Wybory prezydenckie 2025. Podano datę głosowania.
Wybory prezydenckie 2025. Podano datę głosowania. Fot. Anita Walczewska/East News
Reklama.

Przypomnijmy, że wcześniej w środę marszałek Sejmu powiedział mediom, iż o terminie wyborów poinformuje około godziny 14.30-15.

Wybory prezydenckie 2025 w Polsce

Polityk odniósł się też do kampanii wyborczej przed głosowaniem. – Postaram się tak zaplanować proces i z rządem, bo tam chodzi o publikację tego mojego postanowienia, ale też z przewodniczącym (Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem–red.) Marciniakiem, żeby to ruszyło jak najszybciej (...), żebyśmy mogli już ruszyć do kampanii formalnie rozkręconej z kalendarzem wyborczym – padło podczas tej konferencji Szymona Hołowni.

Po południu marszałek Sejmu ogłosił, iż wybory nowej głowy państwa zaplanowano na maj. Będzie to 18 maja, a druga tura jeśli będzie potrzebna, odbędzie się 1 czerwca.

Postanowienie o tym marszałek wyda 15 stycznia. PKW będzie mogła rozpocząć przygotowania. – Cieszę się, że ten proces się zaczyna, bo każde wybory to święto demokracji – powiedział Hołownia dziennikarzom w środę po południu.

Do tej pory ogłoszonymi kandydatami w wyborach na prezydenta Polski są:

  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) – prezydent Warszawy i kandydat w wyborach z 2020 roku.
  • Karol Nawrocki (z poparciem Prawa i Sprawiedliwości) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  • Szymon Hołownia (Polska 2050) – marszałek Sejmu i były dziennikarz
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja) – lider Konfederacji
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – posłanka i aktywistka społeczna
  • Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie
  • Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców
  • Wybory na prezydenta w Polsce odbywają się zwykle w dwóch turach. Chodzi o to, że jeśli żaden kandydat nie uzyska ponad 50 proc. głosów, to Polacy idą głosować drugi raz. Druga tura zaplanowana jest na dwa tygodnie po pierwszej turze. Zmierzy się w niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

    Formalny początek kampanii wyborczej w Polsce nastąpi po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenckich.

    Czytaj także: