W Warszawie ma powstać trzeci meczet. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na jego budowę. Miałby on stanąć na stołecznej Ochocie. Pomysł wywołał jednak pewne kontrowersje, gdyż do zbiórki funduszy zachęca kontrowersyjny kaznodzieja – Amjad Qourshah. W przeszłości chwalił m.in. członków Al-Ka’idy oraz wygłaszał niechętne kobietom opinie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Portal warszwa.naszemiasto.pl podał, że Muzułmańska Fundacja na rzecz Edukacji i Integracji zbiera pieniądze na budowę kompleksu, który ma zawierać m.in. przedszkole, szkołę czy Polski urząd ds. Koranu.
W Warszawie ma powstać trzeci meczet. Pojawiły się kontrowersje
W planach jest, aby budynek powstał na stołecznej Ochocie przy ul. Zadumanej. Jako meczet miałby funkcjonować w piątki. To tego dnia religijni muzułmanie najczęściej udają na wspólną modlitwę.
Ze zbiórką na nowy kompleks i meczet zrobił się jednak problem. Zachęca do niej kaznodzieja, który w przeszłości wygłaszał skandaliczne opinie.
– Wasi braci i siostry z Polski, z Muzułmańskiej Fundacji Edukacji i Integracji, chcą zbudować w stolicy w Warszawie wielki meczet, szkołę, przedszkole, siedzibę władz koranicznych i centrum Da'wah. Ma się tam znaleźć również muzeum, żeby zaprezentować nauki islamu nowym wyznawcom – stwierdził dr Amjad Qourshah.
Dziwne poglądy islamskiego kaznodziei
Nabih Bulos, który jest bliskowschodnim korespondentem Los Angeles Times, pisał w 2016 roku, że na nagraniu z 2014 roku Qourshah przemawiając ze swojego samochodu, krytykował "słaby rząd" za wciągnięcie Jordanii "w wojnę, z którą nie mamy nic wspólnego". Zasugerował wówczas też, że wszelkie ataki w Jordanii były prawdopodobnie dziełem CIA.
Bulos zwracał też uwagę, że Qourshah "rozwścieczył także liberałów i świeckich obywateli Jordanii, którzy wielokrotnie wzywali do usunięcia go z oczu opinii publicznej".
Dziennikarz przypomniał, że kaznodzieja nalegał również, aby kobiety nosiły hidżab, wzywał do odwołania uroczystości, podczas których mieszały się płcie oraz sprzeciwił się życzeniu przez muzułmanów "Wesołych Świąt" chrześcijanom.
Z konta Qourshaha w serwisie X wychodzi też, że nie "ceni" ateistów. Na początku kwietnia "podał dalej" post, w którym muzułmanin rozmawia z ateistą. W podpisie wskazano, że argumentacja islamu jest prosta, a argumenty ateistów są "śmieszne". Na filmiku dwaj mężczyźni rozmawiają o tym, jak został stworzony świat.
W stolicy Polski są obecnie dwa meczety – na ul. Wiertniczej w Wilanowie i przy ul. Bohaterów Września na Ochocie.
Czym jest Muzułmańska fundacja na rzecz Edukacji i Integracji? Ze strony internetowej możemy się dowiedzieć, że "została powołana w odpowiedzi na narastające potrzeby społeczności muzułmańskiej w Polsce w zakresie edukacji i integracji dzieci i młodzieży z zachowaniem tożsamości muzułmańskiej".
W ramach jej celów wyliczono m.in. działalność w zakresie wspieraniu nauki i recytacji Koranu oraz języka arabskiego, wspieranie integracji społecznej w Polsce – w tym integracji i adaptacji muzułmanów w Polsce czy działalność charytatywna na rzecz osób potrzebujących i w trudnej sytuacji życiowej.
W Polsce szacuje się, że liczba muzułmanów wynosi około 15–25 tys.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.