
Czasopismo "BMC Public Health" opublikowało wnioski z badań, z których wynika, że kawa równoważy szkodliwe skutki siedzącego trybu życia, który jest jedną z największych bolączek naszych czasów.
Siedzący tryb życia to poważny czynnik ryzyka nadwagi i otyłości, cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Wielogodzinne siedzenie bez ruchu przy biurku nie sprzyja zdrowiu, jednak nie zawsze mamy czas czy chęci na aktywność po ciężkim dniu pracy.
Jeżeli wykonujemy pracę siedzącą, naukowcy z chińskiego uniwersytetu Soochow radzą pić kawę. Jak twierdzą, "mała czarna" równoważy szkodliwe skutki długotrwałego siedzenia nawet przez sześć godzin dziennie.
Czy lubisz pić kawę?
104 odpowiedzi
Picie kawy zmniejsza ryzyko zgonu
Badacze dokonali analizy danych reprezentatywnej grupy 10 tys. Amerykanów, które zbierano w ramach badania National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2007-2018. Uczestnicy badania informowali, ile czasu dziennie spędzają w pozycji siedzącej, a dzięki szczegółowemu wywiadowi dotyczącemu ich diety, ustalono, jakie ilości kawy wypijali.
Badanie dowiodło, że spożywanie kawy praktycznie niwelowało związek między długotrwałym siedzeniem a podwyższonym ryzykiem zgonu m.in. z powodu chorób układu krążenia. Zaobserwowano, że osoby, które siedzą dłużej niż osiem godzin dziennie, mają zwiększone ryzyko śmierci w porównaniu z tymi siedzącymi poniżej czterech godzin dziennie.
Zobacz także
Jednak związek między siedzącym trybem życia a zwiększonym ryzykiem zgonu zanotowano tylko wśród osób dorosłych, które nie spożywają kawy. Co zaskakujące, kawosze odnosili korzyści z picia „małej czarnej” niezależnie od tego, jakie były jej ilości.
Badacze nie zdołali jednak wyjaśnić, dlaczego kawa ma takie działanie i w jaki sposób pomaga niwelować skutki długotrwałego siedzenia. Dodali tylko, że w tym celu należałoby dokonać dalszych badań.
Korzyści z picia kawy
Dlaczego jeszcze warto pić kawę? Powodów jest wiele. W 2001 r. na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego stwierdzono, że umiarkowane spożycie kawy pomaga zmniejszyć ryzyko udaru mózgu oraz rozwoju choroby wieńcowej serca, która powoduje zawał. Kawa ma jednak dobroczynny wpływ nie tylko na układ krążenia.
Właściwości zdrowotne kawy:
Wiele osób obawia się spożywania kawy ze względu na panujące powszechnie przekonanie, że napój ten podnosi ciśnienie. Specjaliści uspokajają jednak, że picie kawy w umiarkowanych ilościach nie ma znaczącego wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego i nie jest ona przeciwskazana przy nadciśnieniu.