Internet Światłowodowy to łącze internetowe, które wykorzystuje światłowody (przewody wykonane z włókna szklanego i tworzyw sztucznych) do przesyłania danych w postaci impulsów światła.
Internet Światłowodowy to łącze internetowe, które wykorzystuje światłowody (przewody wykonane z włókna szklanego i tworzyw sztucznych) do przesyłania danych w postaci impulsów światła. Domenico Loia / Unsplash

MATERIAŁ REKLAMOWY

Reklama.

Internet światłowodowy zapewnia prędkość pobierania i wysyłania danych wielokrotnie wyższą od tej w tradycyjnych połączeniach internetowych. Jest przy tym bardziej odporny na zakłócenia zewnętrzne (np. burzę, wichurę), minimalizując problemy ze stabilnością połączenia. Dodatkowymi zaletami tego łącza są mniejsze opóźnienia i możliwość wygodnego korzystania z większej liczby urządzeń w tym samym czasie.

Bardzo wysoka przepustowość, błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików, stabilność łączą światłowodowego, małe opóźnienia w dostępie do serwerów czy podwyższona bezawaryjność brzmią na pewno obiecująco, ale jak to wszystko wygląda w praktyce? O tym najlepiej przekonać się na przykładzie wybranych grup użytkowników, dla których światłowód może być idealną odpowiedzią na intensywne obciążanie przez nich łącza internetowego.

logo
Internet światłowodowy zapewnia prędkość pobierania i wysyłania danych wielokrotnie wyższą od tej w tradycyjnych połączeniach internetowych. Materiały prasowe / Orange

Najszybszy internet światłowodowy jest polecany m.in. graczom. Szybkie i stabilne połączenie zapewnia im płynną i komfortową rozgrywkę bez opóźnień czy przerw. Szczególnie niski PING ma istotne znaczenie dla zwykłych miłośników gier online, nie mówiąc już o profesjonalnych zawodnikach turniejów e-sportowych, podczas których właśnie szybkość komunikacji z serwerem może przesądzić o zwycięstwie lub przegranej.

Kolejną grupą, która powinna być żywo zainteresowana możliwościami domowego internetu światłowodowego, są streamerzy. Najwyższa prędkość pobierania i wysyłania plików usprawnia im proces publikowania swoich filmów w serwisach wideo. Podczas relacji live mogą zaś streamować w wysokiej rozdzielczości i bez "zawieszek". Jakość streama ma znaczenie, tym bardziej że dla niektórych to sposób zarobkowania czy budowania image'u.

logo
Najszybszy internet światłowodowy jest polecany m.in. graczom. Szybkie i stabilne połączenie zapewnia im płynną i komfortową rozgrywkę bez opóźnień czy przerw. Materiały prasowe / Orange

W obrazie świetnej jakości z wyraźnym dźwiękiem gustują też domowi kinomaniacy, czyli kolejny target technologii światłowodowej. Miłośnicy kina domowego inwestują w coraz większe telewizory wielkoformatowe z ekranami 4K/8K. By uniknąć "pikselozy", wyświetlane na nich treści wideo z telewizji czy serwisów streamingowych powinny być w tym samym standardzie. A płynność ich odtwarzania gwarantuje światłowód.

Internet światłowodowy jawi się jako godne uwagi rozwiązanie również w oczach freelancerów. Praca polegająca na edycji i obróbce wysokojakościowych materiałów foto czy wideo wiąże się z koniecznością przesyłania i odbierania dużych plików w dużych ilościach np. z wykorzystaniem technologii chmury. Domowy światłowód przyspiesza te czynności i zapewnia niezawodny kontakt ze światem online, podnosząc efektywność pracy.

logo
Studentom światłowód otwiera drzwi do wygodniejszej nauki zdalnej w formie wykładów, kursów czy warsztatów online. Materiały prasowe / Orange

Na technologii światłowodowej w czterech ścianach korzystają też pracownicy home office i studenci. Dla tych pierwszych prowadzenie wideorozmów nawet z osobami z najodleglejszych zakątków świata będzie bezproblemowe, podobnie jak praca na oprogramowaniu biznesowym w wersji webowej. Tym drugim światłowód otwiera drzwi do wygodniejszej nauki zdalnej w formie wykładów, kursów czy warsztatów online.

Tych korzyści można już dzisiaj doświadczyć, a w kolejnych latach będą one jeszcze bardziej odczuwalne. Rozwój internetu światłowodowego w Polsce przypomina proces ewolucji. Na jakim etapie się znajduje?

Przykładowo, w ramach oferty Orange można mieć szybki światłowód o prędkości do 1 Gb/s i do 2 Gb/s na wielu urządzeniach, a dodatkowo aż w 9 miastach można już korzystać ze światłowodu o ultraprędkości aż do 8 Gb/s z darmowym abonamentem przez 6 miesięcy. Nowa, błyskawiczna usługa dociera już do ok. 1,6 mln gospodarstw domowych.

logo

Co potrzeba, żeby móc w pełni korzystać z nowego światłowodu 8 Gb/s? Aktywowana usługa wymaga routera z portem Ethernet 10 Gb/s (standard 10 Gigabit Ethernet), który obsługuje technologię XGSPON. Te kryteria spełnia dostępny w Orange router Funbox 10. Dodatkowo niezbędny jest laptop lub komputer stacjonarny podłączony do routera, ze wbudowanym interfejsem 10 Gb/s albo z zewnętrzną kartą sieciową 10 Gb/s.

Warto dodać, że łącze światłowodowe może być wykorzystane nie tylko do przesyłu danych internetowych, ale także wysokiej jakości sygnału telewizyjnego i telefonicznego, co pozwala korzystać z kompleksowych ofert internetu, telewizji i telefonu w domu. Dzięki technologii XGSPON światłowód zbliży się niedługo do prędkości 10 Gb/s. A to dopiero początek, bo jego przepustowość sięga nawet do kilku Tb/s! Przyszłość jawi się świetlana.

logo
Router Funbox 10, który pozwala korzystać ze światłowodu 8 Gb/s. Materiały prasowe / Orange

Więcej o szybkim i nieograniczonym dostępie do sieci na bazie światłowodu oraz dostarczanych za jego pośrednictwem do domu najważniejszych usługach multimedialnych dowiecie się z oferty światłowodowej Orange. Megaszybki internet światłowodowy w wariantach do 1 Gb/s, 2 Gb/s i 8 Gb/s operator udostępnia jako samodzielną usługę lub w pakiecie z abonamentem komórkowym i/lub telewizją z Netflixem.  

Dodatkowo Orange przygotował też specjalne promocje na nowy rok szkolny, dbając o cyberbezpieczeństwo w sieci. A w sklepie online znajdziecie też sprzęty, takie jak laptopy czy tablety, które również przydadzą się, by przetestować i w pełni korzystać z nowej, szybkiej technologii.