Stało się to, co portale motoryzacyjne zapowiadały od jakiegoś czasu – skróty na tablicach rejestracyjnych uległy zmianie. Szczególnie kontrowersyjną zmianą wydał się internautom przykład Gdańska, w którym literkę G na tablicach rejestracyjnych zastąpiło X, co doprowadziło do połączenia "XD". Hanna Gill-Piątek złożyła w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak wiadomo, samochody rejestrowane w Gdańsku, otrzymują na swoich tablicach literki GD. Teraz zmieniło się to i to nie tylko w tym mieście. Pierwsze auta są już rejestrowane zgodnie z nową kombinacją.
Hanna Gill-Piątek złożyła interpelację do ministra infrastruktury w sprawie źródeł pomysłów na zestawienia liter nowych skrótów na tablicach rejestracyjnych pojazdów i powodów, dla których zostały wybrane.
Wymieniła nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych:
XD – Gdańsk (do tej pory GD)
IK – Katowice (do tej pory SK)
JR – Kraków (do tej pory KR)
MO – Poznań (do tej pory PO, od niedawna również PY)
YZ – Rzeszów (do tej pory RZ)
VW – Wrocław (do tej pory DW)
Dla krótkich tablic rejestracyjnych:
X – Gdańsk (do tej pory G)
I – Katowice (do tej pory S)
J – Kraków (do tej pory K)
M – Poznań (do tej pory P)
Y – Rzeszów (do tej pory R)
V – Wrocław (do tej pory D)
Posłanka w piśmie podkreśla, że poprzedni format tablic rejestracyjnych był bardziej intuicyjny, ponieważ: "skróty w większości nawiązywały do miast wojewódzkich, niosły więc wartość informacyjną".
Podkreśliła, że te nowe skróty mają zabawne bądź źle kojarzące się znaczenia, wymieniła tutaj „XD“ (co oznacza w młodzieżowym slangu coś śmiesznego, cringe'owego czy żałosnego) albo „MO“. Dodała też, że niektóre z nich kojarzą się z konkretnymi markami pojazdów, jak „VW“.
Hanna Gill-Piatek zadała trzy pytania w związku z nowymi tablicami rejestracyjnymi. Przede wszystkim:
Jaka była procedura powstania takich‚ a nie innych wyróżników województw do nowych tablic
Jaki był powód wyboru akurat takich wyróżników?
Jaka była logika przypisania nowych wskaźników tablic rejestracyjnych do województw?
Minister Infrastruktury Rafał Weber odpowiedział, że druga litera wyróżnika województw została wprowadzona w związku ze zgłaszanym przez niektóre organy rejestrujące wyczerpywaniem się pojemności rejestracyjnej dla tablic rejestracyjnych zmniejszonych.
"Wyjaśniam, że wprowadzenie drugiej litery dla wyróżnika województw dokonane zostało jedynie dla tych województw, w których groziło najszybsze wyczerpanie pojemności rejestracyjnej dla tablic rejestracyjnych zmniejszonych, co skutkowałoby brakiem możliwości wydawania takich tablic przy rejestracji pojazdów" – czytamy w odpowiedzi.
Czy trzeba będzie wymienić stare numery?
Co ważne, numery zgodne z nowym standardem będą wydawane w przypadku rejestracji pojazdu. Oznacza to, że kierowcy posiadający "stare" tablice rejestracyjne nie będą mieli obowiązku ich wymiany. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że od 2022 roku kierowcy nie muszą wyrabiać nowych tablic w przypadku zakupu używanego samochodu.