PiS bliskie utraty władzy w prawicowym mateczniku. Oto jak głosowali górale
Nina Nowakowska
08 kwietnia 2024, 09:48·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 kwietnia 2024, 09:48
"Tygodnik Podhalański" donosi, że partia Jarosława Kaczyńskiego może utracić władzę w Zakopanem, które jest uważane za ostoję polskiej prawicy. Według redakcji górali czeka druga tura wyborów. "W walce o stanowisko burmistrza Łukasz Filipowicz, kandydat niezależny pokonał Agnieszkę Nowak Gąsienicę z PiS" – napisano na X.
Reklama.
Reklama.
"W Zakopanem prawdopodobnie władzę straci Prawo i Sprawiedliwości. W walce o stanowisko burmistrza Łukasz Filipowicz, kandydat niezależny pokonał Agnieszkę Nowak Gąsienicę z PiS. Kto wygra, okaże się w drugiej turze, ale to raczej przesądzone" – poinformował w poniedziałek na platformie X "Tygodnik Podhalański"
PiS bliskie utraty władzy w Zakopanem
Czy pod Tatrami rządzić będzie były zakopiański radny czy dotychczasowa wiceburmistrzyni? Wygląda na to, że odpowiedź poznamy dopiero po drugiej turze wyborów samorządowych, która odbędzie się 21 kwietnia.
Z sondaży exit poll wynika, że choć partia Jarosława Kaczyńskiegowygrała wybory do rady miasta, nie jest pewne, czy będzie w stanie rządzić. Stanowi to spore zaskoczenie, ponieważ PiS w Małopolsce był zawsze szczególnie silny.
Filipowicz wygrywa pierwszą turę
Pierwszą turę wyborów na włodarza Zakopanego wygrał Filipowicz, który uzyskał 37,2 proc. poparcia. Nieco mniej, bo 34,52 proc. głosów otrzymała popierana przez Prawo i Sprawiedliwość Nowak-Gąsienica. Podium zamyka Mariusz Koperski, który startował z komitetu Dla Podhala. Sekretarz gminy Kościelisko, którego poparła Koalicja Obywatelska został wskazany przez 28,28 proc. wyborców.
Lider pierwszej tury to były zakopiański radny, a związana z nim oddolna inicjatywa nosi nazwę Przyjazne Zakopane. Łukasz Filipowicz zaznacza, że jest bezpartyjny. Pracuje jako przedsiębiorcą w branży turystycznej, która w Zakopanem stanowi ważną gałąź gospodarki. O fotel prezydenta miasta walczył już w 2014 roku, ale przegrał wówczas z Leszkiem Dorulą. Wśród postulatów Filipowicza pojawia się m.in.: dbałość o ład przestrzenny i ograniczenie betonowej zabudowy.
Bezpartyjny radny kontra wiceburmistrzyni
Jego główna przeciwniczka to znana działaczka PiS, która przez ostatnie dziewięć lat była wiceburmistrzynią. Nowak-Gąsienica zajmowała się pomocą społeczną, oświatą, kulturą, promocją miasta oraz sportem.
W starciu o zakopiańską Radę Miasta nieznacznie wygrywa PiS, które zdobyło osiem mandatów. Siedem otrzymało Przyjazne Zakopane, a sześć KWW Dla Podhala. Zwycięstwo można nazwać jednak pyrrusowym, ponieważ do zdobycia większości potrzebna będzie koalicja. Pojawia się więc możliwość, że zawiążą ją komitety niezależne, a PiS utraci swoją dotychczasową dominację w radzie.