nt_logo

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Nie wszyscy o tym pamiętają

Adam Nowiński

20 lipca 2023, 11:58 · 3 minuty czytania
Kierowcy najchętniej "wygoniliby" rowerzystów z ulic na chodniki, co nie podoba się pieszym, którzy nie chcą tam jednośladów. A co mówią przepisy? Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Tłumaczymy.


Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Nie wszyscy o tym pamiętają

Adam Nowiński
20 lipca 2023, 11:58 • 1 minuta czytania
Kierowcy najchętniej "wygoniliby" rowerzystów z ulic na chodniki, co nie podoba się pieszym, którzy nie chcą tam jednośladów. A co mówią przepisy? Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Tłumaczymy.
Kiedy rowerzysta może jeździć rowerem po chodniku? Fot. Adam Burakowski/REPORTER

W polskim prawie rower jest traktowany jako pojazd i jest to "każdy jednoślad o szerokości nieprzekraczającej 90 cm, napędzany siłą mięśni, z ewentualnym napędem dodatkowym o charakterze pomocniczym". To ostatnie określenie dopisano niedawno, odkąd na popularności zaczęły zyskiwać rowery elektryczne.


Kto może jeździć rowerem w Polsce?

Według Kodeksu drogowego, jeśli ukończyło się 18. rok życia, można legalnie jeździć rowerem bez karty rowerowej. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, aby potwierdzić swój wiek.

A co z tymi, którzy nie ukończyli 18 lat? Każdy, kto ukończył 10. rok życia, może starać się o uzyskanie karty rowerowej, zdając egzamin ze znajomości zasad ruchu drogowego i wykonywania konkretnych manewrów na rowerze.

Na ogół takie egzaminy mają miejsce w szkole. Dzięki karcie rowerowej młodzież może poruszać się rowerem bez opieki dorosłych. Z kolei do 10. roku życia dzieci mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej.

Po czym można poruszać się na rowerze?

W Polsce rowerem dozwolone jest poruszanie się po:

  • wszystkich kategoriach dróg z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad – należy jednak pamiętać, żeby poruszać się po nich ze szczególną ostrożnością i krawędzią jezdni.
  • ścieżkach rowerowych – rowerzysta jadący po drodze ma obowiązek zjechać na ścieżkę rowerową, gdy takowa została wyznaczona wzdłuż drogi, którą się porusza
  • osobnym pasie ruchu dla rowerów wyznaczonym na jezdni
  • śluzie rowerowej – czyli miejscu oznakowanym na całej szerokości jezdni lub tylko na wybranym odcinku ruchu przed skrzyżowaniem. To tam jednoślad może się zatrzymać przed ustąpieniem pierwszeństwa lub aby zmienić pas / kierunek ruchu
  • przejeździe rowerowym – wydzielonym i oznakowanym miejscu na jezdni wzdłuż przejścia dla pieszych

Powstaje więc pytanie, czy rower może poruszać się po chodniku? Tak, ale w ściśle określonych sytuacjach.

Kiedy można rowerem po chodniku?

Istnieje kilka wyjątków w prawie, które pozwalają rowerzystom poruszać się po chodniku bez obaw, że dostaną mandat. Są to sytuacje w których:

Nie ma ścieżki rowerowej – rowerzysta może zjechać na chodnik, kiedy na drodze, po której mogą poruszać się auta z prędkością większą niż 50 km/h i nie ma ścieżki rowerowej. Ale nie na każdy chodnik. Ten musi mieć szerokość minimum 2 metrów, żeby rower mógł wyminąć pieszego.

Panują niesprzyjające warunki pogodowe – jeśli warunki panujące na drodze, np. mocne opady deszczu, mogą zagrozić bezpieczeństwu rowerzysty, ten może zjechać na chodnik.

Jadą z nami dzieci poniżej 10. roku życia dorosły rowerzysta może jechać chodnikiem, kiedy pod jego opieką znajduje się dziecko do 10. roku życia, które także jedzie rowerem.

Ponadto ogólną zasadą poruszania się rowerem po chodniku jest to, że trzeba zawsze ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Podobnie z resztą jest w przypadku przejść dla pieszych, które przechodzą przez ścieżki rowerowe.

Za niezastosowanie się do przepisów i jazdę po chodniku w sytuacji niedozwolonej, rowerzysta może zostać ukarany przez policję lub straż miejską mandatem karnym w wysokości od 50 do 100 zł. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu jest karane surowiej.

Czytaj także: https://natemat.pl/499133,pijana-22-latka-potracila-swojego-chlopaka-wiadomo-co-jej-grozi