W środę 3 kwietnia na telefonach mieszkańców czterech województw pojawił się nowy alert RCB. Tym razem władze przestrzegały, aby ci nie dotykali kapsułek rozrzucanych z samolotów. Chodzi o nasze bezpieczeństwo.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najnowszy alert RCB został wysłany w związku ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Aby akcja zakończyła się sukcesem, konieczne jest zastosowanie się do pewnych zasad. Podstawową jest niedotykanie kapsułek.
Alert RCB. Akcja szczepienia lisów potrwa kilkanaście dni
Komunikaty w środę 3 kwietnia zostały wysłane do posiadaczy telefonów przebywających w województwach podlaskim, lubelskim, mazowieckim, a także częściowo na terenie woj. kujawsko-pomorskiego (powiaty brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski, wąbrzeski i toruński). To właśnie tam w dniach 4-17 kwietnia będzie prowadzona akcja szczepienia lisów.
Charakterystyczne kapsułki będą rozrzucane z pokładów samolotów. Będzie można je znaleźć przede wszystkim w pobliżu lasów, pól i łąk. Aby cała akcja zakończyła się sukcesem, konieczne jest przestrzeganie kluczowych zasad. "Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" – czytamy w komunikacie. Jeżeli lis wyczuje na kapsułce zapach człowieka, na pewno jej nie zje.
Jak wygląda szczepionka przeciw wściekliźnie dla lisów?
Jak się okazuje, szczepionka będzie rozrzucana nie tylko z samolotów, ale również rozkładana ręcznie. Poinformował o tym Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Siedlcach za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Inspektorat przekazał również, jak wygląda szczepionka, na którą powinni uważać ludzie. Będzie ona ukryta w przynęcie. Wewnątrz znajdzie się kapsułka zawierająca płynną szczepionkę. W komunikacie dodano również, że o kontakcie z preparatem należy poinformować lekarza.
"Nie dotykajmy szczepionki, lis nie podejmie przynęty dotkniętej wcześniej przez człowieka. Jeśli już dojdzie do kontaktu, trzeba natychmiast przemyć skórę wodą z mydłem. Każdy kontakt człowieka z płynną zawartością szczepionki należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny" – przekazano. "U zwierząt preparat może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, z powodu niestrawnego materiału blistra" – dodano.
W związku z rozrzuceniem szczepionkipsy należy wyprowadzać na smyczy. Wskazane jest również zatrzymanie w domach wychodzących kotów. Myśliwi powinni natomiast na 14 dni wstrzymać się od polowań.
Jakie są objawy wścieklizny?
W Polsce lisy są najczęściej odpowiedzialne za roznoszenie wścieklizny. Właśnie dlatego każdego roku na terenie poszczególnych województw organizowane są akcje szczepienia. Dzięki temu udaje się zahamować rozwój choroby.
Nie oznacza to jednak, że została ona całkowicie wyeliminowana. Jej podstawowymiobjawami u człowieka są: gorączka, ból głowy, halucynacje, torsje, skrajne pobudzenie, czy ślinotok. Dodajmy, że nadal jest to choroba nieuleczalna.