Zmarł Tadeusz Jakubowicz, długoletni przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie (1997-2022). W czasie II wojny światowej, będąc dzieckiem (urodził się w 1939 roku), przeżył krakowskie getto i niemiecki nazistowski obóz zagłady w Płaszowie. Od lat walczył o krakowskie zabytki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nie żyje ocalały z Holokaustu Tadeusz Jakubowicz. Od ponad 20 lat pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. To właśnie gmina poinformowała o jego śmierci.
"Ubolewamy nad stratą tej bardzo wyjątkowej postaci, która na zawsze pozostanie w sercach społeczności Żydowskiej w Polsce i na świecie. Uratowany z Holokaustu, oddany bez reszty Wspólnocie Żydowskiej w Krakowie. Przyjaciel Izraela, Wielki Człowiek! Prywatnie miłośnik przyrody, motoryzacji i kibic Cracovii. Słynął z ciętego języka i dosadnych ripost" – napisali przedstawiciele gminy.
Kim był Tadeusz Jakubowicz?
Jakubowicz urodził się w Podgórzu, przy ulicy Smolki. Na świat przyszedł w roku 1939. Przeżył krakowskie getto i obóz w Płaszowie. Do końca wojny jego rodzina ukrywała się w lesie.
W 1945 roku Jakubowiczowie wrócili do Krakowa. Tadeusz ukończył podstawówkę i IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie poszedł na studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.
Tadeusz Jakubowicz od 1997 roku pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Od 2002 był członkiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a od 2007 członkiem zarządu Jewish Community Centre.
Za działalność na rzecz odnowy zabytków Krakowa został w 2000 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2023 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
"To wielka strata dla społeczności żydowskiej w Krakowie, jak i całego miasta. Rodzinie, bliskim i współpracownikom Tadeusza Jakubowicza składam wyrazy współczucia" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 listopada (godz. 12.00) na cmentarzu Żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.