W sobotę (23 marca) kabaret Piwnica pod Baranami poinformowała, że nie żyje Leszek Długosz. 82-latek był aktorem, pieśniarzem, a także poetą. Od pewnego czasu zmagał się z nowotworem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Piwnica pod Baranami zamieściła na Facebooku krótki wpis, w którym napisała: "Odszedł Leszek Długosz". Artysta zmarł w wieku 82 lat. Długosz był współtwórcą słynnego kabaretu. Jak podaje RMF24, Maciej Zdziarski przekazał w rozmowie z PAP-em, że poeta zmarł w swoim domu w Krakowie po długiej walce z nowotworem.
Leszek Długosz urodził się w 1941 roku w Zaklikowie w województwie podkarpackim. W 1964 roku został absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim krakowskiego PWST. W 1965 roku dołączył do Piwnicy pod Baranami.
Na początku lat 70. wydał swój pierwszy tomik z poezją zatytułowany "Lekcje rytmiki". W 1978 roku odszedł z kabaretu, w którym uchodził za jednego z najznakomitszych twórców. Końcówkę lat 70. spędził we Francji. Owocem jego pobytu była płyta w języku francuskim.
W swoim dorobku mógł pochwalić się m.in. audycjami w Radiu Kraków, felietonami dla choćby "Rzeczpospolitej" i "Wpisu", a także tym, że komponował muzykę do spektakli. Występował też na małym i dużym ekranie. W 2016 roku mogliśmy zobaczyć go w promującym teorie spiskowe PiS filmie Antoniego Krauzego "Smoleńsk".
W 2006 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dziesięć lat później Długoszowi przyznano Order Odrodzenia Polski. W 2021 roku Andrzej Duda uhonorował artystę Medalem Stulecia Odrodzenia Niepodległości i Orderem Orła Białego.
Za życia wydał 20 tomików poezji w tym: "Na własną rękę" (1976), "Lekkie popołudnie" (1989), "Po głosach, po śladach" (1996), "Na rynku usiąść w Kazimierzu" (2004), "Ono śliczne świętowanie" (2014) oraz "Podwawelska kolęda" (2017).
Do jego najsłynniejszych utworów muzycznych należą: "Dzień w kolorze śliwkowym", "Jaka szkoda", "Nie ma nas" i "Pod Baranami też już dzisiaj inny czas".
"Ogromna strata"; "Dziękujemy za spotkanie i poezję"; "Kolejny bard nas pożegnał. Był taki liryczno-nostalgiczny"; "Oj, szykuje się wielki koncert w chmurach" – tak na wieść o odejściu Długosza zareagowali internauci.