Publiczność w Operze Leśnej z wielkim entuzjazmem przywitała gospodarza czwartego, a zarazem ostatniego wieczoru Top of the Top Sopot Festival 2023. Maciej Stuhr dbał o to, aby w przerywnikach między kolejnymi występami, publiczność się nie nudziła. Dostarczał im solidnej dawki śmiechu. Na finiszu zwrócił się z propozycją przeprowadzenia "małego referendum".
Reklama.
Reklama.
Sopocki Festiwal "Top of the Top" zakończył się. W Operze Leśnej, 24 sierpnia miały miejsce finałowe występy, które rozpoczęły się o 19:30. Na scenie pojawili się artyści tacy jak Mrozu, Kayah, Andrzej Piaseczny, Krystyna Prońko, Ania Karwan, Kuba Badach oraz Małgorzata Ostrowska.
Czwarty dzień imprezy poprowadził Maciej Stuhr, który znany jest z bystrego dowcipu i trafnych uwag na temat otaczającej go rzeczywistości.
Choć wszyscy wiedzą, że Stuhr ma mieszane uczucia co do telewizji publicznej, w Sopocie nie stronił od komentarzy na temat innych festiwali, w tym tego w Opolu.
– Ależ wspaniale wyglądacie, jak na czwarty dzień festiwalu. Wiem, to jest maraton, to jest masakra po prostu wytrzymać te trudy. Wszyscy doskonale bawimy się od poniedziałku, ale powiem wam, że niektórzy to się TAK bawili... Dzisiaj przechodziłem koło plaży i tam widziałam festiwalowiczów. TO widać, obyci ludzie, naklejki, proporczyki, to są obyci ludzie. Oni z niejednego pieca chleb jedli. Oni byli tak zszokowani, że w Opolu jest morze – żartował.
Podczas konferansjerki Stuhra nie zabrakło niespodzianek. Pierwszą było to, że w pewnym momencie Stuhr – niczym Doda czy sanah na koncertach – latał nad sceną. Opowiadał wtedy o tekstach piosenek, w których można się zatracić i... odlecieć.
Drugą niespodzianką było natomiast to, że gwiazdor pod koniec wydarzenia zachęcił zgromadzonych w Operze Leśnej, by dali się skusić na "małe referendum". W ten sposób nawiązał do rzeczywistego referendum, jakie ma się odbyć 15 października (wraz z wyborami parlamentarnymi).
– Szanowni państwo! Powoli, powoli zbliżamy się do zwieńczenia tego koncertu oraz całego sopockiego festiwalu. Żeby ten koncert w pełni wpisywał się w ducha dzisiejszych czasów, zaproponować chciałbym dla państwa małe referendum. Przygotowałem cztery pytania – zapowiedział.
– Jeżeli państwo będą chcieli odpowiedzieć "tak", proszę bić mocniej prawą ręką, jeżeli "nie", to mocniej lewą. I wszystko będzie jasne – doprecyzował, a wtedy rozległy się śmiechy.
Nim aktor zadał cztery pytania, zaznaczył, że "część państwa odmawia wzięcia udziału w referendum". Oto jak brzmiała ich treść:
"Czy chcesz, aby Sopot został tylko jedną trzecią Trójmiasta?"
"Czy chcesz, aby w Polsce było więcej festiwali niż w Niemczech?"
"Czy popierasz zbudowanie zapory pomiędzy niektórymi piosenkarzami a widownią?"
"Czy jesteś za sprzeciwem wobec odmowy wyrażania zgody przeczącej poparciu idei stojących w sprzeczności z dążeniem do zrozumienia, choć niezrozumienia pytań referendalnych?"
– Myślę, że z tym ostatnim pytaniem nie będą mieli państwo problemu. Wiadomo, że jesteśmy za. Za sprzeciwem. Czy jakoś tak – powiedział, a przez widownię przepłynęła fala oklasków.
Sugestia Stuhra jest bezpośrednim odniesieniem do zbliżającego się referendum w Polsce, planowanego na 15 października – tego samego dnia co wybory parlamentarne. Jedno z pytań w tym referendum jest jawną aluzją do pytania (konkretnie trzeciego) zaproponowanego przez PiS: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
Jakie pytania otrzymają rodacy podczas prawdziwego referendum za niespełna dwa miesiące?
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.