W Šumperku na północy Czech zrobiło się biało. Instytut hydrometeorologiczny przekazał jednak, że opady nie były spowodowane sytuacją pogodową, ale doszło tam do powstania tzw. śniegu przemysłowego. "Winnym" nie były więc chmury, a pobliska fabryka.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na zdjęciu opublikowanym przez czeski instytut hydrometeorologiczny (CHMU) w mediach społecznościowych widać ośnieżoną stację kolejową w Šumperku w kraju ołomunieckim na Morawach. Meteorolodzy poinformowali, że na północy kraju wystąpiły tzw. opady śniegu przemysłowego.
CHMU przekazało, że do takich sytuacji dochodzi, po pierwsze, przy niskich temperaturach, po drugie przy dużym zachmurzeniu, i potrzecie wreszcie – dzięki działalności lokalnych zakładów przemysłowych.
Opady śniegu w Czechach. Co się wydarzyło w Šumperku na północy kraju?
"Jest to zjawisko bardzo lokalne, ale nierzadko zdarza się, że spada w ten sposób kilka centymetrów śniegu. W skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt centymetrów w dłuższym okresie czasu" – poinformował instytut w mediach społecznościowych.
Śnieg przemysłowy to opad atmosferyczny, pochodzący z chmury powstałej na skutek działalności człowieka. Opady takie nie są obfite i mają bardzo lokalny zasięg. Do takich zjawisk dochodzi w pobliżu zakładów przemysłowych, których produktem ubocznym jest para wodna (m.in. elektrownie, zakłady papiernicze, browary, zakłady azotowe).
Par wodna, wydostająca się z kominów lub chłodni kominowych do atmosfery, skrapla się na cząsteczkach pyłów, które często towarzyszą obszarom przemysłowym. Przy niewielkim ruchu powietrza oraz niskiej temperaturze ta wodno-pyłowa mieszanka ulega szybkiemu schłodzeniu. I to wywołuje opad w postaci śniegu.
Śnieg przemysłowy tworzy się na bardzo małych wysokościach, więc jego płatki nie są w stanie wytworzyć większych form jak w przypadku śniegu z chmur wysokich. Stąd też taki śnieg jest drobny i ziarnisty oraz częściej przypomina pył.
W Niemczech na przykład zjawisko takie nazywane jest "śniegiem piwnym" z powodu występowania takich opadów głównie w pobliżu dużych browarów. W Kanadzieśnieg przemysłowy nazywany jest "rafineryjnym".