Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, wzięłoby w nich udział 81 proc. respondentów. Pojawia się pytanie, kto miałby największe szanse na wygraną. Okazuje się, że najwięcej, czyli 31 proc. respondentów zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską. Na drugim miejscu nie znalazłby się jednak Trzecia Droga, jak przewidywano, a PiS. Poparcie dla partii jednak znacząco osłabło.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Comiesięczne badanie Puls Opinii – Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24 pokazało jasno, że Polacy dość tłumnie ruszyliby na wybory, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę.
Sondaż został przeprowadzony na początku lutego i jasno pokazał, że pierwsze trzy miejsca należałyby do Koalicji Obywatelskiej, PiS-u i Trzeciej Drogi. Jak dokładnie wyglądają wyniki dla poszczególnych partii?
Koalicja Obywatelska zdobyłaby 31 proc., Prawo i Sprawiedliwość zajęłoby drugie miejsce z 24 proc. poparcia, Trzecia Droga mogłaby liczyć na głosy 16,8 proc. ankietowanych Polaków. Jak wygląda to w porównaniu do poprzednich badań?
Okazuje się, że Koalicja Obywatelska zyskała, bowiem w styczniu poparcie dla tej partii deklarowało 24,3 proc. ankietowanych. Wzrost poparcia dla tej formacji politycznej skoczył o 6,7 punktu procentowego.
PiS może się obawiać, bo na przestrzeni miesiąca poparcie dla tego ugrupowania spadło. Partia uzyskała wynik o 2,3 punktu procentowego niższy niż w styczniu. Wówczas głos na nią chciało oddać 26,3 proc. respondentów.
Na podium znalazła się też koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, która zdobyła poparcie w wysokości 16,8 proc. Tym samym osiągnęła wynik gorszy niż w styczniu, ale o pół punktu procentowego w porównaniu do styczniowego badania.
Poza podium znalazła się Lewica z poparciem w wysokości 9,1 proc. – w lutym 9,5. Dalej Konfederacja z wynikiem 8,7 proc. (w ubiegłym miesiącu 10,9 proc.). Bezpartyjni samorządowcy mogliby liczyć na poparcie 1,5 procent badanych, w styczniu 1,7. Na końcu partia Polska jest jedna, która ma 2,2 proc. poparcia.
Część Polaków nie umie jednak dzisiaj określić, na kogo oddałoby swój głos – 5,7 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć, kogo wybrałoby w nadchodzących wyborach.
Warto podkreślić, że aż 81 proc. Polaków zadeklarowało, że będzie głosować, z czego 58 proc. osób, które brało udział w sondażu, zadeklarowało, że jest "pewnych udziału w głosowaniu", a 23 proc. że "raczej pójdzie głosować". Jedynie 9 procent ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę, a 8 proc. stanowczo nie planowałoby pójść do urn wyborczych.
Comiesięczne badanie Puls Opinii przeprowadzono 6 i 7 lutego na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.