu.
Stolicę Węgier omijamy obwodnicą (M31 - M0) i docieramy do M7. Tą autostradą docieramy prościutko do granicy z Chorwacją w Letenye.
Droga do Chorwacji przez Słowenię, ale nie po autostradzie
Zawsze jednak można pojechać przez Słowenię, ale w ramach oszczędności po prostu zjechać z autostrady. W ten sposób nie musimy kupować winiety, a nadłożymy jakąś niecałą godzinę drogi.
Najczęściej jadąc z Polski i obierając trasę na Słowenię wjeżdżamy do niej od strony austriackiego miasta Spielfeld. W nim możemy zjechać z autostrady na drogę 67 i bocznymi drogami przejechać przez Słowenię i przekroczyć granicę na przykład na przejściu granicznym Dobovec – Lupinjak.
Ile zapłacimy za winiety w drodze do Chorwacji z pominięciem Słowenii?
Czechy
Opłaty / winiety
Czechy jako jeden z kilku krajów Unii Europejskiej posiada system winiet, czyli opłat za korzystanie z autostrad. Od lutego 2021 roku jest on w pełni elektroniczny, co oznacza, że nie musimy przyklejać specjalnych naklejek na szybę swojego samochodu, bo nasze auto będzie figurowało na liście pojazdów z opłaconym korzystaniem z autostrad.
Gdzie kupić winiety?
Winiety można kupić w sieci w sklepach z różnego typu winietami oraz bezpośrednio na stronie internetowej czeskiego Funduszu Infrastruktury Transportowej. Oczywiście wszelkie zakupy u pośredników to większe koszta, więc w przypadku Czech warto skorzystać z rozwiązania rządowego, które jest tańsze.
Ile kosztują winiety?
Kierowca samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:
Na 10 dni, cena: 310,00 Kč (12,50 EUR)
Na 30 dni, cena: 440,00 Kč (17,50 EUR)
Na 12 miesięcy, cena: 1500,00 Kč (60,00 EUR)
Właściciele samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe płacą o połowę mniej. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nieuprawnionej ulgi jest zagrożone karą 100 000 Kč. Z kolei jazda bez wykupionej winiety to kara 20 000 Kč.
Słowacja
W Słowacji obowiązuje podobny system opłat jak w Czechach, czyli winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby korzystać z autostrad w tym kraju.
Gdzie kupić winiety?
Podobnie jak w Czechach, można kupić je u pośrednika przez internet, ale najlepiej i taniej zrobić to bezpośrednio na stronie stworzonej przez słowackie władze –>Eznamka.sk.
Ile kosztują winiety?
Właściciel samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:
Roczna (60 euro)
Na 30 dni (17 euro)
Na 10 dni (12 euro)
Węgry
Węgry są jednym z krajów, przez które możemy przejechać w drodze do Chorwacji. Jakie tutaj czekają nas "niespodzianki"?
Opłaty / winiety
Węgry również poszły z duchem czasu i wprowadziły winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby podróżować autostradami lub drogami wojewódzkimi.
Gdzie kupić winiety?
Najlepiej zrobić to przez internet korzystając bezpośrednio ze strony rządowej –>Ematrica.nemzetiutdij.hu. Jest taniej niż u pośredników. Jeśli jednak zapomnieliśmy, to można ją nabyć w wielu punktach w kraju czy na stacjach benzynowych w okolicy przejść granicznych i nie tylko.
Ile kosztują winiety?
Podróżujący samochodem osobowym do 3,5 tony (Kat. D1) przez Węgry ma cztery opcje winiet:
10-dniową, cena: 5500 HUF
30 dniową, cena: 8900 HUF
12-miesięczną, cena: 49190 HUF
Wojewódzką na 12 miesięcy, cena: 5720 HUF
Austria
Opłaty / winiety
W Austrii obowiązują dwa modele winiet: elektroniczna oraz tradycyjna naklejka na szybę samochodu. Tylko po opłaceniu jednej z powyższych możemy korzystać z autostrad na terytorium tego kraju.
Gdzie kupić winiety?
Możliwości są dwie. Możemy to zrobić na miejscu, w trasie na stacjach benzynowych czy specjalnych punktach z winietami albo przez internet korzystając z oficjalnej, rządowej strony –>Asfinag.at
Oczywiście kupowanie winiet przez pośredników jest może wygodniejsze, bo możemy to zrobić wcześniej. Jednak korzystanie z rządowych źródeł jest o kilkanaście złotych tańsze. Ważne, żeby kupić e-winietę najpóźniej 18 dni przed wyjazdem, ponieważ musi ona zyskać ważność.
Ile kosztują winiety?
Podróżujący przez Austrię samochodem do 3,5 tony mają do wyboru trzy rodzaje winiet: