Dwa filmy będą reprezentować Polskę na największym festiwalu kina niezależnego Sundance, który trwa od 19 do 29 stycznia. Thriller "Arbitrage", koprodukcja USA i Polski z Richardem Gerem i Susan Sarandon, będzie miał tam swoją premierę. Etiuda "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka zakwalifikowała się do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych.
"Arbitrage" i "Opowieści z chłodni" - te dwie polskie produkcje zostaną pokazane na tegorocznym Sundance. Akcja filmu "Arbitrage" rozgrywa się w środowisku nowojorskiej finansjery. Biznesmenowi Robertowi Millerowi (Richard Gere) grozi bankructwo. Splot wydarzeń powoduje, że sprawa, w którą jest uwikłany, przyjmuje kryminalny obrót. Mężczyzna będzie musiał zwrócić się z prośbą o pomoc do najmniej spodziewanej osoby. Jego zaangażowaną w działalność dobroczynną żonę gra Susan Sarandon. Film, na podstawie własnego scenariusza, wyreżyserował Nicholas Jarecki. Amerykanin ma już na swoim koncie dokument "The Outsider" i scenariusz do "Informers" wg powieści Breta Eastona Ellisa. Film "Arbitrage" jest kolejną po komedii "Vamps" koprodukcją polskiej wytwórni Alvernia Studios. Na Sundance będzie go można obejrzeć 21, 22, 23 i 28 stycznia 2012.
Oprócz polsko-amerykańskiego "Arbitrage", na festiwalu zostaną pokazane "Opowieści z chłodni". Dyplomowa etiuda Grzegorza Jaroszuka, absolwenta łódzkiej Filmówki, zakwalifikowała się do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych. O nagrodę będzie walczyć z 26 produkcjami z 16 krajów świata.
- Oprócz swojego filmu, widziałem tylko jeszcze jeden kandydujący do nagrody, więc nie wiem jak duża jest konkurencja. Oczywiście bardzo chciałbym wygrać, ale i tak cieszę się, że mój film zostanie pokazany na Sundance. To już jest ogromne wyróżnienie. A co będzie dalej? Zobaczymy - mówi reżyser "Opowieści z chłodni Grzegorz Jaroszuk. Nadzieje są jednak spore. Film zdobył już szereg nagród, m.in. Amerykańskiego Instytutu Filmowego, otrzymał także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. "Opowieści z chłodni" to groteskowa historia dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają w ciągu dwóch dni znaleźć nowy cel życia. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej, którego fanką jest główna bohaterka. - Mimo że to opowieść o dwóch smutnych outsiderach i looserach, film jest zabawny. Każdy z nas może w nim odnaleźć siebie, bo wszyscy jesteśmy nieudacznikami. W rzeczywistości nie ma superbohaterów - tłumaczy Jaroszuk. Publiczność Sundance zobaczy film 20, 21, 24 i 26 stycznia 2012.
Tegoroczna edycja Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 19-29 stycznia 2012 roku.
Organizowany od 1978 roku Sundance Film Festival jest jedną z najważniejszych amerykańskich branżowych imprez, a obecnie jednym z najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne. Organizatorzy chcieli przyciągnąć do Utah jak najwięcej artystów, którzy realizowali swoje produkcje odbiegające od hollywoodzkiego kanonu. Festiwal
zawdzięcza swój rozwój założycielowi - Robertowi Redfordowi. Od jego roli w westernie z 1969 roku "Butch Cassidy and the Sundance Kid" pochodzi też nazwa festiwalu. Dzięki Sundance Film Festival zaistniało wielu niezależnych filmowców: bracia Coen, Quentin Tarantino, czy Jim Jarmusch.
Reklama.
Grzegorz Jaroszuk, reżyser "Opowieści z chłodni"
Każdy z nas może w "Opowieściach z chłodni" odnaleźć siebie, bo wszyscy jesteśmy nieudacznikami. W rzeczywistości nie ma superbohaterów.