Media publikują nowe ustalenia, według których PiS ma wkrótce zdecydować w sprawie swojego kandydata na prezydenta. W grze mają być już tylko dwa nazwiska: Przemysława Czarnka i Karola Nawrockiego. Ten drugi według ustaleń "Rzeczpospolitej" ma mieć większe szanse, aby uzyskać nominację.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Stacja RMF FM dowiedziała się, żePiS ma oficjalnie zaprezentować swojego kandydata na prezydenta w sobotę (23 listopada) w Krakowie. Decyzja w tej sprawie ma zapaść za to jeszcze w środę.
Kto kandydatem PiS na prezydenta? Nawrocki ma mieć większe szanse
Radio ustaliło także, że Przemysław Czarnek lub Karol Nawrocki będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Przypomnijmy: prezes PiS nie śpieszył się z tym wyborem i postanowił postawić na badania. – Przed 10 laty był moment iluminacji, teraz są jedynie badania – mówił ostatnio Jarosław Kaczyński, pytany o to, kto zostanie kandydatem PiS.
Kogo jednak wybierze PiS? Redaktor naczelny"Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński napisał w swoim najnowszym tekście, iż "Karol Nawrocki ma w tej chwili zdecydowanie największe szanse na nominację PiS".
"Z PiS płyną głosy, że zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia dziś na korzyść Karola Nawrockiego" – czytamy.
Kim jest Karol Nawrocki, od 2021 roku prezes IPN? Jak ostatnio pisaliśmy, wszyscy kojarzą go głównie z historią – m.in. "Solidarności" i żołnierzy wyklętych.
Na stronie gdańskiego IPN, przeczytać można, że jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół dziejów oporu społecznego przeciwko władzy komunistycznej (w szczególności w latach 1970–1989): "Porusza również tematy rzadziej badane przez historyków, m.in. korelacji życia sportowego i politycznego w PRL oraz przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. XX w. Aktywny działacz sportowy, interesuje się również publicystyką".
Biografia Karola Nawrockiego
"Pochodzi z gdańskiej, robotniczej dzielnicy Siedlce, gdzie wychowywał się z siostrą w starej kamienicy. Ojciec, z zawodu tokarz, w latach 80. był członkiem "Solidarności", mama – introligatorka – przeważnie zajmowała się domem" – opisała niedawno "Gazeta Wyborcza".
Prof. Janusz Rachoń, były rektor Politechniki Gdańskiej, tak o nim mówił w rozmowie z naszą redakcją. – Przyjął stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej po usunięciu twórcy muzeum, prof. Pawła Machcewicza. To było nieeleganckie. Mnie absolutnie tym zniesmaczył – stwierdził niedawno w rozmowie z naTemat.
Karol Nawrocki ma też doświadczenie radnego. Przez sześć lat (2011-2017) był przewodniczącym rady gdańskiej dzielnicy Siedlce.
Na stronie Muzeum II Wojny Światowej napisano o nim: "Jest znanym na Pomorzu społecznikiem nagradzanym wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych. Za zaangażowanie społeczne, działalność edukacyjną i charytatywną został głosami czytelników "Dziennika Bałtyckiego" wybrany Osobowością Gdańska i Pomorza roku 2016". Tutaj opisaliśmy szczegółowo jego biografię.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.