mat. prasowy
Reklama.

Budowa 130 stacji szybkiego ładowania oraz skrojone na miarę fundusze grantowe współfinansujące realizację inicjatyw polepszających jakość życia mieszkańców ze szczególnym naciskiem na czyste powietrze – to dwa główne filary eV City – programu zainicjowanego przez Volvo i realizowanego wspólnie z siecią dealerską i samorządami w 35 miastach w Polsce. Jego celem jest promocja elektromobilnosci i zeroemisyjny transport w Polsce. Łódź jest czwartym miastem – po Augustowie, Ełki i Wrocławiu – które dołączyło do eV City. Na terenie aglomeracji powstaną cztery dodatkowe (oprócz pięciu obecnie funkcjonujących zainstalowanych przez Volvo) dwustanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW i 200 kW. Nowe punkty ładowania zlokalizowane będą m.in. w okolicach Łodzi Fabrycznej. Dodatkowo, w ramach funduszu grantowego programu eV City stworzone zostaną mini ogrody i siłownie na świeżym powietrzu przy Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora Czas.

logo
mat. prasowy

– Łódź aktywnie wspiera rozwój nowej mobilności jako obszaru działań mającego wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców. W ramach inicjowania i monitorowania procesów zmierzających do rozwoju infrastruktury związanej z elektromobilnością, staramy się zachęcać sektor prywatny tworząc dobre warunki do inwestowania. Od kilku lat sukcesywnie wymieniamy flotę realizującą zadania na rzecz mieszkańców na nisko i zeroemisyjną. Realizując nasze obowiązki ustawowe, nie zapominamy również o działaniach promujących wszelkie proekologiczne i wpływające na poprawę klimatu projekty. Dlatego cieszy mnie propozycja współpracy przy realizacji projektu eV City powered by Volvo i mam nadzieję, że przyniesie ona wymierne efekty – mówi Adam WieczorekWiceprezydent Łodzi.

– Na terenie Łodzi znajduje się obecnie tylko dziesięć stacji* szybkiego ładownia pojazdów elektrycznych o mocy 175kW i większej, z czego połowa to stacje Volvo. W ramach eV City zainstalowanych zostanie kolejnych cztery o podobnej mocy. Powstaną one w dogodnych komunikacyjnie dla mieszkańców miejscach – podkreśla Mariusz Nycz, dyrektor Consumer Experience Volvo Car Poland i dodaje – Jestem przekonany, że dzięki naszej inwestycji i coraz większej liczbie ładowarek umożliwiających szybkie doładowanie samochodu do ok. 70-80% w 20 minut, większa liczba kierowców w Łodzi przesiądzie się do elektryków. Łodź stała eV City – miastem, którego przyszłością jest elektromobilność i czyste powietrze.

Dla Volvo przyszłość motoryzacji to inteligentne samochody elektryczne ładowane z ekologicznych źródeł energii. Szwedzka marka zobowiązała się wprowadzić ofertę składającą się wyłącznie z elektryków do 2030 r, a do 2040 stać się w pełni neutralną klimatycznie. Program eV City powered by Volvo to ważny krok w kierunku budowania zeroemisyjnego transportu przyszłości w Polsce i miast, w których mieszkańcy będą mogli cieszyć się czystym powietrzem i cichym otoczeniem. Volvo planuje wybudowanie ok. 130 dwustanowiskowych i ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania o mocy 175kW w 35 miastach, w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych. Program grantowy w  ramach eV City realizowany jest we   współpracy z miastami, a decyzje o wydatkowaniu z niego środków są podejmowane indywidualnie, odpowiadając na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Granty przeznaczane są na inicjatywy podnoszące jakość środowiska.

*Dane dot. ogólnodostępnej infrastruktury ładowania pochodzą z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.