W społeczno-edukacyjnej kampanii wykorzystano powszechnie rozumianą symbolikę światła czerwonego i zielonego. Przekaz jest jasny “czerwone światło, czyli STOP dla nietrzeźwych kierowców”. Po spożyciu alkoholu nie można prowadzić auta, ale również motoru, roweru czy popularnych ostatnio elektrycznych hulajnóg. Przypomnijmy, że Kodeks Wykroczeń (art. 87) jasno określa, że osoba prowadząca pojazd mechaniczny lub inny pojazd nie może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – dotyczy to m.in. rowerów i hulajnóg elektrycznych.
Biznes w swych działaniach idzie nawet o krok dalej. Wspomniana firma Carlsberg Polska wdrożyła obowiązkowe kontrole trzeźwości na wjeździe i wyjeździe z swoich browarów. Dotyczą one nie tylko pracowników, ale wszystkich gości, usługodawców, dostawców i przewoźników. To realne działanie, które wpływa na bezpieczeństwo nas - Polaków na drodze. Jak? Jak podają przedstawiciele firmy w ciągu pierwszych 3 miesięcy trwania programu przeprowadzono ponad 34 tys. kontroli trzeźwości! 16 z nich dało wynik pozytywny. Czyli 16 osób było po spożyciu alkoholu.
W takich sytuacjach powiadamiane są odpowiednie służby, a my mamy pewność, że osoba będąca po spożyciu alkoholu nie kieruje pojazdem ani na terenie naszych browarów i magazynów, ani po polskich drogach – tłumaczy Teresa Aldea, kierownik ds. ESG w Carlsberg Polska i dodaje – naszym celem jest “ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu”. Alkohol jest dla ludzi pełnoletnich, chcemy by był spożywany w sposób odpowiedzialny, a kierowców bezwzględnie obowiązuje 0,0%.
A jaka w tym nasza rola? Po pierwsze, gdy masz zamiar prowadzić auto – odmawiaj alkoholu. Nie ma bezpiecznej dawki, celem jest 0,0‰ we krwi. Bądź uprzejmy, stanowczy i pewny siebie. Nie wstydź się, swojej odpowiedzialności. A do tego stosuj absolutne podstawy:
Nie wsiadaj do pojazdu kierowanego przez osobę, która spożywała alkohol. Nie ulegaj w tym względzie presji, zwłaszcza równieśników.Nietrzeźwemu oferuj alternatywę, znajdź transport zastępczy np. miejski, taxi czy przewóz osób. Nie proponuj elektrycznej hulajnogi!Zachęć do pozostania do czasu wytrzeźwienia, podawaj nietrzeźwemu dużo płynów bez alkoholu. Rozmawiaj szczerze, wytłumacz jakie konsekwencje prawne i dla życia innych grożą za jazdę pod spożyciu alkoholu. Zablokuj dostęp do kluczy. Możesz je schować lub trzymać w bezpiecznym miejscu. Poproś o pomoc. Nie wstydź się poprosić o pomoc bliskich, znajomych czy odpowiednie służby np. policję – przedstaw sytuację i podaj adres. Każdy z nas, codziennie może włączyć “ZIELONE światło dla trzeźwego myślenia, i CZEROWNE dla nietrzeźwych, który chcieliby być kierowcami”.
*Dane Komendy Głównej Policji styczeń-wrzesień 2023