Prawicowa blogosfera rozlicza Szymborską. Szostkiewicz: Pomyje się wylały

FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETA
Nie minęło jeszcze dwanaście godzin od śmierci Wisławy Szymborskiej, a już pojawiły się komentarze, artykuły i wpisy w internecie o konieczności rozliczenia poetki z jej życiowych decyzji. Prawica rozpoczęła ataki na noblistkę.


Minęła ledwie godzina od informacji o śmierci Wisławy Szymborskiej, a niezależna.pl opublikowała artykuł zatytułowany "Odeszła Wisława Szymborska". Autor tekstu nie odnotowuje tylko faktu śmierci poetki, ale próbuje też zdezawuować postać i dokonania wybitnej polskiej poetki.


Jeżeli umiera blisko 90 letnia kobieta to trudno mówić o powalającej, niesłychanej tragedii i dramacie. Ot zadziałała biologia i to ze statystycznie i miłosiernie opóźnionym zapłonem

Są rachunki krzywd ale mimo wszystko proszę o powagę i przynajmniej milczenie. Znałem Zmarłą osobiście i darzę szacunkiem.

Niezależna.pl poświęciła najwięcej uwagi temu, że Szymborska miała "romans z socjalizmem" za czasów swojej młodości, czemu nigdy nie zaprzeczała.

Oto niemal wieku dożyła poetka, równie ceniona w państwie totalitarnym, które wspierała, jak mogła swoją twórczością, jak i w tym samym kraju, już po odzyskaniu przezeń niepodległości, broniąc pozycji i spokojnego snu dawnych oprawców.

Artykuł został już usunięty ze strony niezależna.pl, jednak jego pełna jest nadal dostępna na blogu salon24.

Błędy młodości Wisławy Szymborskiej stały się treścią wzmianek także innych mediów, między innymi na stronie internetowej Naszego Dziennika. Pierwszy akapit był następujący:

Szymborska urodziła się w 1923 roku w Kórniku, od lat 30. mieszkała w Krakowie. Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", a następnie w "Walce" i "Pokoleniu". Jej debiut przypadał na czasy socrealizmu, poetka nie kryła wtedy zaangażowania w "budowanie socjalizmu". Nastawienie zmieniła po 1956 roku.

Kilka artykułów zawierających wiele ocennych treści Szymborskiej można znaleźć na stronach SuperExpressu. Możemy tu znaleźć fragment wiersza "Lenin" z 1956 roku.

Poetka do 1966 roku była członkiem PZPR i jawnie popierała stalinowski reżim. Wiele kontrowersji wywoływało jej poparcie dla władz PRL, które nakazały aresztowanie księży katolickich oskarżonych w sfingowanym procesie o działalność szpiegowską na rzecz USA.


O komentarz do ataków na Wisławę Szymborską poprosiliśmy Adama Szostkiewicza z tygodnika Polityka:

Jest to dla mnie bardzo smutny dzień, już nie tylko ze względu na śmierć Wisławy, ale także dlatego, że te pomyje się wylały.

Szostkiewicz uważa, że to co dzieje się po śmierci Szymborskiej pokazuje najbardziej obrzydliwą polską twarz.. Jest to według niego tym bardziej dramatyczne, że Szymborska była ostatnią polską noblistką, a świat patrzy na nasze reakcje po jej śmierci. Sami sobie stawiamy świadectow przed światem, który doceniał naszą poetkę. Szostkiewicz nie jest zdziwiony tym co się dzieje. Przyczynę takich zachowań upatruje w tym, że Polska jest od lat podzielona, wbrew temu co mówią prawicowe autorytety, jak np. prof. Jadwiga Staniszkis. To swoisty polski paradoks, że tego typu zachowania, ataki czy obelgi, pojawiają się w kraju katolickim.

Adam Szostkiewicz porównuje ataki na Szymborską do tych, które obserwowaliśmy po śmierci Czesława Miłosza. Obecna sytuacja, która ciągle się rozwija, jest według dziennikarza jeszcze gorsza. W przypadku Miłosza bowiem, nie mieliśmy wątków antysemickich, które już pojawiają się.

Nasz rozmówca uważa, że gdyby sytuacja była odwrotna, i zmarł np. Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta kojarzony ze środowiskiem prawicowym, do podobnych ataków ze strony lewicy by nie dochodziło. Jak mówi Szostkiewicz, w takich okolicznościach, ataki można sobie darować

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy