"Nie słuchać Jej, to tracić wyjątkową okazję". 60. rocznica rządów Elżbiety II

Elżbieta II z najstarszym synem księciem Karolem (po lewej)  oraz mężem, księciem Filipem.
Elżbieta II z najstarszym synem księciem Karolem (po lewej) oraz mężem, księciem Filipem. Axel Schwenke / Flickr.com
Tylko jedna osoba rządziła Wielką Brytanią dłużej niż Elżbieta II - jej praprababcia Wiktoria zasiadała na tronie przez 63 lata. Brytyjska królowa może pobić ten rekord już w nie tak odległej przyszłości.


6 lutego 1952 roku świat obiegła wiadomość, której obawiano się już od dłuższego czasu – walczący z rakiem krtani król Wielkiej Brytanii, Jerzy VI, zmarł we śnie.

Monarcha z rodu Windsorów nie miał żadnego męskiego potomka. Władza przeszła więc w ręce jego starszej córki, 25-letniej Elżbiety Aleksandry Mary.

Dziś Elżbieta II, jak zna ją cały świat, obchodzi 60. rocznicę wstąpienia na tron.

Władca nie ma wakacji

Najbliższe miesiące przyniosą całą serię przedstawień, parad i widowisk związanych z obchodami „Diamentowej Rocznicy”. Ich kulminacja przypadnie na 3 czerwca, gdy Elżbieta II, na specjalnie przygotowanej królewskiej barce, pokieruje kolumną tysiąca łodzi, które przepłyną Tamizą przez Londyn. Wtedy też Brytyjczycy będą mogli cieszyć się czterema dniami wolnymi od pracy.

Z tej okazji wydana zostanie także specjalna seria znaczków pocztowych z królewską podobizną.


Tradycyjnie rocznicę śmierci ojca królowa spędza kameralnie w towarzystwie swojego męża Filipa Mountbattena, księcia Edynburga. Tym razem odwiedzi jednak ratusz w King's Lynn w hrabstwie Norfolk i spotka się z dziećmi z lokalnej szkoły.

Królowa Elżbieta II
W liście do rodaków

Piszę, by podziękować Wam wsparcie, które okazywaliście i księciu Filipowi przez te wszystkie lata i powiedzieć, że jestem ogromnie wzruszona za wszystkie niezwykle miłe wiadomości, które dostałam przy okazji Diamentowej Rocznicy


W następnych miesiącach królewska para zamierza podróżować po całej Wielkiej Brytanii. W tym czasie inni członkowie jej rodziny odwiedzą 15 krajów Wspólnoty Narodów (Commonwealth), w których Elżbieta II pozostaje głową państwa.

Ostoja

Do królewskich obowiązków Elżbiety II należy m.in.: otwieranie sesji parlamentu, powierzanie utworzenia rządu liderowi zwycięskiej partii i przyjmowanie dymisji premiera. Jej ważną rolą jest także reprezentowania kraju w trakcie podróży zagranicznych. Stoi również na czele wielu organizacji charytatywnych, które pomagają tak Brytyjczykom, jak i potrzebującym z innych krajów.


Chociaż brytyjska monarchini nie ma formalnej władzy nad polityką państwa, nie można bagatelizować jej wpływów. Elżbieta II prowadziła Brytyjczyków przez bolesny okres rozpadu imperium i powojennej odbudowy, trudy ogromnych przemian społecznych i niepokoje zimnej wojny. W trakcie jej rządów przez Westminster przewinęło się 12 premierów – pierwszym był Winston Churchill, ostatnim, póki co, jest David Cameron. Przez 60 lat zdążyła zdobyć nie tylko wielkie doświadczenie, ale też szacunek najważniejszych polityków z każdej strony sceny politycznej.

John Major
Premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997

Jeśli ktoś nie słucha, co królowa ma do powiedzenia i nie pyta jej o zdanie, traci wyjątkową okazję

- Większość z dzisiejszych rządzących nawet jeszcze się nie narodziła, gdy królowa została monarchinią. Nie ma więc wielu rzeczy, których by nie widziała lub nie rozumiała – wspominał w rozmowie z BBC John Major, premier w latach 1990-1997, który regularnie spotykał się i konsultował z Elżbietą II. - Jeśli ktoś nie słucha, co królowa ma do powiedzenia i nie pyta jej o zdanie, traci wyjątkową okazję – dodał.

Nie tak tanio

Michael Gove
Minister edukacji o nowym jachcie dla Elżbiety II

Mocno wierzę, że Diamentowy Jubileusz to wspaniała okazja, by okazać w taki sposób uznanie dla wkładu królowej w życie naszego kraju i Wspólnoty Narodów

Z obchodami Diamentowej Rocznicy wiążą się też pewne kontrowersje. W połowie stycznia brytyjski minister edukacji z Partii Konserwatywnej, Michael Gove, zaproponował, by rząd ufundował Elżbiecie II nowy królewski jacht. Kosztowałoby to, bagatela, 60 mln funtów. Sugestia Gove'a wywołała wiele oburzenia wśród polityków. - W czasach, gdy tniemy szkolne budżety, rodzice będą się zastanawiać, jak minister edukacji mógł w ogóle wpaść na taki pomysł – drwił wiceszef Partii Pracy, Tom Watson.

Nieszczególnie zachwyceni zbliżającymi się uroczystościami są ekonomiści. Jak szacują, czterodniowe wakacje w czerwcu mogą kosztować Wielką Brytanię nawet 0,5% kwartalnego PKB. Jeśli jednak wszystko dopisze, straty te mają szansę się zwrócić dzięki wpływom z turystyki i festiwalowych zakupów.

Na koniec mała ciekawostka: gdyby nie przedwczesna śmierć, Marylin Monroe mogłaby nazwać dziś Elżbietę II swoją rówieśniczką. Była od niej zaledwie półtora miesiąca młodsza.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii