Powrót w wielkim stylu. Oto niektóre z atrakcji Malta Festival w odświeżonej formie
redakcja naTemat.pl
29 lipca 2024, 11:03·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 lipca 2024, 11:03
Spotkanie z uhonorowanym Oscarem aktorem Timem Robbinsem, monodram Andrzeja Seweryna, kongres współczesnych wiedźm, teatralny chór złożony z osób Głuchych i słyszących oraz występ niepowtarzalnej piosenkarki ANOHNI. To jedynie część atrakcji, jakie czekają na uczestników i uczestniczki 34. edycji Malta Festival, jednego z największych festiwali teatralnych w Polsce.
Reklama.
Reklama.
Tegoroczny Malta Festival w Poznaniu organizowany jest pod hasłem "Za Miłość!". 34. odsłona wydarzenia, którego markę budują uznani artyści polscy i światowi, międzynarodowe spektakle, widowiska w przestrzeni miejskiej oraz niebanalne debaty i wyjątkowe spotkania, stanowi swego rodzaju przełom. Jest to bowiem pierwsza edycja, która odbywa się pod kuratelą Kulczyk Foundation prowadzonej przez Dominikę Kulczyk.
– Doskonale pamiętam Maltę z czasów, kiedy byłam młodą dziewczyną. Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. Niestety, w ostatnich latach festiwal oddalił się od Poznania, a Poznań od festiwalu. Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Ponowne zjednoczenie. Czeka nas nowa, stara Malta – zapowiada Dominika Kulczyk.
Pod nowym przewodnictwem Malta ma opierać się na kilku filarach tematycznych. Pierwszy z nich to kultura kobieca. Drugi dotyczy troski o planetę. Najnowsze wydanie Malta Festival zaoferuje kulturalno-rozrywkową ofertę opartą na tych właśnie założeniach. Na ten moment organizatorzy odsłonili już całkiem sporo punktów programu odświeżonego festiwalu w Poznaniu.
Jednym z nich jest wizyta Tima Robbinsa, aktora nagrodzonego Oscarem za występ w filmie "Rzeka tajemnic" z 2003 roku. Po raz pierwszy goszczący w naszym kraju gwiazdor wystawi na festiwalu reżyserowany przez siebie spektakl "Do góry nogami" (eng. "Topsy Turvy"). Po pokazach planowane są spotkania z amerykańskim gościem specjalnym, który opowie publiczności o działalności swojej grupy teatralnej Actor's Gang.
Anne Theresa de Keersmaeker i Raduan Mrizinga zaprezentują oparte na "Czterech Porach Roku" Vivaldiego choreograficzne widowisko skłaniające do refleksji na temat trwającego kryzysu klimatycznego. Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte i Rugile Barzdziukaite przedstawią operę klimatyczną "Sun&Sea", oryginalny spektakl, który publiczność obejrzy z antresoli, patrząc na sztuczną plażę.
Na festiwalu teatralnym w Poznaniu stawi się Krzysztof Warlikowski i Nowy Teatr ze swoją premierą "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem". Tytułowa bohaterka sztuki, powołana do życia przez południowoafrykańskiego pisarza Johna Maxwella Coetzeego, zabiera ważny głos w kwestiach m.in. ekologicznych i społecznych. To pierwszy spektakl w całości poświęcony tej fikcyjnej postaci literackiej.
W tematyce kobiecej można spodziewać się na "maltańskim" festiwalu serii wydarzeń i warsztatów dedykowanych kobietom i wszystkim osobom szukającym inspiracji, wzmocnienia czy równowagi. Organizacja Kulczyk Foundation opowie o swoich działaniach dotyczących zdrowia menstruacyjnego, a także przybliży zrodzony z siostrzeństwa projekt Sestry, międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek.
Festiwal zainauguruje projekt "Wiedźmy", który ma odczarować wizerunek wiedźm i przedstawić je jako kobiety, które były odważne i utalentowane w zdobywaniu wiedzy. Tę część programu wypełni szereg paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertek i liderek w swoich dziedzinach oraz warsztatów o samodoskonaleniu. Podpięto pod nią premierę nowego cyklu dokumentów Dominiki Kulczyk.
"Melodramat" Anny Smolar przyjrzy się kobiecie pogrążonej we współuzależnieniu. Temat kobiecej emocjonalności poruszy "Lover’s Complaint" Miry Mańki, reinterpretacja "Skargi zakochanej" Williama Shakespeare’a z chórem tworzonym przez osoby Głuche i słyszące. Skoro mowa o szekspirowskiej twórczości, to jednym z hitów "Malty" będzie "Lear" w wykonaniu Andrzeja Seweryna.
W interdyscyplinarnym programie festiwalu w Poznaniu obecne są też godne uwagi atrakcje muzyczne. Po raz pierwszy zaprezentuje się polskiej publiczności Jalen Ngonda, zainspirowany filadelfijskim soulem wokalista. Potwierdzono też występ Kerala Dust, londyńskiego kwartetu znanego z fuzji elektroniki i rocka. Wiadomo, że swój koncert zagra również Hollow Coves, australijski duet tworzący w klimatach indie folku.
Do Poznania przyjedzie też ANOHNI – angielska wokalistka i pianistka, jedna z najważniejszych artystek sceny alternatywnej XXI wieku – wraz z The Johnsons, nowojorską grupą muzyczną. Wspólnie zagrają kompozycje ze swojej ostatnio wydanej płyty. Koncert odbędzie się w 13 września 2024 w Parku Starego Browaru w Poznaniu.
Muzyczny program Malta Festival rozszerzą jeszcze L.U.C i Rebel Babel Orkiestra (team-up rapera i innowacyjnej orkiestry od monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu "Chłopi"), Back Chat Brass (angielski oktet specjalizujący się w coverach największych hitów ostatnich kilkudziesięciu lat), Bandakadabra (włoscy muzycy zwani kieszonkową orkiestrą, grający swing i muzykę bałkańską oraz... techno) oraz Brassfederacja (zespół znany z występów na imprezach na warszawskich bulwarach wiślanych).
Malta Festival 2024 odbędzie się 7-15 września w Poznaniu. Poszczególne punkty programu tego dziewięciodniowego wydarzenia zaplanowano w takich lokalizacjach historycznej stolicy Wielkopolski jak Plac Wolności, Chwaliszewo, Klub Tama, Aula Artis, Kino Muza, Teatr Polski, Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej czy MTP Poznań Congress Center. Na stronie malta-festival.pl ruszyła już sprzedaż biletów na niektóre atrakcje.