"Coming out" nie tylko dla homoseksualistów, czyli skąd się wzięło to hasło

W dzisiejszych czasach hasło "coming out" kojarzy się jednoznacznie.
W dzisiejszych czasach hasło "coming out" kojarzy się jednoznacznie. Fot. shutterstock.com
Sformułowanie "coming out" kojarzy się obecnie z momentem, w którym gej bądź lesbijka przestaje ukrywać przed otoczeniem swoją orientację seksualną. Niegdyś nie odnosiło się ono jednak do homoseksualistów. "Coming outów" dokonywały bowiem młode arystokratki, które... poszukiwały kandydata na męża.

Słowa "coming out of the closet" ("wychodzenie z szafy") od lat kojarzone są ze środowiskiem osób homoseksualnych. Według George'a Chauncey'a, autora książki "Gay New York", anglojęzyczni homoseksualiści zaczęli posługiwać się metaforą szafy dopiero w latach 60. XX wieku. Starsze jest natomiast samo sformułowanie "coming out", choć kiedyś nie odnosiło się ono wcale do homoseksualistów.

Pierwotnie mianem "coming outu" określano w anglojęzycznym świecie moment, w którym młoda kobieta z bogatego domu była oficjalnie przedstawiana zamożnemu towarzystwu. Chwila ta sygnalizowała, że dziewczyna jest gotowa do wyjścia za mąż. "Coming outy" przeważnie miały miejsce podczas specjalnych balów.

Sformułowanie "coming out" zostało w końcu zagospodarowane także przez gejów. Początkowo "wyjście" było jedynie uroczystym przedstawieniem danego mężczyzny innym homoseksualistom. W przedwojennych Stanach Zjednoczonych do takich prezentacji dochodziło podczas balów, które wzorowano na balach arystokratycznych. Organizowano je m.in. w Nowym Jorku, Chicago czy Baltimore.


Homoseksualne przyjęcia często były monitorowane przez dziennikarzy, więc "coming out" z pierwszej połowy XX wieku mógł de facto oznaczać to, co obecnie. Niemniej jego podstawowe znaczenie dotyczyło przystąpienia do gejowskiej społeczności i nie musiało wiązać się z całkowitym upublicznieniem własnych preferencji.

"Jestem 34-letnim centrem NBA. Jestem czarny. Jestem gejem". Pierwszy coming-out w historii NBA

Jason Collins, trzydziestoczteroletni koszykarz Washington Wizards, od 11 lat grający w NBA, przyznał otwarcie na łamach "Sports Illustrated", że jest gejem. To pierwszy w historii czterech najważniejszych amerykańskich lig – NBA, NHL, NFL i MBL sportowiec, który zdecydował się na taki krok. CZYTAJ WIĘCEJ


źródło: The Week
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...