nt_logo

Ta czynność rozwija mnóstwo kompetencji. Oto lista zalet wspólnego czytania z dzieckiem.

Karolina Pałys

03 sierpnia 2023, 10:11 · 3 minuty czytania
Jakie korzyści płyną ze wspólnego czytania z dzieckiem? W jaki sposób czynność ta może wpłynąć na ogólny rozwój najmłodszych? Czy wspólna lektura kształtuje więź między rodzicem a pociechą? Przeczytaj, co na ten temat sądzi psycholog dziecięca.


Ta czynność rozwija mnóstwo kompetencji. Oto lista zalet wspólnego czytania z dzieckiem.

Karolina Pałys
03 sierpnia 2023, 10:11 • 1 minuta czytania
Jakie korzyści płyną ze wspólnego czytania z dzieckiem? W jaki sposób czynność ta może wpłynąć na ogólny rozwój najmłodszych? Czy wspólna lektura kształtuje więź między rodzicem a pociechą? Przeczytaj, co na ten temat sądzi psycholog dziecięca.
mat. prasowy

Czytanie wspólnie z dzieckiem: jakie są jego zalety?

Monika Perkowska potwierdza: - Jako psycholog dziecięcy, zauważam wiele zalet wspólnego czytania z dzieckiem. Pytana o to, które z nich są dla niej najważniejsze, ekspertka wskazuje na cztery aspekty rozwoju. Na pierwszym planie stawia rozwój intelektualny: 

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że czytanie rozwija umiejętności poznawcze. Dziecko poznaje z książek świat, a dodatkowo otrzymuje od rodzica wsparcie w postaci rozwinięcia tematu, wytłumaczenia wątpliwości. Dodatkowo najmłodsi uczą się koncentrować uwagę na jednym temacie, a ta umiejętność jest kluczowa w procesie edukacji - komentuje psycholog.

Do edukacji nawiązuje również kolejny obszar, rozwijany w trakcie czytania, a mianowicie sfera językowa:  

- Badania przeprowadzone przez Duursma et al. (2008) potwierdzają, że częstsze czytanie z dziećmi wpływa na lepsze wyniki w zakresie umiejętności językowych w przyszłości. Dziecko, słysząc czytanie rodzica lub czytając z rodzicem na zmianę, uczy się nowych słów, składni, stylistyki. Ta nauka sprzyja lepszemu komunikowaniu własnych potrzeb oraz radzeniu sobie z wysławianiem się - zauważa Monika Perkowska. 

Dziecko, które umie zwerbalizować swoje myśli, będzie również lepiej radziło sobie w interakcjach z rówieśnikami. Rozwój kompetencji społecznych to bowiem również pokłosie wspólnych wieczorów, spędzonych na wizytach w krainie lektur: 

- Wspólne czytanie pomaga rodzicom rozmawiać z najmłodszymi na trudne tematy, również te dotyczące relacji z rówieśnikami. Książka pomaga podjąć ważny temat, omówić różne sytuacje społeczne, emocje i zachowania. Dzieci mogą utożsamiać się z bohaterami książek, a rodzice, polegając na swojej wiedzy i doświadczeniu, mogą tłumaczyć, jak rozwiązywać problemy - zapewnia psycholog.

Ostatnim, ale zdecydowanie nie najmniej istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, kiedy przed snem układamy się na poduszkach obok malucha z książką w ręce, jest ten, związany z rozwojem więzi emocjonalnej: 

- Czas spędzony z dzieckiem na czytaniu pogłębia relacje rodzinne. Dzieci kojarzą tę czynność z bliskością, bezpieczeństwem oraz spokojem. Według badania przeprowadzonego przez Bus i Van Ijzendoorn (1995), wspólne czytanie jest również związane z większą jakością więzi rodzic-dziecko - argumentuje Monika Perkowska. 

Oczywiście, korzyści płynące ze wspólnego czytania można mnożyć, szczególnie gdy wybierzemy odpowiednią lekturę. Doskonałym uzupełnieniem biblioteczki mogą być nowe książki dołączane do zestawów Happy Meal w restauracjach McDonald’s.

Książeczki w McDonald’s uczą, jak spełniać marzenia

Seria książeczek, dostępnych w zestawach  dla najmłodszych jest długa. Wszystkie one mają jednak tę zaletę, że opowiadają o prawdziwych ludziach - znanych, lubianych, którym udało się spełnić swoje ogromne marzenia. 

Na kartach książeczek dostępnych w  restauracjach McDonald’s pojawiają się więc tacy bohaterowie, jak Aretha Franklin, dr Martin Luther King czy Muhammad Ali. Tego lata do listy postaci, których historie możecie poznać wspólnie z dzieckiem, dołączyli Pele i Megan Rapinoe - bohaterowie książeczki “Mogę zostać wspaniałym piłkarzem”, oraz Billie Jean King, Bruce Lee  i Jesse Owens, którzy występują w książeczce: “Mogę zostać bohaterem sportu”.

To co łączy historie, to wspólne przesłanie – opowiadają one o wspaniałych ludziach, niesamowitych pasjach i wielkich marzeniach. Najmłodsi mogą w nich nie tylko odkryć magię czytania, ale także zobaczyć, że można zostać tym, kim się tylko zechce! Bo właśnie tak działa siła wyobraźni, która powstaje podczas wspólnego czytania.  

Lektury proponowane przez McDonald’s zaciekawią dzieci - to pewne. Być może okaże się, że rodzice zobaczą, jak zmienia się świat, gdy czytają z dziećmi i przypomną sobie o czym marzyli, gdy sami byli mali.