Nie jest tajemnicą, że medycyna przez wiele lat była dziedziną niedostępną dla wielu kobiet. To, że się to zmieniło, nie podoba się znanemu czeskiemu chirurgowi. Jak powiedział, zwiększenie liczby kobiet na kierunkach medycznych obniża prestiż tego zawodu. Co ciekawe, jego słowa były... usprawiedliwiane.
Reklama.
Reklama.
– Na szóstym roku pierwszego wydziału lekarskiego tylko jedna trzecia studentów to mężczyźni, a dwie trzecie stanowią kobiety. To już nie jest prestiżowe. Dla nas, gdy byliśmy młodzi dostanie się na medycynę coś znaczyło – powiedział znany czeski chirurg Pavel Pafko, który był gościem programu Události w czeskiej telewizji.
Informacja, którą podaje czeski dziennik "Blesk", wzbudziła wiele kontrowersji. Spotkała się też z szybkim wyjaśnieniem ze strony ministra zdrowia Czech, który również był rozmówcą podczas tego samego programu.
Czeski minister zdrowia przeprasza kobiety
Szef resortu zdrowia Martin Bojar w swojej wypowiedzi nie tylko przeprosił, ale też wyjaśnił jak ważną rolę pełnią kobiety w czeskim systemie medycznym.
– Pozwólcie, że przeproszę w swoim imieniu osiemdziesiąt procent kobiet, bez których czeski system opieki zdrowotnej nie posunąłby się ani na krok – powiedział w odpowiedzi na stanowisko gościa programu.
– Szczerze mi przykro, że siedzi tu trzech białych, starych lub starzejących się mężczyzn – dodał, komentując pozostałych gości telewizji.
Głos w sprawie zabrała także Marie Lopourová z komisji młodych lekarzy, ale jej reakcja nie była aż tak jednoznaczna. W oświadczeniu zaprezentowanym mediom w Czechach nawet starała się bronić Pavla Pafko.
Lopourová powiedziała o słowach, które padły, że to "niefortunne zestawienie zdań" i emerytowany kierownik wielkich praskich jednostek medycznych z pewnością nie miał na myśli tego, co powiedział.
Zdaniem Lopourovej studia na wydziałach medycznych do dziś zachowują swój prestiż. – Studia nadal cieszą się prestiżem, studenci są dumni z tego, że dostali się na medycynę, czy to dziewczęta, czy chłopcy. – stwierdziła Lopourová.
Chirurg prezydenta i znany transplantolog
Słowa lekarza wybrzmiały w Czechach tym mocniej, że nie jest to przypadkowa postać. To znany chirurg, który jako pierwszy w kraju dokonał przeszczepu płuca. Co więcej, był on także lekarzem prezydenta Václava Havla.
To właśnie Pavel Pafko miał w grudniu 1996 roku usunąć czeskiemu prezydentowi raka płuc. Do przełomowego w kraju przeszczepu doszło rok później.