W sobotę (18 maja) w Warszawie odbędzie się 20. Noc Muzeów. Zamierzacie udać się na spacer po stolicy, ale nie wiecie, co zwiedzić? Redakcja naTemat podpowiada, jakie atrakcje warto mieć na oku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku. Tzw. Lange Nacht der Museen w Berlinie cieszyło się tak wielką popularnością, a jego fenomen szybko dopadł inne miasta, w tym m.in. Paryż i Amsterdam.
W 2024 roku świętujemy 20. edycję Nocy Muzeów w Polsce. Wyjątkowe wystawy i spacery przewidziano nie tylko w Warszawie, ale także w Toruniu, Trójmieście, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Lublinie. Skupmy się jednak na stolicy. Oto, jakie atrakcje warto mieć na uwadze.
Warszawa: Co warto zobaczyć w Noc Muzeów 2024? [LISTA]
Zwiedzanie schronu z lat 50.
Huta ArcelorMittal organizuje w Noc Muzeów spacer po schronie przeciwatomowym z lat 50. - Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej. "Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem" – podają organizatorzy. Na wydarzeniu obowiązują zapisy.
Gdzie? Ul. Kasprowicza 132, Bielany
Godziny otwarcia: od godz. 19 do 22.30
Muzeum Polskiej Wódki
Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na spacer wokół dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Uczestnicy usłyszą wykład o historii polskiej wódki, a także warszawskiej Pragi. Na udział w wydarzeniu należy się zapisać z wyprzedzeniem.
Gdzie? Pl. Konesera 1, Praga-Północ
Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Centrum Nauki Kopernik
W Centrum Nauki Kopernik zwiedzający poznają humanoidalnego robota obdarzonego sztuczną inteligencją, a także jego robotycznego psiego pupila. Otwarte zostanie również kosmiczne Planetarium i Teatr Wysokich Napięć. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Gdzie? Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 15 do północy
Gabinet osobliwości Głównej Biblioteki Lekarskiej
W Głównej Bibliotece Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie zostanie otwarty gabinet osobliwości, w którym zobaczymy zbiory "przyprawiające o gęsią skórkę". Czego możemy się spodziewać? Między innymi dwóch kołtunów z przełomu XIX i XX wieku.
Gdzie? Ul. Jazdów 1A, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
W Pałacu Czackim odbędą się cztery wystawy: "Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963), "Jesteś moim słońcem" z pracami Kozieradzkiej i Szuszkiewicza, "System wczesnego ostrzegarnia" poświęcona prof. Rajmundowi Ziemskiemu, a także "Medium serigraficzne dzisiaj. Międzynarodowa wystawa kolekcji ISSO".
Gdzie? Ul. Krakowskie Przedmieście 5, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 19 do 1
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowskioferuje oprowadzanie po aktualnych wystawach obiektu - zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Z okazji 400. lecia Zamku Ujazdowskiego odbędzie się również specjalne spacer po budynku.
Gdzie? Ul. Jazdów 2, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 18 do 1 (grupy po ok. 40 osób)
Noc Muzeów w Zachęcie
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta przygotowała z okazji Nocy Muzeów 2024 aż pięć wystaw.
"Problemowe prezentacje: 'Z popiołów', 'Zza gór się słońce wznosi blade' oraz 'Datament' (wcześniej na Biennale Architektury w Wenecji) – poruszają tematy mrocznej ekologii, możliwości odradzania się przyrody i wirtualnej rzeczywistości statystyk. 'Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii' i 'Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki' to przekrojowe, monograficzne wystawy" – czytamy w opisie.
Gdzie? Pl. Małachowskiego 3, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 19 do godz. 1
"Cele bezpieki. Areszt MBP 1945-1954"
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza chętnych na zwiedzanie piwnic resortu i wystawę "Cele Bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954", która dotyczy losów prześladowanych Powstańców Warszawskich. Organizatorzy sugerują, by - ze względu na charakter przedstawianych treści - zwiedzający mieli ukończone 16 lat.
Gdzie? Al. Ujazdowskie 11, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 18 do północy
Noc Muzeów z Powstańcami Warszawskimi
Związek Powstańców Warszawskich zaprasza na wystawę "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności", a także spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego: Jerzym Substykiem i Bogdanem Bartnikowskim. "Będzie to opowieść o ludziach, ich emocjach, strachu i radościach" – czytamy w notce prasowej wydarzenia.
Gdzie? Ul. Długa 22, Śródmieście
Godziny otwarcia: od godz. 14 do 15 / spotkanie godz. 19 do 22
Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zachęcają mieszkańców miasta do zapisywania się na organizowane przez siebie wydarzenia. Ochotnicy zwiedzą Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, wystawę "Szuka dobrego myślenia", Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów. Wystawy odbędą się w towarzystwie kuratorów i edukatorów.
Gdzie? Ul. Agrykola 1, Śródmieście
Godziny otwarcia: bezpłatne zwiedzanie w godz. 19-1
Noc Muzeów w Domu Pogrzebowym Służew
W Domu Pogrzebowym Służew odbędzie się wystawa poświęcona różnym kulturom, obrzędom, zwyczajom, a także technikom chowania zmarłych. Mistrz ceremonii pogrzebowych opowie o swojej profesji, a miłośnicy muzyki poważnej wysłuchają koncertu. Udostępnione zostaną pomieszczenia na co dzień niedostępne dla osób postronnych, a goście poznają tajniki pracy patomorfologa" – zachęcają organizatorzy.
Gdzie? Ul. Fosa 19A, Ursynów
Godziny otwarcia: od godz. 18 do 1 (grupy po ok. 40 osób)
Nocne zwiedzanie dżungli
Ogród Botaniczny w Powsinie oferuje zwiedzanie dżungli (szklarni) z przewodnikiem. Jako atrakcje zapowiedziano także pokazy ognia oraz warsztaty z lepienia bomb kwietnych.
Gdzie? Ul. Prawdziwka 2, Ursynów
Godziny otwarcia: spacery o pełnych godzinach: 20, 21 i 22