W niedzielę (9 czerwca) rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21. Wyjaśniamy, jak należy oddać głos, by był ważny.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak oddać ważny głos?
Od godziny 7 rano Polacy mogą brać udział wwyborach do Parlamentu Europejskiego. Do lokalu wyborczego, o którym szczegółowe informacje znajdziemy na stronie gov.pl, należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Po dopuszczeniu przez komisję do głosowania wyborca otrzyma jednostronicową kartę z listą kandydatów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym. Na listach ujrzymy góra 10 kandydatów.
Aby oddać ważny głos w wyborach, należy w odpowiedniej kratce (po lewej stronie od wybranego przez nas nazwiska kandydata) wpisać "X". Warto pamiętać o tym, żeby sprawdzić, czy karta jest opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, a także okręgowej komisji wyborczej. Jeśli nie, wówczas głos oddany w wyborach będzie nieważny.
Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, oficjalne wyniki wyborów będzie można jednak podać dopiero o godzinie 23, gdy skończy się głosowanie we Włoszech.
W niedzielę 9 czerwca swoich przedstawicieli do PE w głosowaniu wyłoni Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. To aż 21 krajów.
Jednak w niektórych miejscach głosowanie już się zakończyło. Czesi do urn wyborczych mogli ruszyć w piątek i sobotę (7-8 czerwca). Jednak ich wyniki nadal nie zostały tam podane.